27 listopada 2016

Letnie ogródki #3

Baczne, choć z oczywistych względów, nieco ukradkowe przyglądanie się ogródkom działkowym zaowocowało dostrzeżeniem i późniejszym poznaniem kilku roślin ozdobnych. Tym razem, między innymi, przedstawiam uroczą ślazówkę letnią.
Zapraszam na kolejny, lipcowy spacer po ogródkach. Chwilami zdawało mi się, że zwiedzam ogród botaniczny, tyle było tam kolorów i rozmaitości. Szkoda tylko, że nie miałam większej swobody.

Ślazówka letnia (Lavatera trimestris) - gatunek rośliny należący do rodziny ślazowatych. Dorasta do 0,6-1 m wysokości. Pędy pokryte są szorstkimi, długimi, białymi włoskami. Liście 3-5-klapowane, sercowate lub nerkowate, także szorstko owłosione.
Ślazówka letnia (Lavatera trimestris) - kwiaty pięciopłatkowe, płasko lejkowate, o średnicy 4-6 cm, barwy różowej, żyłkowane u nasady, z purpurową plamą w kształcie gwiazdy. Odmiany ślazówki mają różne kolory kwiatów - od białego, przez różowy do fioletowego i karminowoczerwonego. Kwitnie od lipca do września.
Rudbekia owłosiona, winobluszcz, przymiotno białe, nachyłek.
Rudbekia owłosiona, rudbekia ostra (Rudbeckia hirta ) - kwiaty duże (do 12 cm średnicy), języczkowe, barwy od żółtej, poprzez pomarańczową do czerwono-brązowej, często dwubarwne. Wewnętrzne kwiaty rurkowe są ciemnobrązowe, prawie czarne.
Krwawnik ogrodowy Moonshine (Achillea millefolium 'Moonshine') - hybryda krwawnika pospolitego; tawuła japońska, perukowiec podolski.
Łyszczec wiechowaty, gipsówka wiechowata (Gypsophila paniculata L.) – gatunek rośliny wieloletniej należący do rodziny goździkowatych. Kwiaty białe lub różowawe, drobne, zebrane w szeroką wiechę o bardzo cienkich gałązkach. Kwiaty promieniste, 5-krotne. Kwitnie od czerwca do września, jedna roślina wytwarza ok. 1000 kwiatów.
Winorośl właściwa (Vitis vinifera L.), nazywana także winoroślą winną, latoroślą winną – gatunek z rodziny winoroślowatych. Jest szybko rosnącym, wieloletnim pnączem. Kwitnie na przełomie wiosny i lata. Owoce pojawiają się pod koniec lata i pozostają na roślinie do zimy.
Słoneczniczek szorstki, słonecznik szorstki (Heliopsis helianthoides) – gatunek byliny należący do rodziny astrowatych.
Funkia, aksamitka, lilia, koper ogrodowy, liatra, słoneczniczek szorstki, petunia.
Przy okazji identyfikowania gatunków kwiatów dowiedziałam się, że dość podobne z nazwy rośliny (a dla niewprawnego oka, także z wyglądu) lilie i liliowce należą do zupełnie innych rodzin, a nawet kładów!

Żółta lilia tygrysia (Lilium lancifolium Yellow Tiger) – odmiana lilii tygrysiej o żółtych, brunatno nakrapianych kwiatach, zebranych w grona po 10-20 sztuk.
Lilia tygrysia (Lilium lancifolium) – gatunek z rodziny liliowatych pochodzący z wschodniej Azji. Kwiaty pojedyncze, sześciopłatkowe, o listkach okwiatu charakterystycznie wywiniętych na zewnątrz. Liście równowąskie, lancetowate, długości 6-10 cm ułożone skrętolegle.
Floks wiechowaty, rudbekia owłosiona, wilczomlecz obrzeżony.
Lobelia przylądkowastroiczka przylądkowa (Lobelia erinus) - gatunek rośliny z rodziny dzwonkowatych (Lobeliaceae). Kwiaty małe, osadzone na szczytach pędów, w zależności od odmiany, mają barwę białą, różową do purpurowej lub niebieską w różnych odcieniach. Kwitnie od czerwca do października.


e38....(67)

ogródki działkowe zdjęcia, kwiaty ogrodowe zdjęcia, zdjęcia kwiatów ogrodowych, altanki działkowe zdjęcia, ogródki działkowe lato zdjęcia, lobelia przylądkowa zdjęcia, ślazówka letnia chwile zachwycone, rudbekia owłosiona chwile zachwycone, letnie kwiaty ogrodowe, różowy kwiat podobny malwa,

8 komentarzy:

 1. Piękne zdjęcia, bardzo podoba mi się ich wykadrowanie:) Przez cały sezon robiłam dokładnie to samo, a żeby dostać się na swoją działkę muszę przejść niemal całą długość ogrodu, obserwacji było wiele. Szkoda tylko że niektóre rośliny rosły za daleko, zdjęć nie dało się zrobić:/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Miło mi, dziękuję. Przyznaję, kiedy zorientowałam się, że fotografowanie nie jest mile widziane przez działkowców, zaczęłam robić zdjęcia niczym snajper :-) Często pojedynczy "strzał" musiał wystarczyć, a na skomponowanie kadru niekiedy miałam zaledwie 1-2 s.

   Usuń
  2. Urocza ślazówka, faktycznie.
   Robienie zdjęć „snajperskich” musi być ekscytującym zajęciem. Dokumentacja lata, próby stworzenia aktu naturze, i na dokładkę dreszczyk emocji. Fajne, Aniko.
   Jak zwykle miło mi się ogląda zdjęcia budzące wspomnienie ciepłych dni letnich.

   Usuń
  3. Zawsze to jakieś doświadczenie, choć raczej pozbawione komfortu. Jeśli jednak są jakieś tego efekty i zdjęcia się podobają, to bardzo się cieszę.

   Usuń
 2. Urocze zdjęcia.....masz dar klimatycznego pokazywania miejsc .....

  OdpowiedzUsuń
 3. Jakie piękne fotki. Czuję się jak bym tam była. Ślazówka i kilka innych gatunków rośnie również w moim ogrodzie. Lubię takie sielskie rozmaitości. Pozdrawiam:):):)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeśli choć przez chwilkę poczułaś powiew lata, to bardzo się cieszę - o to mi chodziło :-) Pozdrawiam i dziękuję.

   Usuń


Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...