1 sierpnia 2016

Różowe kwiaty z Botanika

Chyba nie sposób zobaczyć, ani zliczyć wszystkich kwiatów rosnących w Ogrodzie Botanicznym. Toteż nie liczyłam, a sfotografowałam to, co wpadło mi w oko. Dziś porcja kwiatów o barwie od jasnoróżowej do fioletowej.

Kosmos podwójnie pierzasty, inne nazwy: onętek, ponętka, warszawianka, wschodniaczki, kosmos (Cosmos bipinnatus Cav.) – gatunek rośliny z rodziny astrowatych. Kwitnie od lipca do października.
Bodziszek Endressa (Geranium endressii) – gatunek byliny z rodziny bodziszkowatych (Geraniaceae). Kwiaty mają barwę delikatnego różu z czerwonymi żyłkami.
Ten bodziszek rósł w miejscu słonecznym, na rabacie, bez opisu.

Bodziszek (Geranium L.) – rodzaj bylin lub roślin jednorocznych z rodziny bodziszkowatych.

Natrafiłam na dwa gatunki pysznogłówki ogrodowej. Rośliny były delikatniejsze w swym pokroju, a ich kwiaty mniejsze i jakby bardziej rozwichrzone, w porównaniu do pysznogłówki szkarłatnej.

Pysznogłówka ogrodowa (Monarda hybrida hort.) – gatunek byliny ozdobnej, należący do rodziny jasnotowatych. Nazwa obejmuje grupę odmian mieszańcowych. Kwitnie od czerwca do lipca, po przycięciu powtórnie zakwita jesienią.
Pysznogłówka ogrodowa (Monarda hybrida hort.) - kwiaty w zależności od odmiany o barwie purpurowej, różowej lub czerwonej, dwuwargowe, wąskie i rurkowate. Zebrane w gęste okółki, tworzą na szczytach główkowate kwiatostany, otoczone barwnymi podsadkami.

Nad niewielką sadzawką posadzono dwa gatunki krwawnicy.

Krwawnica pospolita (Lythrum salicaria L.) – gatunek rośliny wieloletniej z rodziny krwawnicowatych,
Krwawnica rózgowata (Lythrum virgatum L.) – gatunek rośliny wieloletniej z rodziny krwawnicowatych. Małe, rurkowate u nasady kwiaty mają od 4 do 8 płatków i zebrane są w okazałe, wydłużone kwiatostany na szczytach pędów. Kwitnie w lipcu i sierpniu

Ku uciesze motyli rozkwitło już bardzo dużo jeżówek purpurowych.

Jeżówka purpurowa (Echinacea purpurea (L.) Moench.) - gatunek rośliny z rodziny astrowatych. Kwitnie od lipca do października.
Jeżówka purpurowa (Echinacea purpurea (L.) Moench.) wśród szałwii
Jeżówka purpurowa (Echinacea purpurea (L.) Moench.) - listki okrywy dużego koszyczka są ustawione w 2 lub 3 rzędach. Pełny osadnik kwiatostanowy jest lekko wypukły.

Poniżej zestawienie liatry grubokłosowej i kłosowej. Kiedyś przedstawiłam zdjęcia liatr, ale teraz nie jestem pewna czy czasami się nie pomyliłam. Liatra grubokłosowa ma kwiatostany przypominające długie, owłosione kolby, a zmierzwione kwiatki niemal zlewają się ze sobą.

Liatra wielkokłosowa (Liatris pycnostachya Michx.) - gatunek rośliny z rodziny astrowatych. Kwiatostan długi, gęsty, kłosowaty, z purpuroworóżowymi koszyczkami kwiatowymi. Jako pierwsze zakwitają koszyczki na szczycie pędu, potem strefa kwitnienia przesuwa się ku dołowi pędu. Kwitnie od lipca do września.

Liatra kłosowa wydała mi się rośliną delikatniejszą (cieńsza łodyga, mniejsze kwiatostany), za to poszczególne kwiatki były bardziej widoczne, oddzielone od sąsiednich. Mają też dłuższe i uniesione "kłaczki", (pręciki?), a także dłuższe liście.

Liatra kłosowa, bezmian kłosowy (Liatris spicata (L.) Willd.) - gatunek rośliny z rodziny astrowatych. Kwiaty zebrane w gęste, długie kłosy osiągające od 15 do 30 cm długości.
Liatra kłosowa, bezmian kłosowy (Liatris spicata (L.) Willd.) - koszyczki kwiatowe mają kolor lilioworóżowy, fioletowy lub biały (w zależności od odmiany), rozkwitają od szczytu

Ogromne kępy kolorowych liliowców wyglądały wspaniale, jednak fotografowanie poszczególnych kwiatów jest dość ryzykowne - obok kwitnących znajdują się kwiaty zwiędłe oraz pąki, z których dopiero rozwiną się kwiaty.

Liliowiec ogrodowy (Hemerocallis ×hybrida Hort.) – gatunek byliny z rodziny żółtakowatych (Xanthorrhoeaceae). Każdy kwiat kwitnie tylko jeden dzień, jednak szybko pojawiają się kolejne, dzięki czemu rośliny kwitną przez kilka miesięcy.

Krwiściąg lekarski, którego kiedyś pokazałam, przepadł bez wieści na placu budowy (która, o dziwo, stoi od ponad roku). Miło było zobaczyć całe mnóstwo tych roślin w Botaniku.

Krwiściąg lekarski (Sanguisorba officinalis L.) z rodziny różowatych (Rosaceae). Kwiaty niepozorne, małe, zebrane w prosto wzniesione na długich szypułkach gęste, kuliste główki o długości 1-3 cm.
Krwiściąg lekarski (Sanguisorba officinalis L.) - 4 działki kielicha są tępe, ciemno brunatnoczerwone. Brak zewnętrznego kieliszka i płatków korony. 4 pręciki mają czerwone, odstające nitki, a pylniki są małe i żółte. Kwitnie od czerwca do września.

