8 listopada 2016

Letnie ogródki #2

Znów zaglądam do kolorowych ogródków działkowych, które latem urzekły mnie swą sielskością i coraz rzadziej spotykaną (bo zanikającą) malowniczością. W miejsce starych, drewnianych altanek służących głównie do przechowywania narzędzi ogrodniczych, na działkach powstają obszerne, murowane domki letniskowe (całoroczne?), w których przenocować może kilka osób. Same ogródki tracą swój pierwotny charakter, stając się zwyczajnym trawnikiem, miejscem do biesiadowania i grillowania lub zaparkowania samochodu. Na szczęście ostało się jeszcze sporo ogródków, w których czas jakby się zatrzymał. Eh, czyżbym została dokumentalistką z przypadku?

Hortensja (Hydrangea L.) – rodzaj niewysokich krzewów z rodziny hortensjowatych. Być może jest to hortensja piłkowana (Hydrangea serrata), choć równie dobrze może być to odmiana hortensji ogrodowej.
Krwawnik żółty, tawuła japońska, winorośl, floks wiechowaty. Żółtozielone rośliny po lewej - do ustalenia
Hortensja ogrodowa (Hydrangea macrophylla) – gatunek krzewu z rodziny hortensjowatych.
Floks wiechowaty, milin amerykański. Krzew o żółto obrzeżonych liściach  - czy to trzmielina Fortunea?)
Floks wiechowaty, płomyk wiechowaty (Phlox paniculata) – gatunek byliny z rodziny wielosiłowatych. W tle rudbekia, hortensja, słoneczniczek szorstki, odętka wirginijska. Niebieskie, dzwonkowate kwiaty - gatunek do ustalenia
Floks wiechowaty, hortensja ogrodowa, funkia (to te biało obrzeżone liście), rozchodnikowiec okazały (jeszcze nie kwitnie)
Hortensja (Hydrangea L.), być może hortensja piłkowana (Hydrangea serrata)
Hortensja ogrodowa, floks wiechowaty, dalia, funkia, milin amerykański, trzmielina Fortunea(??)
Hortensja (Hydrangea L.), być może hortensja piłkowana (Hydrangea serrata)
Wiele bym dała, by móc teraz przysiąść na tej ławeczce i odpocząć od... upału.
Hortensja piłkowana (Hydrangea serrata), po prawej hortensja ogrodowa
Rudbekia, mydlnica lekarska. Z przodu fioletowe, wiechowate kwiaty, zapewne z rodziny astrowatych - gatunek do ustalenia.


Próbowałam ustalić nazwę gatunkową różowych hortensji, ale chyba mnie to przerasta - istnieje bowiem wiele gatunków, w obrębie których wyhodowano mnóstwo odmian. Natknęłam się na blog poświęcony wyłącznie tym roślinom (link) - nie miałam pojęcia, że jest istnieje taka rozmaitość hortensji!

Jeśli ktoś rozpoznaje jakieś rośliny, których nazwy nie podałam lub błędnie wymieniłam, bardzo proszę o sprostowanie. 

Zdjęcia powstały w lipcu.


e79.79.  (67)

ogródki działkowe zdjęcia, kwiaty ogrodowe zdjęcia, zdjęcia kwiatów ogrodowych, stare altanki działkowe zdjęcia, stare altanki ogródki, ogródki działkowe lato zdjęcia, hortensja różowa zdjęcia, hortensja ogrodowa chwile zachwycone, floks wiechowaty chwile zachwycone, letnie kwiaty ogrodowe,

4 komentarze:

 1. Urokliwe te ogródki. Kiedyś sceptycznie podchodziłam do floksów...ale od jakiegoś czasu zmieniłam zdanie. To piękne i wspaniale pachnące kwiaty.  Pozdrawiam ciepło i serdecznie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Widywałam floksy w wielu ogródkach i uważam, że ładnie wyglądały. Dziękuję i również pozdrawiam

   Usuń
 2. Jak klimatycznie w tych ogródkach. Kocham hortensje i floksy. Wnoszą tyle uroku, a floksy dodatkowo zapach.Od zawsze mam je w ogrodzie i dbam o nie. Pozdrawiam:):):)

  OdpowiedzUsuń


Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...