11 stycznia 2020

Roślinność Grecji (4)

Przedstawiam dziś zaledwie trzy gatunki roślin spotkanych w Grecji, za to takich, których nigdy nie widziałam. Pierwszy z nich to kwitnący przegorzaniec Eyriesa, wypatrzony na jednej z mijanych posesji. Pozostałe dwa gatunki rosną dziko - żmijowiec wąskolistny na poboczach dróg i piaszczystym pasie przybrzeżnym, zaś pankracjum nadmorskie upodobało sobie piaszczyste plaże i ich najbliższe okolice.

Echinopsis Eyriesa, przegorzaniec Eyriesa (Echinopsis eyriesii) – gatunek rośliny z rodziny kaktusowatych.
Echinopsis Eyriesa, przegorzaniec Eyriesa (Echinopsis eyriesii) –  pochodzi z Ameryki Południowej, gdzie występuje na suchych obszarach Argentyny, Brazylii, Urugwaju. W Polsce roślina uprawiana jako roślina doniczkowa.
Echinopsis Eyriesa, przegorzaniec Eyriesa (Echinopsis eyriesii) – kwiaty duże (do 10 cm średnicy), lejkowate, barwy białej lub różowej wyrastają ponad roślinę 
Echinopsis Eyriesa, przegorzaniec Eyriesa (Echinopsis eyriesii) –  okwiat biały, wielodziałkowy. Zapach kwiatów przypomina jaśmin. Owocem tej rośliny jest jagoda.
Tak byłam zajęta podziwianiem kwiatów, że tylko na poniższym zdjęciu dość wyraźnie widać z czego wyrosły te kwitnące pędy.

Echinopsis Eyriesa, przegorzaniec Eyriesa (Echinopsis eyriesii) – posiada kuliste pędy głęboko żebrowane, od których wychodzą dość licznie, łatwo odchodzące pędy boczne.


     Żmijowiec wąskolistny jest drobną, ale rozłożystą i dość płożącą się rośliną o maleńkich kwiatkach. W drugiej połowie września kwitł jeszcze nieznacznie, lecz wiele pędów już uschło, toteż nie od razu miałam pewność, że jest to żmijowiec.

Żmijowiec wąskolistny (Echium angustifolium Mill.) – gatunek rośliny wieloletniej (półkrzewu) z rodziny ogórecznikowatych. Jest dość pospolity i ​​rozpowszechniony w regionie Morza Śródziemnego.

To żmijowiec porastający piasek na skraju plaży. Nektarem jego kwiatów posilał się piękny paź królowej. Dotąd nie spotkałam tego motyla (jedynie gąsienicę), a podczas tych wakacji udało mi się zobaczyć ich przynajmniej kilka :-)
Zdjęcia robiłam lustrzanką Nikon z kitowym obiektywem, którą zabieram na wakacje. Nie dało się bardziej przybliżyć, ale i tak jestem zadowolona. W świetle swego fatalnego niedopatrzenia, którego skutkiem jest przewaga nieostrych kadrów, niemożność większego zoomowania zaliczam do drobnych niedogodności.

Żmijowiec wąskolistny (Echium angustifolium Mill.) – nazwa Echium pochodzi od greckiego echa, co oznacza 'żmiję', natomiast epitet angustifolium oznacza wąskie liście. Powszechnie używana nazwa Bugloss oznacza 'język wołowy' i pochodzi od greckiego bous, czyli 'wół' i glossa, co oznacza 'język '- odnosi się do szorstkości liści.
Żmijowiec wąskolistny (Echium angustifolium Mill.) – ta dziko rosnąca roślina charakteryzuje się malutkimi kwiatami, które po rozwinięciu zmieniają kolor z purpurowego na głęboki różowoczerwony. Kwitnie od marca do sierpnia (i dłużej). Liście - wąskie o gładkim brzegu, szorstko owłosione. Ulistnienie naprzemianległe.
Żmijowiec wąskolistny (Echium angustifolium Mill.) to roślina znacznie bardziej rozłożysta niż większość innych przedstawicieli rodziny ogórecznikowatych i rzadko przekracza 0,5 m wysokości. Rośnie na poboczach dróg, nieużytkach i obszarach przybrzeżnych oraz w innych siedliskach skalistych i kamienistych.