Ostrożeń siedmiogrodzki jest bardzo okazałą rośliną o ciekawym wyglądzie. Kiedyś go Wam przedstawię.

Ostrożeń siedmiogrodzki (Cirsium decussatum Janka) – gatunek roślin wieloletnich z rodziny astrowatych. Kwiaty ciemnopurpurowe, zebrane w duże, kuliste, pokryte gęstym pajęczynowatym owłosieniem koszyczki. Łuski okrywy koszyczka na brzegach szczeciniasto orzęsione. Kwitnie od czerwca do sierpnia.
Spodobały mi się też jasnoróżowe kwiaty tawułki chińskiej. We wrześniu ubiegłego roku widziałam je przekwitnięte, ale i wtedy... nosiły ślady dawnej urody. Teraz miałam okazję przekonać się jakiej.

Tawułka chińska (Astilbe chinensis), odmiana niska - gatunek rośliny należący do rodziny skalnicowatych, rodzaj tawułka. Kwiatostany różowofioletowe, w formie kłosa. Kwitnie od lipca do września.

Do ogrodu botanicznego należy zabrać notes i długopis, by zapisać nazwy gatunkowe sfotografowanych roślin. Notes i długopis zabrałam, ale... nie użyłam, licząc na to, że zapamiętam nazwę tej rośliny. Mam ją na końcu języka, ale... nie mogę sobie przypomnieć. Może ktoś podpowie?
A na przyszłość nauczka - przy takiej ilości i różnorodności roślin nie warto polegać na własnej pamięci!

Bukwica zwyczajna, bukwica lekarska, czyściec lekarski (Stachys officinalis (L.) Trevis., syn. Betonica officinalis L.) – gatunek rośliny z rodziny jasnotowatych (Labiateae). Kwitnie od czerwca do września.

Pośród drzew, w miejscu dość zacienionym rośnie krzew o dużych, ciemnoróżowych kwiatach i pięknie wykrojonych liściach.

Jeżyna pachnąca (Rubus odoratus L.) – gatunek krzewu z rodziny różowatych występujący we wschodniej części Ameryki Północnej. Gdzie indziej w uprawie, także w Polsce.
Jeżyna pachnąca (Rubus odoratus L.) dorasta do 3 m wysokości. Liście pojedyncze, 5-klapowe, opadające na zimę. Pędy bezkolcowe o łuszczącej się korze. Kwiaty duże, do 5 cm średnicy, pachnące, zebrane w szczytowe baldachogrona. Owoce czerwone, półkuliste, bez smaku.


e25.73. (61)


różowe kwiaty chwile zachwycone,

15 komentarzy:

 1. Echinacea - moja ulubienica. Bardzo ładne fotografie w słonecznym klimacie. A - i jeszcze krwiściąg jest bardzo ciekawą rośliną żywicielską kilku gatunków modraszków.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja także bardzo lubię jeżówki, zwłaszcza, że wabią tyle motyli (mam takie zdjęcia, ale odstawiłam je do spiżarni - będą "lekiem" jak znalazł na jesienną szarugę). Pozdrawiam

   Usuń
 2. Albo u mnie nie ma motyli albo to nie jeżówki, lecz coś bardzo podobnego, bo widzę to często, ale motyla żadnego.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Roślinami żywicielskimi gąsienic motyli są tzw. chwasty (np. ostrożeń, oset, popłoch, pokrzywa, łopian, marchew, szczaw, komonica). Jeśli w imię "porządku i estetyki" są one usuwane w Twojej okolicy, to nie ma szans na motyle.

   Usuń
 3. Moim zdaniem ta roślina "na końcu języka" to ewidentnie jakaś bukwica (Betonica). Być może bukwica lekarska, bukwica zwyczajna, czyściec lekarski. Nie mylić z miodownikiem melisowatym, zwanym czasem bukwicą, lecz on jest całkiem inny, też piękny, ale prawdziwa bukwica to jest właśnie to tutaj.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pięknie dziękuję! Najpewniej na tabliczce widniał napis "czyściec lekarski". Słyszałam już tę nazwę i pewnie dlatego sądziłam, że łatwo ją zapamiętam.
   Kiedy tylko pogoda pozwoli, z pewnością odwiedzę OB i się upewnię na 102% :-)

   Usuń
 4. Tak. Na 102% :) Czyściec lekarski = bukwica lekarska. To roślina rodzima, super! Bo w ogrodach uprawia się częściej obcy czyściec wielkokwiatowy ... chyba jest uważany za bardziej ozdobny.

  OdpowiedzUsuń
 5. Wszystkie zachwycają pięknem, delikatnością. Pozdrawiam:):):):)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję i również pozdrawiam :-)

   Usuń
 6. Echinaceę miałam w ogrodzie, ale niestety zanikła...dopiero nie tak dawno przeczytałam, że ja trzeba przesadzać czy rozsadzać. Szkoda.
  Ładny różowy post.

  Pozdrawiam upalnie....

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Może spróbujesz jeszcze raz ją posadzić? Dziękuję i życzę pięknego weekendu :-)

   Usuń
  2. Pomyśle o niej...zobaczę kiedy ją można bedzie posadzić.

   Usuń
 7. Od kształtów i nazw mam różowy zawrót głowy. Oszałamiająca jest różnorodność gatunków flory na Ziemi.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Różowy zawrót głowy? To chyba fajne uczucie? :-)

   Usuń