27 lipca 2016

Trójbarwna szałwia zielona

Szałwia zielona, zwana trójbarwną, bądź powabną nie zachwyca kwiatami, gdyż te są małe i niepozorne. Jednak dopóki kwitną, na wierzchołkach roślin pojawiają się różowe, fioletowe (pod koniec lata wręcz atramentowe) lub białe przykwiatki, z których każda para ustawiona jest prostopadle do poprzedniej. Dawniej roślina ta często gościła w przydomowych ogródkach, lecz z czasem została zapomniana.
Mnie spodobała się i zaintrygowała od pierwszego wejrzenia, już w ubiegłym roku, gdy byłam w ogrodzie botanicznym. Może spodoba się i Wam?

Szałwia zielona (Salvia viridis) - gatunek rośliny z rodziny jasnotowatych (Lamiaceae). Inne nazwy: szałwia trójbarwna, szałwia powabna. Pochodzi z obszaru rozciągającego się od Morza Śródziemnego do Krymu i do Iranu, gdzie rośnie na obszarach trawiastych    (10 lipca)
Szałwia zielona (Salvia viridis), znana także pod nazwą Salvia horminum. Podobnie jak Karol Linneusz (który opisał te rośliny), niektórzy współcześni botanicy, nadal uważają, że są to dwa odrębne gatunki (1 lipca)
Szałwia zielona (Salvia viridis) - kwiaty drobne, ukryte w dużych przykwiatkach, które mogą mieć kolor fioletowy, różowy lub biały. Jest on uzależniony od barwy kwiatów. Przykwiatki, w każdym z tych kolorów, mają ciemniejsze żyłkowanie (1 lipca)
Szałwia zielona (Salvia viridis) - roślina łatwa w uprawie, odporna na choroby i szkodniki. Wymaga stanowiska słonecznego, gleby ubogiej, ale wilgotnej i przepuszczalnej. 
Szałwia zielona (Salvia viridis) - rośnie szybko, silnie się krzewiąc. Osiąga od 30 do 60 cm wysokości i 30 cm szerokości. Pędy sztywne i wzniesione.
Szałwia zielona (Salvia viridis) - głównym walorem dekoracyjnym są duże, kolorowe liście podkwiatowe, natomiast kwiaty są niepozorne.
Szałwia zielona (Salvia viridis) - kwitnie od połowy czerwca do października (do przymrozków). Masowe kwitnienie trwa ponad miesiąc. Później, aż do przymrozków, kwitną tylko pojedyncze, szczytowe kwiatki  (20 lipca)
Szałwia zielona (Salvia viridis) - łodygi sztywne, owłosione, w przekroju kanciaste i słabo rozgałęziające się. Liście o wyraźnej fakturze,srebrno zielone, oszczepowate, również owłosione.
Szałwia zielona (Salvia viridis) - dawniej używano jej do aromatyzowania napojów alkoholowych (przede wszystkim wina). Namoczone w wodzie nasiona przykładano na oczy w stanach zapalnych spojówek. Napar z liści stosowano podrażnione dziąsła  (10 lipca)
Szałwia zielona (Salvia viridis) - łatwo się rozsiewa. Wprowadzona do ogrodu co roku odnawia się sama. Owocem jest żebrowana torebka z licznymi drobnymi, owalnymi nasionami.
Szałwia zielona (Salvia viridis) - jest uprawiana jako roślina ozdobna. Młodym roślinom, które wykształciły przynajmniej trzy liście, warto uszczknąć wierzchołek - spowoduje to ich rozkrzewienie i efektowniejszy wygląd.
Szałwia zielona (Salvia viridis) - nadaje się się na rabaty, kwietniki i obwódki, może być sadzona w pojemnikach na balkonach i tarasach. Pasuje do ogrodów naturalistycznych i wiejskich. Nadaje się również na kwiat cięty  (20 lipca)
Szałwia zielona (Salvia viridis) - wygląda efektownie posadzona w większej grupie    (1 lipca)
Szałwia zielona, szałwia trójbarwna, szałwia powabna (Salvia viridis L., syn. Salvia horminum L.) - gatunek rośliny jednorocznej należącej do rodziny jasnotowatych (Lamiaceae).
W 1753 r. Karol Linneusz opisał i zaklasyfikował Salvia viridis i Salvia horminum jako dwa odrębne gatunki, lecz obecnie obie nazwy traktowane są jako synonimy jednego gatunku.

Nazwa łacińska wywodzi się od salvus oznaczającego zdrowie, viridis, z języka greckiego, odnosi się do koloru zielonego, nawiązującego do młodości i wigoru; horminum, od greckiego słowa mędrzec.

Najważniejsze wiadomości o roślinie umieściłam w formie podpisów pod zdjęciami. Więcej informacji o uprawie tej uroczej, acz łatwo rozsiewającej się roślinie znajdziesz w źródłach:

źródło 1, źródło 2, źródło 3, źródło 4, źródło 5,Zdjęcia zostały poddane ponownej obróbce w marcu 2020 r.
e21.55.

szałwia zielona, szałwia trójbarwna, szałwia powabna, Salvia viridis, Salvia horminum, szałwia zielona zdjęcia opis, szałwia trójbarwna wygląd zdjęcia, szałwia powabna zdjęcia informacje, Salvia viridis obrazy opis, Salvia horminum zdjęcia opis, szałwia zielona chwile zachwycone, szałwia trójbarwna chwile zachwycone, szałwia powabna chwile zachwycone, Salvia viridis chwile zachwycone, Salvia horminum chwile zachwycone,

11 komentarzy:

 1. Śliczna!!! Bardzo mi się podoba. Gdy jest jej tak dużo to musi być cudny widok. To co widzę na zdjęciach jest PIĘKNE !!!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pierwszy raz zobaczyłam tę szałwie pod koniec lata, gdy było już mało kwiatów, ale wyglądała tak oryginalnie, że wypatrywałam jej w tym roku.

   Usuń
 2. Przepiękna szałwia :) Piękny wpis :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Cieszyła moje oczy przez dwa lata...była wielokolorowa. Nawet pokazywałam ją na blogu.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Właśnie obejrzałam ją u Ciebie - pięknie wygląda :-)

   Usuń
  2. Szkoda, że jej w tym roku nie mam, ale ogrodem głównie zajmuje się mąż a on postawił na cynie....

   Usuń
 4. Spodobała się, zwłaszcza na tych ujęciach, na których obiektyw patrzył poziomo, a słońce prześwietlało liście. Nie domyśliłbym się, patrząc na nie, że są liśćmi, nie kwiatami.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Kiedy zobaczyłam tę szałwię pierwszy raz (w ubiegłym roku, we wrześniu) też myślałam, że są to kwiaty :-)

   Usuń


Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...