17 lipca 2016

Krzewy w czerwcu

Trwa lato, jest zielono i na ogół ciepło. Nie brakuje kolorów - w ogrodach i na łąkach kwitnie mnóstwo kwiatów. Przeglądając zdjęcia z ubiegłego miesiąca zdałam sobie sprawę z ogromu zmian, jakie jednak nastąpiły. Chyba żaden z przedstawionych poniżej krzewów już nie kwitnie, stając się kolejną zieloną bryłą wtapiającą się w tło.
Zapraszam zatem na mały przegląd krzewów - jak kwitły, bądź owocowały w czerwcu.
 
Róża (Rosa L.) – rodzaj krzewów należących do rodziny różowatych (Rosaceae). Znanych jest 150–200 gatunków występujących na półkuli północnej. Kwiaty osadzone są pojedynczo lub zebrane w kwiatostany: wiechy, baldachogrona i podbaldachy. Płatki są różnokształtne, barwy białej, różowej lub czerwonej (u odmian hodowlanych występują też inne barwy) - fot. 18 czerwca
Róże pnące mają długie pędy i kwitną obficie. Podobnie jak w przypadku róż krzaczastych, istnieją odmiany róż pnących kwitnących jednorazowo oraz róż pnących powtarzających kwitnienie. Róże pnące powtarzające kwitnienie mogą dorastać do 3 m wysokości, natomiast kwitnące raz w roku osiągają nawet 5-6 m, mają też cieńsze i miękkie pędy (fot. 9 czerwca)
Róża dzika (Rosa canina L.) – gatunek krzewu z rodziny różowatych, z rodzaju róża. W Polsce jest gatunkiem pospolitym. Pięciopłatkowe kwiaty, różowe lub białawe, są pojedyncze lub zebrane w kwiatostany. Wyrastają na szypułkach dłuższych od podsadek. Kwitnie od maja do lipca (fot. 3 czerwca)
Krzewuszka cudowna, wajgela cudowna (Weigela florida DC.) – krzew należący do rodziny przewiertniowatych, rodzaj krzewuszka. Kwiaty długości 2-4 cm, obupłciowe, pięciokrotne, duże, wyrastające pojedynczo w pachwinach liści lub zebrane po kilka. Korona kwiatu rurkowata, dzwonkowata lub lejkowata, promienista lub czasem nieznacznie grzbiecista (fot. 9 czerwca)
Krzewuszka cudowna, wajgela cudowna (Weigela florida DC.) – w maju i czerwcu rozwijają się liczne, dzwonkowate kwiaty, które niemal całkowicie pokrywają ubiegłoroczne pędy. Kwiaty najczęściej są jasno- lub ciemnoróżowe, ale mogą być też czerwone, liliowe lub białe  (fot. 9 czerwca)

Perukowiec podolski (Cotinus coggygria Scop.) – gatunek krzewu z rodziny nanerczowatych (Anacardiaceae). Kwitnie bardzo obficie w okresie od maja do lipca. Kwiaty bardzo małe, zielonożółte, tworzące duży kwiatostan (wiechę) o średnicy ok. 20 cm. Wiechy wyrastają na końcach pędów (fot. 9 czerwca)
Perukowiec podolski (Cotinus coggygria Scop.) – wielopędowy i rozłożysty krzew o zaokrąglonym pokroju, dorastający po 10 latach do 3-5 m wysokości (zależnie od odmiany). Liście nieduże, owalne lub niemal okrągłe mogą mieć barwę zieloną, żółtą lub czerwoną, przebarwiając się jesienią na wszystkie odcienie tych kolorów (fot. 9 czerwca)
Jaśminowiec (Philadelphus L.) – rodzaj krzewów z rodziny hortensjowatych, występujących w Eurazji i Ameryce Północnej. Roślina ta błędnie jest nazywana jaśminem. Kwiaty niepachnące, białe o średnicy do 3-4 cm, zebrane w 9 do 11 kwiatowych gronach, często obupłciowe. Kwitnie późno (fot. 2 czerwca)
Tawuły japońskie (Spiraea japonica L.) właśnie zakwitły, podczas gdy berberys zakończył kwitnienie w czerwcu. Jego purpurowe liście pięknie kontrastują z otaczającą zielenią (fot. 18 czerwca)
Tawuła japońska, tawuła Bumalda, tawuła drobna (Spiraea japonica L.) - krzew z rodziny różowatych. Kwiaty drobne, pięciopłatkowe o długich pręcikach. Kwitnie od lipca do września (fot. 18 czerwca)
Tawuła Douglasa (Spiraea douglasii) - gatunek rośliny wieloletniej (krzewu) należący do rodziny różowatych. Kwiaty wyrastają w stożkowatych, gęstych i puszystych wiechach o długości do 20 cm. Kwitnie w czerwcu i lipcu (fot. 25 czerwca)
Złotlin japoński, złotlin chiński (Kerria japonica) - gatunek krzewu z rodziny różowatych (Rosaceae). Kwitnie na przełomie maja i czerwca, ale latem powtarza kwitnienie (mniej obficie) - fot. 18 czerwca

