Echinopsis Eyriesa, przegorzaniec Eyriesa (Echinopsis eyriesii) – gatunek rośliny z rodziny kaktusowatych. |
Echinopsis Eyriesa, przegorzaniec Eyriesa (Echinopsis eyriesii) – kwiaty duże (do 10 cm średnicy), lejkowate, barwy białej lub różowej wyrastają ponad roślinę |
Echinopsis Eyriesa, przegorzaniec Eyriesa (Echinopsis eyriesii) – okwiat biały, wielodziałkowy. Zapach kwiatów przypomina jaśmin. Owocem tej rośliny jest jagoda. |
Echinopsis Eyriesa, przegorzaniec Eyriesa (Echinopsis eyriesii) – posiada kuliste pędy głęboko żebrowane, od których wychodzą dość licznie, łatwo odchodzące pędy boczne. |
Żmijowiec wąskolistny jest drobną, ale rozłożystą i dość płożącą się rośliną o maleńkich kwiatkach. W drugiej połowie września kwitł jeszcze nieznacznie, lecz wiele pędów już uschło, toteż nie od razu miałam pewność, że jest to żmijowiec.
Żmijowiec wąskolistny (Echium angustifolium Mill.) – gatunek rośliny wieloletniej (półkrzewu) z rodziny ogórecznikowatych. Jest dość pospolity i rozpowszechniony w regionie Morza Śródziemnego. |
Zdjęcia robiłam lustrzanką Nikon z kitowym obiektywem, którą zabieram na wakacje. Nie dało się bardziej przybliżyć, ale i tak jestem zadowolona. W świetle swego fatalnego niedopatrzenia, którego skutkiem jest przewaga nieostrych kadrów, niemożność większego zoomowania zaliczam do drobnych niedogodności.
Żmijowiec wąskolistny (Echium angustifolium Mill.) – nazwa Echium pochodzi od greckiego echa, co oznacza 'żmiję', natomiast epitet angustifolium oznacza wąskie liście. Powszechnie używana nazwa Bugloss oznacza 'język wołowy' i pochodzi od greckiego bous, czyli 'wół' i glossa, co oznacza 'język '- odnosi się do szorstkości liści. |
Widok dużych czysto białych kwiatów wyrastających na niebieskozielonych bezlistnych łodygach wprost z piachu był dla mnie zdumiewający. Te rośliny sfotografowałam na czymś w rodzaju rabaty oddzielającej biegnącą wzdłuż morza jezdnię od plaży i byłam przekonana, że rośliny zostały specjalnie posadzone jako ozdobne. Później jednak widywałam je na plaży w różnych stadiach rozwoju (od kiełkujących do uginających się od owoców).
Pankracjum nadmorskie (Pancratium maritimum L.) – gatunek rośliny z rodziny amarylkowatych. |
Pankracjum nadmorskie (Pancratium maritimum) |
Pankracjum nadmorskie (Pancratium maritimum) |
To nie koniec mojego przeglądu roślinności spotkanej i sfotografowanej w Grecji. Cdn. :-)
---------------------------------
Pankracjum nadmorskie (Pancratium maritimum L.) – gatunek rośliny z rodziny amarylkowatych. Obecnie na stanowiskach naturalnych występuje w obszarze śródziemnomorskim, w Tanzanii, na Azorach, Wielkich Antylach i w Ameryce Północnej. W Izraelu jest rzadki i podlega prawnej ochronie, w niektórych jednak regionach, np. na wyspie Kreta jest dość częsty.
Pokrój - na głębokości około 5-7 cm w podłożu posiada dużą bulwę, z której wyrastają liście odziomkowe i duża, bezlistna łodyga zwieńczona dużymi kwiatami. Wysokość kwitnącej rośliny dochodzi do 45 cm.
Liście - szydlaste, o długości do 50 cm i szerokości 2 cm, często skręcone w spiralę. Liście pojawiają się po przekwitnięciu kwiatów, w okresie kwitnienia zwykle natomiast występują zeschłe liście zeszłoroczne.
Kwiaty - w liczbie 3-15, zebrane są w baldach. Kwiaty mają długość do 15 cm, średnicę 6-8 cm. Korona kwiatu składa się z długiej lejkowatej rurki o średnicy poniżej 1 cm, 6 długich płatków i przykoronka o 12 zębach. Wewnątrz korony jest 6 pręcików i 1 słupek. Przykoronek powstał ze zrośniętych nitek pręcików, stąd też pylniki wyrastają z przykoronka. Kwiaty są czysto białe z cienkimi, zielonawymi liniami. Wydzielają silny i słodki zapach. Kwiaty zapylane są przez kilka gatunków motyli.
Kwitnie w miesiącach sierpień-wrzesień.
Owoc - torebka o długości ok. 6 cm, otwierająca się trzema szczelinami. Zawiera 10-40 czarnych nasion o nieregularnym kształcie, przypominających kawałki węgla drzewnego. Są gąbczaste i lekkie. Nasiona roznoszone są przez wiatr i wodę (unoszą się na powierzchni wody).
Siedlisko - rośnie głównie na podłożu piaszczystym, na plażach, wydmach, zwykle w pobliżu morza. Pankracjum nadmorskie jest bardzo wytrzymałe na skrajne nawet warunki; długotrwały brak wody, bezpośrednie działanie słońca, silne wiatry. Zwilżane jest wodą morską niesioną przez wiatr.
źródło
Zobacz też wpisy:
Pięknie je pokazałaś - byłem kilka razy w Grecji i ich nie spotkałem.
OdpowiedzUsuńTym bardziej mnie to cieszy :-)
Usuń