5 sierpnia 2016

Pięciornik srebrny

Przedstawiam dziś pięciornika srebrnego, roślinę pospolitą w naszym kraju, której jednak zbyt często nie spotykam. Zdjęcia niewielkiego stanowiska tych roślin (znajdującego się w Moim Lesie - nieopodal ścieżki) powstały w okresie od 19 czerwca do 24 lipca. Mogłam sfotografować je jeszcze pod koniec lipca, ale właściwie nie było czego - rośliny zaschły i zbrązowiały, wtapiając się w koloryt podłoża.

Pięciornik srebrny (Potentilla argentea) – gatunek rośliny z rodziny różowatych (Rosaceae). Występuje w Azji i Europie. W Polsce występuje pospolicie na całym obszarze, w górach - po regiel dolny. Istnieje wiele podgatunków, różniących się nieznacznie od siebie, poza tym roślina tworzy mieszańce z innymi gatunkami pięciornika (fot. 19 czerwca)
Pięciornik srebrny (Potentilla argentea) – swoją nazwę zawdzięcza białemu kutnerowi, porastającemu łodygi i szypułki kwiatowe, a także liście (fot. 4 czerwca)
Pięciornik srebrny (Potentilla argentea) – wytwarza silnie rozgałęzione kłącze, z którego wyrasta zazwyczaj pojedyncza łodyga, która rozgałęzia się dopiero w obrębie kwiatostanu. Pędy cienkie, wzniesione lub pokładające się osiągają do 30 cm długości. W maju pojawiają się małe, intensywnie żółte kwiaty w formie wierzchotkowatych kwiatostanów, które kwitną do sierpnia(września) - (fot. 4 czerwca)
Pięciornik srebrny (Potentilla argentea) – liście dłoniaste, 3-5 listkowe, skrętoległe. Listki o brzegu podwiniętym i ząbkowanym, pod spodem biało kutnerowate. Listki klinowato-odwrotnie jajowate, w dolnej części całobrzegie na długich ogonkach, w górnej regularnie wcinane, siedzące (fot. 5 czerwca)
Pięciornik srebrny (Potentilla argentea) – występuje na terenach nizinnych, gdzie porasta tereny przydrożne, zręby, obrzeża lasów i suche łąki oraz odłogi. Preferuje stanowiska słoneczne na glebach suchych i niewapiennych (fot. 19 czerwca)
Pięciornik srebrny (Potentilla argentea) – kwiaty pięciopłatkowe, dość małe, o średnicy 1-1,5 cm. Szypułki po kwitnieniu wzniesione lub odchylone, biało kutnerowate. Owocem są liczne, suche, jednonasienne niełupki otoczone trwałymi działkami kielicha  (fot. 19 czerwca)
Pięciornik srebrny (Potentilla argentea) – zawiera garbniki, flawonoidy, cholinę, żywicę, kwasy organiczne i witaminę C. Ma działanie przeciwzapalne, rozkurczowe, ściągające, przeciwkrwotoczne oraz bakterio- i grzybobójcze (fot. 24 lipca)
Pięciornik srebrny (Potentilla argentea) – reguluje przemianę materii, stosuje się go przy biegunkach, nieżycie żołądka i jelit, chorobach wrzodowych czy w leczeniu schorzeń wątroby. Wywar łagodzi też dolegliwości menstruacyjne i inne bóle skurczowe (fot. 24 lipca)
I jeszcze dwa zdjęcia z ubiegłego roku. Rośliny znalazłam wśród trawy na okolicznym nieużytku.

Pięciornik srebrny (Potentilla argentea) – okłady z ziela działają kojąco w stanach zapalnych skóry i błon śluzowych. Pomagają leczyć podrażnienia spojówek, gardła oraz dziąseł. Stosuje się je równiez w zwalczaniu łupieżu, łojotoku i trądziku (fot. 11 czerwca)
Pięciornik srebrny (Potentilla argentea) jest rośliną leczniczą. Posiada podobne właściwości jak pięciornik gęsi  (fot. 30 maja)źródło 1, źródło 2, źródło 3, źródło 4, źródło 5, źródło 6,


e29.04. (62)

pięciornik srebrny, Potentilla argentea, pięciornik srebrny zdjęcia opis, Potentilla argentea zdjęcia opis, pięciornik srebrny wygląd właściwości, Potentilla argentea właściwości lecznicze, pięciornik srebrny działanie lecznicze, Potentilla argentea obrazy informacje, pięciornik srebrny chwile zachwycone, Potentilla argentea chwile zachwycone,

9 komentarzy:

 1. O widzisz Aniko, widuję tę roślinkę na spacerach :-), ale jak dotąd znałam tylko pięciornik gęsi, bo rośnie w moim trawniku i zgłębiłam wiedzę tylko o nim ;-). Zdjęcia jak zawsze zachwycające.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No to przybył jeszcze jeden, którego znasz :-) Dziękuję i pozdrawiam

   Usuń
 2. Świetne zdjęcia......
  Dobrego dnia chociaż u mnie pada i to bardzo.....

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję! A Twoje życzenia się spełniły - weekend był bardzo udany :-)

   Usuń
 3. Pokrój roślin może się zmieniać także w zależności od siedliska, jednak jest dobrze rozpoznawalny nawet dla niewprawnego oka.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zgadza się - srebrzysty kutner na spodzie listków tego pięciornika jest charakterystyczny. W Wikipedii nie znalazłam zdjęć i opisów wszystkich gatunków pięciornika, ale wydaje mi się, że żaden inny nie ma też tak wyglądających kwiatów.

   Usuń


Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...