19 sierpnia 2016

Mikołajek olbrzymi

Oto jeszcze jeden gatunek mikołajka, jaki poznałam tego roku. Rośliny te rzeczywiście są duże, choć spodziewałam się, że gdy zobaczę je następnym razem... będą większe.
Tak się złożyło, że widziałam je 1 lipca w Ogrodzie Botanicznym, a następny raz wypadł 4 sierpnia. Za pierwszym razem mikołajki olbrzymie dopiero zaczynały kwitnąć, za drugim - już przekwitły i obumierały, a wysokość roślin raczej nie zmieniła się. Pamiętając jednak o tym, że mikołajki te porastają wysokie góry Kaukazu, trzeba przyznać, że są okazałymi roślinami.

Mikołajek olbrzymi (Eryngium giganteum L.) - gatunek rośliny z rodziny selerowatych. W naturze porasta suche tereny gór Kaukazu, Iranu i Turcji 
Mikołajek olbrzymi (Eryngium giganteum L.) - krótkowieczna bylina przeważnie zamierająca krótko po wydaniu nasion. Jest w pełni mrozoodporna 
 (1 lipca)
Mikołajek olbrzymi (Eryngium giganteum L.) jest rośliną dwuletnią. W pierwszym roku wytwarza okazałą rozetę dużych, ciemnozielonych, sercowatych liści, osadzonych na długich ogonkach. W następnym roku ze środka rozety wyrasta pęd o wysokości 75-90 cm.
Mikołajek olbrzymi (Eryngium giganteum L.) - na szczycie rozgałęzionej łodygi wyrastają stożkowate, srebrno zielone kwiatostany (wysokości 5-8 cm) otoczone wieńcem dużych, powcinanych i kolczastych podsadek o niebieskawym odcieniu.
Mikołajek olbrzymi (Eryngium giganteum L.) - najlepiej rośnie na luźnych, piaszczystych glebach. Radzi sobie także na glebach uboższych, ale wówczas kwiatostany są mniejsze a łodygi niższe. Nie znosi nadmiaru wilgoci. Wymaga stanowiska w pełnym słońcu.
Mikołajek olbrzymi (Eryngium giganteum L.) - jest niewymagającą, dwuletnią byliną, której ozdobę stanowią duże,  oryginalne kwiatostany.Kwiaty mają barwę niebieską.
Mikołajek olbrzymi (Eryngium giganteum L.) - kwitnie w pełni lata. Kwiaty stanowią pożytek dla pszczół.
Mikołajek olbrzymi (Eryngium giganteum L.) - liście łodygowe
Mikołajek olbrzymi (Eryngium giganteum L.) - z kwiatów powstają owocostany, które przy sprzyjającej pogodzie mogą utrzymać się na pędach przez całą zimę. Dojrzewające nasiona przybierają beżowy odcień  (4 sierpnia)
Mikołajek olbrzymi (Eryngium giganteum L.) - jest uprawiany jako roślina ozdobna i sadzony pojedynczo lub w grupach na rabatach mieszanych oraz w ogrodach skalnych. Nadaje się na kwiat cięty i do suchych bukietów  (4 sierpnia)
Dwa powyższe zdjęcia przedstawiają te same mikołajki olbrzymie po upływie ponad miesiąca - obydwa przekwitły i wyraźnie zamierały. Poniżej, dla porównania, nadal kwitnący mikołajek ametystowy.

Mikołajek ametystowy (Eryngium amethystinum L.) - wygląd 4 sierpnia.
Mikołajek olbrzymi - link 1, link 2, link 3, link 4,mikołajek olbrzymi, Eryngium giganteum, mikołajek olbrzymi zdjęcia opis, Eryngium giganteum zdjęcia opis, mikołajek olbrzymi chwile zachwycone, Eryngium giganteum chwile zachwycone, 

6 komentarzy:

 1. Ładnie zielone zdjęcia.
  A mikołajka pewno nigdy nie widziałam...chyba, że w ogrodzie botanicznym, ale to było dawnooooo temu.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja również prawie wszystkie przedstawione na tym blogu mikołajki zobaczyłam w ogrodzie botanicznym. W mojej okolicy takie kolczaste piękności nie rosną, jedynie dziewięćsił pospolity, który także wygląda oryginalnie

   Usuń
 2. Ciekawa rodzina roślin, Olbrzymi jest faktycznie okazały, ale i te nasze rodzime, potrafią na kilkadziesiąt centymetrów dorosnąć.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Z pewnością tak jest, bo przecież mikołajek płaskolistny jest wyższy, ale u olbrzymiego - olbrzymie są kwiatostany, wielokrotnie większe niż u pozostałych.

   Usuń
 3. Oryginalnej urody roślina. W czasie kwitnienia zapewne wygląda bajecznie; kwiatostany przyciągają wzrok, ciekawią.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mikołajki rzeczywiście są oryginalne, ale ich kolorystyka jest raczej stonowana - błękit drobnych kwiatów widoczny jest najczęściej z... bliska :-)

   Usuń