17 marca 2019

Roślinność Grecji (2)

Mimo, że wybór roślin, które sfotografowałam w Grecji wynikał wyłącznie z mojego upodobania czy zaciekawienia nieznanym gatunkiem, i cały czas mialam wrażenie, że zdjęć jest niewiele, to teraz jestem zmuszona Was poinformować, że zbiór krzewów i drzew trzeba było podzielić na dwie części. Cytrusy, bakalie, a nawet orzeszki zostawiam na następny raz, a dziś prawie cała reszta.

Lantana pospolita (Lantana camara L.) - półkrzew z rodziny werbenowatych (Verbenaceae)
Psianka Rantonettiego (Lycianthes rantonnetii, syn. Solanum rantonnetii) - gatunek zimozielonego krzewu z rodziny psiankowatych, rodzaj Lycianthes
Psianka Rantonettiego (Lycianthes rantonnetii), zwana jest szafirową burzą.
Psianka Rantonettiego (Lycianthes rantonnetii)

Lantana pospolita (Lantana camara L.), w tle psianka Rantonettiego (Lycianthes rantonnetii)
Bugenwilla gładka, kącicierń gładki (Bougainvillea glabra) – gatunek rośliny z rodziny nocnicowatych.

Bardzo ciekawi mnie ten zielony owad na kwiecie bugenwilli. Ma przedziwną głowę!

Bugenwilla gładka, kącicierń gładki (Bougainvillea glabra)
Niestety, nie wiem co to za krzew (małe drzewko), ale miał piękne czerwone kwiaty.


A to jakiś gatunek z rodzaju cyprysowatych rosnacy na poseji.

cyprysowate liście
Wędrując ścieżkami w pasie nadmorskim spotykałam ot, tak - cyprysy. Kulisty krzew rosnący w pobliżu cyprysa ma ok. 1 m wysokości.

Cyprys wiecznie zielony (Cupressus sempervirens L.) – gatunek iglastego drzewa z rodziny cyprysowatych (Cupressaceae). Osiąga 30 m wysokości, ma pokrój kolumnowy do szerokostożkowatego, gęstą koronę, gałęzie rosną ukośnie do góry.

Na pierwszym planie grecki nieużytek u schyłku lata - roślinność dość podobna do naszej, m.in. występuje tam marchew zwyczajna. Drzewa rosnące wzdłuż jezdni to tamaryszki bezlistne. Dotąd znałam jedynie krzewy, białe lub różowe boa :-)

Tamaryszek bezlistny (Tamarix aphylla (L.) H.Karst.) – gatunek drzewa z rodziny tamaryszkowatych (Tamarixaceae).
Wysokość do 15 m. U młodych drzew pień jest jasnoszary, starsze pnie są szarobrązowe (średnica do 1 m). W niektórych regionach świata, np. w Australii jest gatunkiem inwazyjnym

A to te same tamaryszki widziane od strony jezdni.

Tamaryszek bezlistny (Tamarix aphylla (L.) H.Karst.) - liście drobne, łuskowate, ciemnozielone, podobne do igieł sosny, gałęzie zwisające. Starsze drzewa stają się sękate i pochylone.

Gdzieniegdzie, na nieużytkach widywałam takie oto krzewy o wysokości od 1,6 do ponad 3 m. Albo jest to nieznany mi gatunek, albo jest to... żarnowiec (miotlasty?). Sugerują to otwarte i skręcone, puste już strąki, których kilka jeszcze pozostało na krzewie.

żarnowiec miotlasty
Pas przybrzeżny często porośnięty jest bardzo gęstymi  krzewami, na których pod koniec września dojrzewały czerwonawe owoce.


Ogródek należący do restauracji:


Nieznane mi efektowne pnącze. U progu jesieni liście na końcach pędów miały jasnożółtą barwę. Możliwe, że nie jest to wcale oznaka jesieni, lecz uroda młodych pędów.


Na koniec kilka ujęć lantany pospolitej, której kolorowe kwiaty zawsze kojarzyć mi się będą z wakacjami i bardzo ciepłym klimatem. Ponieważ zbliżała się jesień, pośród kwiatów widoczne są także dojrzewające owoce.

lantana pospolita, Lantana camara    
lantana pospolita, Lantana camara    
lantana pospolita, Lantana camara    
Być może pora roku to sprawiła, że poza ledwie kilkoma modraszkami i może jednym bielinkiem, podczas wakacji w Grecji (na Chalkidiki) aktywnymi motylami były wyłącznie fruczaki gołąbki, motyle-koliberki. Na kwiatach lantany nie groziło im żadne niebezpieczeństwo, a na przyglądaniu się całym gromadkom tych motyli strawiłam wiele chwil.

lantana pospolita, Lantana camara    Zobacz też wpisy:i29.14.  (296)  [71]

ROŚLINNOŚĆ GRECJI, ROŚLINY W GRECJI, ROŚLINNOŚĆ WYSTĘPUJĄCA W GRECJI, JAKIE ROŚLINY W GRECJI, GRECJA ROŚLINY, ROŚLINNOŚĆ GRECJI ZDJĘCIA, GRECJA ROŚLINY ZDJĘCIA POKAŻ, ROŚLINNOŚĆ GRECJI CHWILE ZACHYCONE, GRECJA drzewa CHWILE ZACHYCONE, GRECJA krzewy CHWILE ZACHYCONE,

5 komentarzy:

 1. Kolejny świetny przegląd - ciekawie jest móc poobserwować roślinność tak inną od naszej:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cieszę się, że Ci się podoba. Dziękuję i pozdrawiam :-)

   Usuń
 2. Piękne są te lantany i masz taką różnorodność kolorystyczną :-) Ja zauważyłam tylko te pomarańczowo-żółte. A ten owad naprawdę jest oryginalny i intrygujący :-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Lantany mają to do siebie, że ich kwiaty przybierają różnorodne barwy (ich zmieniający się kolor informuje też owady które kwiaty są, a które nie są jeszcze zapylone).

   Usuń
 3. Jednym słowem CUDOWNE zdjęcia i roślinność

  OdpowiedzUsuń