Czy wiecie, że cypryśnik błotny bywa nazywany łysym i dlaczego? Ponieważ, w przeciwieństwie do większości gatunków drzew lub krzewów z rodziny cyprysowatych, zrzuca swoje igły na zimę. Pojawiają się one dopiero późną wiosną, dlatego drzewo przez wiele miesięcy jest "łyse" :-).
Cypryśnik błotny (Taxodium distichum) – pędy jednoroczne bardzo cienkie, czerwonawe, późno pokrywają się liśćmi. Pędy ułożone są naprzemianlegle (fot. 12 czerwca) |
Cypryśnik błotny (Taxodium distichum) – w warunkach naturalnych porasta wilgotne niziny o wysokim poziomie wód gruntowych, względnie okresowo lub trwale zalewane (fot. 12 czerwca) |
Cypryśnik błotny (Taxodium distichum) – korona młodych drzew jest wąska i stożkowata. W Polsce 10-letnie drzewo osiąga wysokość 5 i szerokość 2 metrów (fot. 12 czerwca) |
Cypryśnik błotny (Taxodium distichum) – u starszych drzew korona staje się coraz bardziej cylindryczna i gęsto ugałęziona, okrągło sklepiona i na wierzchołku prawie zawsze zaokrąglona (fot. 20 lipca) |
Cypryśnik błotny (Taxodium distichum) – konary u nasady wznoszą się nieco w górę, dalej lekko się zwieszają (fot. 20 lipca) |
Cypryśnik błotny (Taxodium distichum) – kora cienka, czerwonobrązowa lub blado brunatna, włóknista, łuszczy się podłużnymi pasami. |
Cypryśnik błotny (Taxodium distichum) – pień u nasady może być bardzo szeroki (szczególnie u okazów rosnących na silnie podmokłych stanowiskach), szybko zwężający się i wyżej prosty. |
Dodane później:
Cypryśnik błotny (Taxodium distichum) 1 maja 2017 |
Cypryśnik błotny (Taxodium distichum) 7 sierpnia 2020 |
----------------------------------
Cypryśnik błotny (Taxodium distichum) – gatunek drzewa należący do rodziny cyprysowatych (dawniej zaliczany do wyodrębnianych cypryśnikowatych). Jednopienne drzewo iglaste zrzucające liście na zimę.
Występuje naturalnie w południowo-wschodnich stanach USA, szczególnie na błotnistych obszarach Florydy, jednak już od dłuższego czasu sadzi się go w Europie jako drzewo ozdobne i parkowe.
W warunkach naturalnych porasta wilgotne niziny o wysokim poziomie wód gruntowych, względnie okresowo lub trwale zalewane.
Drzewo długowieczne, wolno rosnące.
Pokrój - korona młodych drzew wąska, stożkowata, później coraz bardziej cylindryczna i gęsto ugałęziona, okrągło sklepiona i na wierzchołku prawie zawsze zaokrąglona.
Pień - u nasady bardzo szeroki (szczególnie u okazów rosnących na silnie podmokłych stanowiskach), szybko zwężający się i wyżej prosty. Konary u nasady wznoszą się nieco w górę, dalej lekko się zwieszają. Po 10 latach w Polsce osiąga wysokość 5 i szerokość 2 m. Maksymalne 25 m, w ojczyźnie 40-50 m.
Kora - cienka, czerwonobrązowa lub blado brunatna, włóknista, łuszczy się podłużnymi pasami.
Pędy - jednoroczne niezwykle cienkie, czerwonawe, późno pokrywają się liśćmi. Pędy ułożone naprzemianlegle, zdrewniałe i zielone - opadające wraz z igłami na zimę.
Liście - na długopędach ustawione skrętolegle. Krótkopędy stojące pojedynczo mają około 10 cm długości. Na początku listnienia przybierają żywą, jasnozieloną barwę, potem ciemnieją.
