6 listopada 2016

Zygmarek, malwa różowa

Kwitnące malwy zawsze kojarzyły mi się z wakacjami - spotykałam je w miejscach letnich pobytów. Te piękne (i często bardzo wysokie!) rośliny kwitną jednak wystarczająco długo, by pożegnać lato.

Malwa różowa (Alcea rosea L.), nazywana także malwą ogrodową, prawoślazem wysokim, prawoślazem różowym, prawoślazem ogrodowym, malwą czarną, topolówką wyniosłą, zygmarkiem – gatunek rośliny z rodziny ślazowatych (Malvaceae), rodzaj malwa.
Malwa różowa (Alcea rosea L.) - kwiaty osadzone na krótkich szypułkach po 1-3 w kątach liści, pojedyncze, półpełne lub pełne, o barwach od białej poprzez różową, czerwoną do prawie czarnej
Malwa różowa (Alcea rosea L.) - kwiaty , zebrane w kłosowate kwiatostany do 1 m. Średnica kwiatów do 10 cm. Kielich otoczony kieliszkiem. Pręciki liczne, zrośnięte w rurkę otaczającą pojedynczy słupek.
Malwa różowa (Alcea rosea L.) - kwitnie od lipca do października. Przedprątne kwiaty są zapylane przez błonkówki. Wyhodowano zarówno formy pojedyncze, jak i pełnokwiatowe, które dzieli się na 4 grupy w zależności od siły wzrostu i budowy kwiatów.
Malwa różowa (Alcea rosea L.) jest pospolicie uprawiana, szczególnie w przydomowych ogródkach. Obecnie gatunek ten nigdzie nie występuje na stanowiskach naturalnych. Jest tylko uprawiany, choć czasem dziczeje.
Kilka dorodnych malw wyrosło na trawniku na skraju jezdni. I znów zdążyłam przed... kosiarką, która bezlitośnie unicestwiła je następnego dnia.

Malwa różowa (Alcea rosea L.) to wysoka do 2,25 m roślina o pojedynczej, prostej, dość grubej łodydze. Cała roślina jest szorstko owłosiona. Liście górne pięcioklapowe, dolne - siedmioklapowe.
Malwa różowa (Alcea rosea L.) - wymaga ciepłych, słonecznych, ale osłoniętych stanowisk i dość zasobnych gleb o pH 6-7. W naszych warunkach klimatycznych malwa uprawiana jest głównie jako roślina dwuletnia.
Malwa różowa (Alcea rosea L.) - w pierwszym roku tworzy tylko przyziemną rozetę 5-7 klapowych liści. Zakwita w roku następnym. Malwy najlepiej prezentują się przy ścianie domu, przy ogrodzeniach, lub wysadzone grupkami na trawniku.
Malwa różowa (Alcea rosea L.) posiada właściwości lecznicze (pomocna m.in. w łagodzeniu kaszlu), ma zastosowanie kulinarne (barwniki pozyskiwane z ciemnych odmian wykorzystuje się do barwienia w przemyśle spożywczym i do poprawiania koloru. Stosowana jest także jako dodatek smakowy do herbatek ziołowych)
Malwy często zdobią przydomowe ogródki. W poszukiwaniu kadrów trzeba uważać, by przez nieuwagę nie sprowokować jakiejś podwórzowej bestii.


Na koniec jeszcze dwóch innych przedstawicieli rodziny ślazowatych, pobratymców malwy różowej, sfotografowanych w tym roku - prawoślaz lekarski i ślaz różowy.  Każda z tych roślin należy do innego rodzaju.
W opisach prawoślazu czytam, że jego kwiaty są różowe. Hm, w Botaniku rosły kwiaty niemal białe.

Prawoślaz lekarski (Althaea officinalis L.) – gatunek rośliny zielnej należący do rodziny ślazowatych (Malvaceae), rodzaj prawoślaz. Roślina o wysokości do 1,5 m. Cała jest owłosiona miękkimi, szarymi włoskami. Kwiaty promieniste, 5-krotne, dość duże, umieszczone głównie na wierzchołku łodygi w kątach liści, pojedynczo lub po kilka. Liczne pręciki zrośnięte są nitkami w rurkę wokół słupka.
Ślaz dziki (Malva sylvestris L.), niekiedy zwany ślazem leśnym z rodziny ślazowatych (Malvaceae), rodzaj ślaz. Kwitnie od maja do października.
Ślaz dziki (Malva sylvestris L.) -  płatki kwiatu są głęboko wycięte, u nasady orzęsione - różowofioletowe, purpurowo-fioletowe lub czarnofioletowe, z widocznymi na powierzchni płatków trzema ciemniejszymi prążkami). Słupek wielokrotny z licznymi szyjkami.
Malwa różowa, malwa ogrodowa (Alcea rosea L.) - link 1, link 2, link 3, link 4, link 5,e78.98.

malwa różowa, Alcea rosea, malwa ogrodowa, prawoślaz wysoki, prawoślaz różowy, prawoślaz ogrodowy, malwa czarna, topolówka wyniosła, zygmarek, malwa różowa zdjęcia opis, Alcea rosea zdjęcia opis, malwa ogrodowa zdjęcia opis, malwa różowa chwile zachwycone, Alcea rosea chwile zachwycone, malwa ogrodowa chwile zachwycone, prawoślaz wysoki chwile zachwycone,malwa wygląd inne nazwy,

7 komentarzy:

 1. strasznie lubie malwy! próbowalam hodowac w doniczce, ale nie wyszlo niestety, za wielkie korzenie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Malwa w doniczce - to ci dopiero! :-)

   Usuń
  2. No bo ja tak BARDZO chcialam!... no ale nie wyszlo :)

   Usuń
 2. Kwiaty ładne, bestia przy bramce straszna :-)
  Aniko, najwięcej widzę tych kwiatów w Ustroniu Morskim, w przydomowych ogródkach, dlatego i mnie kojarzą się z wakacjami.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja również najczęściej widywałam je nad morzem, ale w tym roku upatrzyłam kilkanaście w mojej okolicy.

   Usuń
 3. Uwielbiam malwy.....dawniej były u nas w każdym ogródku...dzisiaj widzę je tylko w jednym.
  Ja miałam w trzech kolorach jeszcze w ubiegłym roku, ale mój mąż mi je usunął. Zobaczę co się opuści w przyszłym roku.
  Na twoich zdjęciach znakomicie widać jaki to piękny, malowniczy kwiat...wart, by go mieć w ogrodzie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pewnie, ze warto mieć malwy i... ogród :-) Dziękuję i pozdrawiam

   Usuń