3 stycznia 2020

Czosnek zwisły. Tak jakby

Rośliny przedstawione na moich zdjęciach zostały zidentyfikowane przez znawców jako czosnek zwisły. Szczerze mówiąc, sama nadałabym im taką nazwę. Bo to, że kwiatostany zwisają - każdy widzi, prawda? Niestety, gdy zabrałam się za poszukiwanie opisu botanicznego gatunku, pojawiły się wątpliwości. Otóż załączone do opisów zdjęcia przedstawiały, moim zdaniem, jakieś inne rośliny, w ogóle niepodobne do "moich". Oczywiście, nie znalazłam też zdjęć roślin wyglądających tak jak niżej pokazane. Dlatego nie będę zamieszczać opisu botanicznego czosnku zwisłego (załączam tylko odnośniki do stosownych stron), za to krótko opisuję własnymi słowami wygląd czosnku sfotografowanego w Botaniku.

Czosnek zwisły (Allium cernuum) – gatunek rośliny należący do rodziny czosnkowatych  [7 czerwca]
czosnek zwisły (Allium cernuum)  
czosnek zwisły (Allium cernuum)  
czosnek zwisły (Allium cernuum)  
czosnek zwisły (Allium cernuum)  
czosnek zwisły (Allium cernuum)  
 czosnek zwisły (Allium cernuum)   14 czerwca
czosnek zwisły (Allium cernuum)  
czosnek zwisły (Allium cernuum)  
 czosnek zwisły (Allium cernuum)  17 czerwca
 czosnek zwisły (Allium cernuum)  20 czerwca
  czosnek zwisły (Allium cernuum)  19 lipca
czosnek zwisły (Allium cernuum)  
 
czosnek zwisły (Allium cernuum)    1 sierpnia




------------------------




Czosnek zwisły (Allium cernuum Roth.) – gatunek rośliny należący do rodziny czosnkowatych.

W środowisku naturalnym występuje na stepach oraz skalistych i trawiastych stokach w strefie klimatu od subtropikalnego do umiarkowanego i Północnej Ameryce.
Jest uprawiany w wielu rejonach świata ze względu na atrakcyjne kwiaty.


Więcej informacji w źródłach - link 1, link 2, link 3




------------------------



Opis czosnku ze zdjęć:


Wysokość - od 25 do 50 cm.

Liście długie, sztywne, płaskie, wąskie, wzniesione, na szczycie zaokrąglone.

Pędy - sztywne, spłaszczone, wzniesione, nierozgałęzione, w górnej części zwężające się, zakończone pojedynczym kwiatostanem.

Kwiatostany - w początkowej fazie rozwoju zwieszające się, później stają się kuliste na wyprostowanym pędzie. W kwiatostanach nie ma cebulek powietrznych [u czosnku zwisłego nie występują - chociaż coś się zgadza].
Kwiaty - promieniste, białe do bladoróżowych lub bladofioletowych. Nie dopatrzyłam się żółtych pylników

Rośliny kwitły długo - kwiatostany zaczęły pojawiać się od początku czerwca, wiele roślin kwitło przynajmniej do końca lipca.

Owoców nie widziałam [nie zauważyłam albo się nie wytworzyły].




6 komentarzy:

  1. Aniko, nie mam pojęcia, czy to czosnek zwisły czy nie, chociaż niewątpliwie zwisa. Wiem jednak, bo patrzę i widzę, że zdjęcia są po prostu bombowe.
    I nie staraj się wyszukiwać w nich niedoróbek, proszę.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Wobec tak stanowczego apelu głos mający wyszczególnić owe niedoróbki uwiązł mi w gardle :-D.
      Krzysztofie, odpuszczam sobie wszystkie grzechy fotograficzne i będę starała się być bardziej łaskawa dla efektów swoich poczynań w tej dziedzinie. O, właśnie sformulowałam postanowienie (jedno z kilku) na ten rok. Skąd taka zmiana?
      Walczę, bo muszę, o każdy GB wolnego miejsca na dysku, więc często przeglądam swoje zdjęcia i robię czystki. I wiesz, niektóre naprawdę mi się teraz podobają! Ha, a wiele z nich (zwłaszcza zrobionych kompaktem) wygląda lepiej przed obróbką niż po. Sama się sobie dziwię, czemu się tak czepiałam? Może wystarczy poczekać? Na dystans, zdobycie umiejętności, szersze spojrzenie, łaskawość? Coś w tym musi być.
      Dziękuję Ci za miłe słowa, Serdecznie Cię pozdrawiam w tym nowym roku :-)

      Usuń
    2. :-)
      Dawno już zauważyłem, że jest w Tobie dążenie do perfekcji. Bliskie mi i zrozumiałe, jeśli przełożyć je na dążenie do doskonałości słów pisanych.
      Więc w nowym roku życzę Ci, Aniko, znacznego zbliżenia się do ideałów w fotografii. Żebyś częściej odczuwała ukontentowanie przy oglądaniu swoich zdjęć.
      Dziękuję za słowa. Wiem przecież, jak mało masz czasu i jak rzadko zabierasz głos.

      Usuń
  2. Pamiętaj że czosnek rozmnaża się z nasion ale i z cebul, w naszych warunkach klimatycznych raczej z cebul niż z nasion. Zatem najpewniej mamy do czynienia z kultywarem w obrębie jednego gatunku i to może tłumaczyć różnice morfologiczne.

    OdpowiedzUsuń