    Widok dużych czysto białych kwiatów wyrastających na niebieskozielonych bezlistnych łodygach wprost z piachu był dla mnie zdumiewający. Te rośliny sfotografowałam na czymś w rodzaju rabaty oddzielającej biegnącą wzdłuż morza jezdnię od plaży i byłam przekonana, że rośliny zostały specjalnie posadzone jako ozdobne. Później jednak widywałam je na plaży w różnych stadiach rozwoju (od kiełkujących do uginających się od owoców).

Pankracjum nadmorskie (Pancratium maritimum L.) – gatunek rośliny z rodziny amarylkowatych. 
Pankracjum nadmorskie (Pancratium maritimum)
A tu pankracjum pośród zeschłego żmijowca wąskolistnego.

Pankracjum nadmorskie (Pancratium maritimum)


To nie koniec mojego przeglądu roślinności spotkanej i sfotografowanej w Grecji. Cdn. :-)


---------------------------------
Pankracjum nadmorskie (Pancratium maritimum L.) – gatunek rośliny z rodziny amarylkowatych. Obecnie na stanowiskach naturalnych występuje w obszarze śródziemnomorskim, w Tanzanii, na Azorach, Wielkich Antylach i w Ameryce Północnej. W Izraelu jest rzadki i podlega prawnej ochronie, w niektórych jednak regionach, np. na wyspie Kreta jest dość częsty.


Pokrój - na głębokości około 5-7 cm w podłożu posiada dużą bulwę, z której wyrastają liście odziomkowe i duża, bezlistna łodyga zwieńczona dużymi kwiatami. Wysokość kwitnącej rośliny dochodzi do 45 cm.

Liście - szydlaste, o długości do 50 cm i szerokości 2 cm, często skręcone w spiralę. Liście pojawiają się po przekwitnięciu kwiatów, w okresie kwitnienia zwykle natomiast występują zeschłe liście zeszłoroczne.

Kwiaty - w liczbie 3-15, zebrane są w baldach. Kwiaty mają długość do 15 cm, średnicę 6-8 cm. Korona kwiatu składa się z długiej lejkowatej rurki o średnicy poniżej 1 cm, 6 długich płatków i przykoronka o 12 zębach. Wewnątrz korony jest 6 pręcików i 1 słupek. Przykoronek powstał ze zrośniętych nitek pręcików, stąd też pylniki wyrastają z przykoronka. Kwiaty są czysto białe z cienkimi, zielonawymi liniami. Wydzielają silny i słodki zapach. Kwiaty zapylane są przez kilka gatunków motyli.
Kwitnie w miesiącach sierpień-wrzesień.

Owoc - torebka o długości ok. 6 cm, otwierająca się trzema szczelinami. Zawiera 10-40 czarnych nasion o nieregularnym kształcie, przypominających kawałki węgla drzewnego. Są gąbczaste i lekkie. Nasiona roznoszone są przez wiatr i wodę (unoszą się na powierzchni wody).


Siedlisko - rośnie głównie na podłożu piaszczystym, na plażach, wydmach, zwykle w pobliżu morza. Pankracjum nadmorskie jest bardzo wytrzymałe na skrajne nawet warunki; długotrwały brak wody, bezpośrednie działanie słońca, silne wiatry. Zwilżane jest wodą morską niesioną przez wiatr.źródło

Zobacz też wpisy:


  

rośliny w Grecji, pankracjum nadmorskie, Pancratium maritimum, żmijowiec wąskolistny, Echium angustifolium, Echinopsis Eyriesa, przegorzaniec Eyriesa, Echinopsis eyriesii, pankracjum nadmorskie zdjęcia opis, Pancratium maritimum wygląd informacje, żmijowiec wąskolistny zdjęcia opis, Echium angustifolium wygląd informacje, Echinopsis Eyriesa kwiaty, przegorzaniec Eyriesa zdjęcia opis, Echinopsis eyriesii wygląd informacje, pankracjum nadmorskie chwile zachwycone, Echium angustifolium chwile zachwycone, Echinopsis Eyriesa chwile zachwycone,

2 komentarze:

  1. Pięknie je pokazałaś - byłem kilka razy w Grecji i ich nie spotkałem.

    OdpowiedzUsuń