Na innych gatunkach krzewów pojawiają się owoce.

Mahonia pospolita, mahonia ostrolistna, ościał pospolity (Mahonia aquifolium (Pursh) Nutt.) - gatunek krzewu należący do rodziny berberysowatych. Ma złotożółte kwiaty zebrane w wyprostowane, wiechowate kwiatostany, długości 5-8 cm. Kwitnie w kwietniu i maju (fot. 18 czerwca)
Mahonia pospolita, mahonia ostrolistna, ościał pospolity (Mahonia aquifolium (Pursh) Nutt.) - owocem są jagody, początkowo zielone, później niebieskie, pokryte popielatym nalotem. Dojrzewają we wrześniu i stanowią ozdobę rośliny aż do późnej jesieni (fot. 18 czerwca)
Kruszyna pospolita (Frangula alnus Mill.) – gatunek krzewu należący do rodziny szakłakowatych (Rhamnaceae). owocem jest kulisty pestkowiec, wielkości grochu, zawierający 2–3 jajowate nasiona. Owoce są początkowo zielone, później czerwone i fioletowo-czarne, w końcu prawie czarne. Ponieważ nie dojrzewają równocześnie, w czasie owocowania na roślinie owoce są różnokolorowe (fot. 4 czerwca)
Czeremcha amerykańska, czeremcha późna (Prunus serotina) – gatunek drzewa lub dużego krzewu z rodziny różowatych. Owocem są kuliste i błyszczące pestkowce o średnicy od 0,8 do 1,3 cm. Podczas dojrzewania są czerwone i stają się coraz ciemniejsze, aż w stanie dojrzałym przybierają kolor niemal czarny (fot. 4 czerwca)

Przedstawiam jeszcze krzew, który odkryłam w połowie czerwca, gdy kwitł w najlepsze. Mogę powiedzieć, że zdążyłam uwiecznić go w chwili, gdy prezentował się najpiękniej. Parę dni później wszystkie krzewy żylistka szorstkiego, bo to o nim mowa, zostały UFOrmowane i wyglądały żałośnie.
Odetchnęłam z ulgą, gdy przeczytałam, że systematyczne przycinanie jest konieczne, a ponieważ żylistek kwitnie na pędach zeszłorocznych, cięcie należy wykonać zawsze tuż po kwitnieniu.

