3 listopada 2016

Wilec, rdest i nasturcja

Wilec purpurowy, rdest Auberta oraz nasturcja większa - pod koniec lata te trzy rośliny wydają się królować na ogrodowych płotach. Kwitnienie rozpoczynają znacznie wcześniej - w lipcu, a nawet w czerwcu, jednak latem jakoś umknęły mojej uwadze. Wszystkie te rośliny są pnączami, nadają się więc do okrywania, bądź ozdabiania ogrodzeń. Ja mogę tylko to potwierdzić - robią to z wielkim wdziękiem :-)

Wilec purpurowy (Ipomoea purpurea) – gatunek roślin zielnych należący do rodziny powojowatych. Kwiaty w kształcie szeroko rozwartego kielicha, o średnicy do 4 cm , w kolorach (w zależności od odmiany) od białego poprzez różowy, purpurowy, purpurowofioletowy, niebieski do fioletowego.
Wilec purpurowy (Ipomoea purpurea) – łodyga pnąca się, owijająca się wokół podpór. Osiąga wysokość do 3 m. W środowisku naturalnym gatunek ten występuje w Ameryce Środkowej i Południowej.
Wilec purpurowy (Ipomoea purpurea) – liście ciemnozielone, sercowate, ogonkowe, błyszczące. Kwitnie od połowy lipca do października. Kwiaty otwierają się w dni pochmurne, w dni słoneczne tylko rano i wieczorem. 
Rdestówka Auberta, rdest Auberta (Fallopia aubertii) – gatunek rośliny z rodziny rdestowatych. W stanie naturalnym występuje w zachodnich Chinach. W Polsce jest uprawiany i przejściowo dziczejący. Gatunek bywa uznawany za tożsamy z rdestówką bucharską
Rdestówka Auberta, rdest Auberta (Fallopia aubertii) – jest najszybciej rosnącym pnączem w naszej strefie klimatycznej (nawet 8 m w ciągu roku). Dorasta do 10-15 m. Boczne pędy mogą osiągać długość ponad 5 m.
Rdestówka Auberta, rdest Auberta (Fallopia aubertii) – kwiaty delikatne, białe, drobne i niepozorne, zebrane w długie (do 30 cm), luźne wiechy o długości do 30 cm.
Rdestówka Auberta, rdest Auberta (Fallopia aubertii) – kwitnie bardzo długo od lipca do późnej jesieni (mrozów). Kwiaty niemal pozbawione zapachu.
Rdestówka Auberta, rdest Auberta (Fallopia aubertii) – kwiaty rozwijają się na pędach zeszłorocznych. Niekiedy roślina kwitnie tak obficie, że nie widać jej liści.
Rdestówka Auberta, rdest Auberta (Fallopia aubertii) – liście pojedyncze, sercowate, wyrastają pojedynczo na dość krótkich ogonkach. Cienkie, elastyczne pędy wiją się lewoskrętnie wokół podpór do wysokości ok. 15 m.
Nasturcja większa (Tropaeolum majus L.) – gatunek rośliny z rodziny nasturcjowatych (Tropaeolaceae). Pochodzi z Ameryki Południowej, jednak obecnie nie rośnie tam już dziko, znana jest jedynie z uprawy.
Nasturcja większa (Tropaeolum majus L.) – roślina o płożących się lub wspinających się pędach, których długość dochodzi do 3-4 m. Liście tarczowate, na długich ogonkach, jasnozielone.
Nasturcja większa (Tropaeolum majus L.) – kwiaty lekko grzbieciste, wyrastające w kątach liści na długich szypułkach. U różnych odmian mają barwę od żółtej poprzez pomarańczową do ciemnoczerwonej. Kwitnie od maja do jesieni.
Wilec purpurowy (Ipomoea purpurea (L.) Roth) - link, link, link, link,
Rdestówka Auberta, rdest Auberta (Fallopia aubertii) - link, link, link,
Nasturcja większa (Tropaeolum majus L.) - link, link, link,
Nasturcja (rodzaj roślin) - link,
Pnącze - link, link,


e77.90.

wilec purpurowy, Ipomoea purpurea, rdestówka Auberta, rdest Auberta, Fallopia aubertii, nasturcja większa, Tropaeolum majus, wilec purpurowy zdjęcia opis, Ipomoea purpurea informacje zdjęcia, rdestówka Auberta zdjęcia opis, rdest Auberta informacje zdjęcia, Fallopia aubertii wygląd, nasturcja większa zdjęcia opis, Tropaeolum majus informacje zdjęcia, wilec purpurowy chwile zachwycone, rdestówka Auberta chwile zachwycone, rdest Auberta chwile zachwycone, nasturcja większa chwile zachwycone,

8 komentarzy:

 1. Piękne zdjęcia :) Ronda

  OdpowiedzUsuń
 2. Wilec i nasturcje są piękne, rdestowiec to chwast - tyle że fotogeniczny;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Rdestowiec to pnącze dla niecierpliwych, ale i zdeterminowanych ogrodników :-)

   Usuń
 3. Kolory kwiatów, ich wyrazistość, czystość barw, czyni wrażenie, Aniko. Obrabiałaś je w komputerze? Pytam, ale odnoszę wrażenie, iż patrzę tutaj na efekt jakości aparatu, że na moim, biedronkowym, nie dałoby się uzyskać takich pięknych efektów. Tak czy inaczej zdjęcia są – o ile ja, laik, mogę cokolwiek powiedzieć – coraz lepsze.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, obrabiałam zdjęcia, jakże by inaczej? Nie na wszystkich zdjęciach są takie ładne kolory, ale niekiedy chyba pomogło mi słońce. Dziękuję bardzo.

   Usuń
 4. Piękne słoneczne kadry.....

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przetrzymałam ich trochę na jesienno-zimowe szarugi :-)

   Usuń


Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...