23 lipca 2016

Mikołajek ametystowy

To już trzeci gatunek mikołajka, na który natknęłam się tego lata - mikołajek ametystowy. Jest nieco wyższy niż mikołajek nadmorski, ale jego kwiatostany są mniejsze, za to opatrzone długimi, niczym szprychy parasola, podsadkami. Wąskie, głęboko wcięte liście sprawiają, że roślina wydaje się bardziej ażurowa. Oczywiście, jak wszystkie mikołajki jest bardzo kłujący.
Rośliny sfotografowałam w poznańskim Ogrodzie Botanicznym, a opis gatunku (z braku takowego w Wikipedii) skompletowałam ze źródeł  obcojęzycznych.

Mikołajek ametystowy (Eryngium amethystinum L.) - gatunek rośliny z rodziny selerowatych. Inne nazwy: mikołajek włoski, ametystowy mikołajek nadmorski. Pochodzi ze wschodnich rejonów Morza Śródziemnomorskiego (fot. 10 lipca)
Mikołajek ametystowy (Eryngium amethystinum L.) - to wieloletnia roślina tworząca rozłożyste kępy, posiada długi korzeń. Rozgałęzione łodygi mają barwę od niebieskawej do fioletowej. Osiąga wysokość 30-50(70) cm, szerokość do 70 cm. 
Mikołajek ametystowy (Eryngium amethystinum L.) - kwitnie od czerwca do sierpnia. Kwiaty są atrakcyjne dla pszczół i motyli, a owocami żywią się dzikie ptaki.
Mikołajek ametystowy (Eryngium amethystinum L.) - srebrzystoniebieskie podsadki kwiatostanowe (zwykle 8) są wąskie, długie, sztywne i wygięte ku górze (przypominają odwrócony, rozpostarty parasol). Kwiatostany cylindryczne o długości 2-3 cm, kwiaty niebieskie. Kielich zredukowany do małych ząbków. Dwukrotny słupek jest dolny.
Mikołajek ametystowy (Eryngium amethystinum L.) - głęboko wycięte, bardzo kłujące, szaro-zielone liście łodygowe są delikatnie cętkowane, z widocznym srebrnym i białym unerwieniem.
Mikołajek ametystowy (Eryngium amethystinum L.) - bywa uprawiany jako roślina ozdobna, ze wzgledu na walory dekoracyjne i łatwość uprawy. Nadaje się na kwiat cięty oraz do suchych bukietów 
Mikołajek ametystowy (Eryngium amethystinum L.) - preferuje miejsca suche, piaszczyste i gleby bogate w wapń i sole mineralne. Po ukorzenieniu jest odporny na suszę i mróz, wymaga stanowiska słonecznego (fot. 20 lipca)Mikołajek ametystowy (Eryngium amethystinum L.) - link 1, link 2, link 3, link 4, link 5,e18.38.


mikołajek ametystowy, Eryngium amethystinum, mikołajek gatunki, mikołajek ametystowy zdjęcia opis, Eryngium amethystinum zdjęcia opis, mikołajek ametystowy obrazy informacje, Eryngium amethystinum obrazy informacje, mikołajek ametystowy wygląd kwiaty, Eryngium amethystinum kwiaty uprawa, mikołajek ametystowy chwile zachwycone, Eryngium amethystinum chwile zachwycone, mikołajek włoski, ametystowy mikołajek nadmorski6 komentarzy:

 1. ciekawa odmiana. Nie znałem wcześniej

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To nie odmiana, lecz odrębny gatunek. Jego liście i podsadki kwiatostanowe są zupełnie inne niż u np. mikołajka nadmorskiego.

   Usuń
 2. Kolorystycznie piękny.....ale i jako roślina oryginalny....

  OdpowiedzUsuń
 3. Odpowiedzi
  1. W warunkach naturalnych roślina ta nie występuje w Polsce (jest tylko uprawiana), zatem przynajmniej w naszym kraju nie jest pod ochroną. Pozdrawiam

   Usuń