Żylistek szorstki (Deutzia scabra Thunb.) – gatunek krzewu należący do rodziny hortensjowatych. Pochodzi z Japonii (wyspy Honsiu, Kiusiu i Sikoku). W wielu krajach świata, również w Polsce jest uprawiany jako roślina ozdobna (fot. 18 czerwca)
Żylistek szorstki (Deutzia scabra Thunb.) –  osiąga do 3 m wysokości. Gałązki czerwonobrązowe, łuszcząca się kora na starszych pędach. Młodsze pędy są sztywno wyprostowane, starsze pędy, pod ciężarem bujnych kwiatostanów wyginają się  łukowato.
Żylistek szorstki (Deutzia scabra Thunb.) – w zależności od odmiany kwitnie od końca kwietnia do końca lipca.
Żylistek szorstki (Deutzia scabra Thunb.) – kwiaty białe, niekiedy z zewnątrz lekko zaróżowione, bardzo okazałe, zebrane w gęste wiechy. Działek i płatków po pięć. Słupek 1, z 3 szyjkami, pręcików 10, rozmieszczonych w dwóch okółkach.
Żylistek szorstki (Deutzia scabra Thunb.) – liście jajowato-lancetowate, ząbkowane, mają 6-12 cm długości i pokryte są gwiazdkowatymi włoskami, szorstkie.


W podpisach pod zdjęciami znajdują się linki prowadzące do stron szerzej omawiających dany gatunek.e13.92.


kwiaty krzewów zdjęcia, kwitnące krzewy zdjęcia gatunki, żylistek szorstki zdjęcia opis, żylistek szorstki chwile zachwycone, mahonia owoce zdjęcia, kwiaty jaśminowiec, krzewuszka kwiaty chwile zachwycone, róża kwiaty zdjęcia, kwitnące róże chwile zachwycone,


18 komentarzy:

 1. Przepiękne widoki. Niektóre z nich podziwiałam w swoim ogrodzie:):):))

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cieszę się, Szkoda tylko, że na kolejne kwitnienie wielu krzewów trzeba będzie czekać do wiosny.

   Usuń
 2. Ładnie, a jaki zapach unosił się z niektórych.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Masz rację, choć w sprawie odczuwania zapachów łapię się na tym, że muszę się nastawić na ich odbiór. Podczas fotowania często wstrzymuję oddech, więc...rozumiesz?

   Usuń
 3. Cudowne krzewy i pięknie pokazane :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Kwiaty są cudne. Ciekawe, dla mnie trudne do wykonania, są ujęcia z obiektywem skierowanym w górę.
  Mam kolejną lekcję: nie nazywać jaśminowca jaśminem. Żylistek. Chciałbym zobaczyć kwitnienie tej rośliny; na zdjęciach wygląda pięknie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję, Krzysztofie :-) Perukowiec zwykle jest dość wysokim krzewem, a jego kwiatostany niczym mgiełka aż kuszą by uchwycić je na tle nieba.

   Usuń
 5. Pięknie! A te jasno różowe róże ... cudne. Pozdrawiam serdecznie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cieszę się bardzo, Twoja pochwała to nie byle co :-) Dziękuję i pozdrawiam

   Usuń
 6. Zdjęcia są naprawdę piękne, jednak to zdjęcie perukowca podolskiego mnie oczarowało :) Sama roślina jest niesamowita, ale to, w jaki sposób uwieczniłaś ja na zdjęciu... Brakuje mi słów, żeby wyrazić swój zachwyt :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję :-) Ujęcie eterycznych kwiatów perukowca na tle nieba wydało mi się najbardziej odpowiednie. Pozdrawiam

   Usuń
 7. Orgia kolorów i kształtów! Najpiękniejsza pora roku, szczególnie przy takiej pogodzie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. I pomyśleć, że te krzewy kwitły jeszcze tak niedawno. Co do obecnej aury - przynajmniej nie możemy narzekać na suszę... ;-)

   Usuń
 8. Dorzućmy jeszcze Budleję Dawida i hibiskusy które też już kwitną.

  OdpowiedzUsuń
 9. łooooooo, jaka ta róza piekna!
  Kiedys nie lubilam, ale "na starosc" ;) lubie coraz bardziej.

  OdpowiedzUsuń
 10. Piękne fotki!!, a te róże! Masz oko oj masz, bardzo fajne miejsce odkryłam w sieci. Róże najpiękniejsze kwiaty na świecie. Paula

  OdpowiedzUsuń


Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...