18 stycznia 2020

Sadziec konopiasty

Kiedyś prezentowałam ten gatunek na przykładzie roślin dziko rosnących nieopodal Mojego Lasu. Tym razem kilka ujęć sadźca konopiastego rosnącego w poznańskim Ogrodzie Botanicznym. Tu wydał mi się znacznie delikatniejszy i drobniejszy.

Sadziec konopiasty (Eupatorium cannabinum L.), znany też jako sadziec konopnica – gatunek rośliny z rodziny astrowatych  [17 lipca]
sadziec konopiasty (Eupatorium cannabinum)   
sadziec konopiasty (Eupatorium cannabinum)   
sadziec konopiasty (Eupatorium cannabinum)   24 lipca
sadziec konopiasty (Eupatorium cannabinum)   
sadziec konopiasty (Eupatorium cannabinum)   1 sierpnia




----------------------------------------





Sadziec konopiasty (Eupatorium cannabinum L.) – gatunek rośliny z rodziny astrowatych.

W Polsce występuje dość pospolicie. Gatunek rodzimy.


Łodyga - wzniesiona o wysokości 50-170 cm, czerwonawa i rzadko rozgałęziona, często pusta w środku. górą krótko owłosiona.

Liście - dłoniasto trójdzielne, lancetowate, długości 5-15 cm, na szczycie zaostrzone; nieregularnie, ostro ząbkowane, ciemnozielone. Dolne liście krótkoogonkowe, górne niekiedy siedzące, ułożone okółkowo po cztery.

Kwiaty - obupłciowe, rurkowate, cylindryczne, drobne, długości 5-6 mm, zebrane w 3-7 kwiatowe koszyczki, tworzące gęste baldachogrona o średnicy 7,5 cm. Korona kwiatu brudnoróżowa, czasem biała lub fioletowa. Kwiaty wydzielają przyjemny zapach, wabiąc różne owady. Roślina miododajna
Kwitnie - od pierwszej dekady lipca do sierpnia.

Owoc - niełupka barwy czerwonobrunatnej z puchem kielichowym.




Dokładniejszy opis botaniczny sadźca konopiastego znajduje się we wpisie pt. Wiatrowa róża, sadziec konopiasty (LINK)

Sadziec (rodzaj roślin) - link



o.93.91.  (176) [68] /101/ 

sadziec konopiasty, Eupatorium cannabinum, sadziec konopiasty zdjęcia opis, Eupatorium cannabinum informacje wygląd, sadziec konopiasty chwile zachwycone, Eupatorium cannabinum chwile zachwycone, 

4 komentarze:

  1. W "botaniku" nie musiał walczyć o dostęp do zasobów, więc nie wzmacniał budowy a inwestował w kwiaty. Ale pokazałaś tę roślinkę naprawdę urokliwie.

    OdpowiedzUsuń
  2. Bardzo się różni od mojego łąkowego konopiastego. Nie tylko kwiaty, ale i liście ma inne. Lśniące, drobniejsze. Cała roślina bardziej ogrodowo elegancka, niż łąkowo konopiasta ;-)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Przypuszczaam, że sadźce rosnące w ogrodach są często ozdobnymi odmianami. Przy tych roślinach, które sfotografowałam w Botaniku, nie było tabliczki (rosły na wspólnej rabacie), ale moim zdaniem, mają cechy świadczące, że jest to sadziec konopiasty.

      Usuń