Igły na pędach zdrewniałych są łuskowate i spiralnie ustawione, na zielonych natomiast igły są równowąskie, płaskie i miękkie, do 20 mm długości, jasnozielone, ułożone grzebieniasto w dwa szeregi. Jesienią igły przybierają barwę pomarańczowobrązową, a następnie opadają wraz z niedrewniejącymi krótkopędami.
Kwiaty - męskie licznie zebrane na końcach zeszłorocznych długopędów, żółtawe albo purpurowe. Kwiaty męskie w długich zwisających wiechach pojawiają się już jesienią.
Szyszki żeńskie mają długość 1-3 cm, są kuliste lub nieco podłużne, składają się z kilkunastu łusek.
Nasiona posiadają twardą, grubą łupinę. Występują po dwa pod każdą łuską. Zachowują zdolność kiełkowania przez niespełna rok.Nasiona roznoszone są przez wodę i zwierzęta.
Kwitnie od kwietnia do maja.
Korzenie - na okresowo zalewanych, bądź trwale podmokłych obszarach tworzy tak zwane korzenie oddechowe (pneumatofory, inaczej kolana oddechowe). Są to zgrubienia na korzeniach wyrastające powyżej poziomu gleby lub wody w odległości do kilkunastu metrów od pnia. Dostarczają one niezbędnej ilości tlenu do systemu korzeniowego.
W naszych warunkach klimatycznych drzewo odporne na mróz, szczególnie w zachodniej części kraju, w młodości nieco bardziej wrażliwe na mrozy (mogą przemarzać wierzchołki pędów), dlatego zalecane jest wówczas okrywanie roślin.
Późny termin rozwijania igieł na wiosnę zabezpiecza drzewa przed uszkodzeniem na skutek wiosennych przymrozków.
Preferuje wilgotne, kwaśne i piaszczyste gleby, ale toleruje szeroki zakres warunków glebowych - począwszy od dość suchych przez wilgotne, po okresowo lub trwale zalewane. Stanowisko - w pełnym słońcu.
Najwyższy znany cypryśnik błotny rośnie w pobliżu miasta Williamsburg (USA, stan Virginia) - ma ponad 44 m wysokości. Najgrubszy okaz rośnie w pobliżu Baton Rouge (USA, stan Luizjana) - w pierśnicy ma 521 cm. Najstarszy znany okaz, położony w Bladen County (USA, stan Karolina Północna) liczy ponad 1620 lat.W polskim klimacie cypryśnik błotny po 10 latach osiąga wysokość 5, a szerokość korony wynosi 2 m. Drzewa 30-letnie osiągają 8-10 m wysokości.
źródło 1, źródło 2, źródło 3, źródło 4, źródło 5, źródło 6, źródło 7,
e31.69. (63)
CUDOwna zieleń :-)
OdpowiedzUsuńJeden z najszybciej przyrastających garnków.
OdpowiedzUsuńNie rozumiem. Chodzi Ci o tempo wzrostu? Źródła podają, że jest ono wolne.
UsuńRelatywizm...
UsuńJeśli po dziesięciu latach drzewo ma 5 metrów wysokości, to weź poprawkę na to że inne cyprysiki urosły o ... 5 centymetrów.
Widziałam go kiedyś na wysepce pośrodku dużego oczka wodnego. Pięknie wyglądał
OdpowiedzUsuńWierzę! Nie wiem czy to wpływ klimatu, ale cypryśniki rosnące w Polsce wyglądają inaczej niż te amerykańskie.
UsuńKlimat i warunki glebowe, z dwóch klonów (rozmnożone wegetatywnie rośliny mają ten sam zestaw genów) cyprysa ten rosnący w okolicach morza na zasilanych glebach będzie całkiem inaczej wyglądał niż tan rosnący na wapieniach w głębi lądu.
UsuńPiękny pokrój ma to drzewo. Chyba nie miałam okazji oglądać go z bliska. Bardzo ciekawy post.
OdpowiedzUsuńCieplutko pozdrawiam.
To ładne i wysokie drzewo o niezbyt gęstej koronie - daje przyjemny cień. Dziękuję i również pozdrawiam
Usuń