15 marca 2014

Maleńki przetacznik

Ten świat bywa bardzo odległy. Jest tak daleko od oczu patrzących przed siebie. Rzadko spoglądamy pod stopy. A tam, tuż przy samej ziemi rozkwita już życie. Omiatasz ją wzrokiem, widzisz nagą ziemię, kamyki, zeschłe liście i pozostałości zeszłorocznych roślin. Ale właśnie tam, pośród tych liści i zeschłych łodyg dzieją się już cuda. Trzeba mocno się pochylić i wytężyć wzrok, by nagle dostrzec, że tu i tam coś... kwitnie!
Maleńkie przetaczniki o kwiatkach tak drobnych, że pewnie nie zmieściłaby się na nim biedronka, już się niebieszczą. Kiedy dosięgniesz je wzrokiem zauważysz najpierw jeden, potem drugi, a po chwili zobaczysz już ich całe mnóstwo. Płożące się czerwonawe łodyżki, listki burozielone, umorusane piaskiem i ziemią, i te śmiejące się niebieskie mordki! A cały ten światek ma zaledwie kilka centymetrów wysokości!
Jak się okazuje, sfotografowałam już kilka gatunków przetacznika (w tym i ubiegłym roku). W Polsce występuje ich aż 37. Nie wszystkie są niebieskie i nie wszystkie są takie maleńkie. Dziś przedstawiam tajemniczego, jak na razie przetacznika, który zakwitł na Przypłociu. Ma charakterystyczne listki, które nie pasują do żadnego gatunku, których zdjęcia obejrzałam.
Jeśli ktoś rozpoznaje ten gatunek, bardzo proszę o pomoc! Z góry dziękuję :-)
A jeśli jest to wymierający przetacznik wczesny?? Muszę to wiedzieć, żeby zdążyć uratować go przed unicestwieniem w ramach wiosennego porządkowania posesji...

Dopisano 22 lutego 2015 r.
A więc jest to jednak młodziutki przetacznik bluszczykowy - występuje w Polsce na całym obszarze, ale nie jest zbyt pospolity

Przetacznik (Veronica L.) rodzaj roślin, współcześnie umieszczany w obrębie babkowatych (Plantaginaceae).
Przetacznik bluszczykowy (Veronica hederifolia L.)
Przetacznik bluszczykowy (Veronica hederifolia L.)
Przetacznik bluszczykowy (Veronica hederifolia L.)
Przetacznik bluszczykowy (Veronica hederifolia L.)
Przetacznik bluszczykowy (Veronica hederifolia L.) - fragment młodej kępy  (fot. 12 marca)


Wiem, że na zdjęciach roślina i jej kwiaty wyglądają na całkiem duże, ale cała kępa była mniejsza od dłoni, listki drobniutkie, a kwiatki niemal niewidoczne. Mimo, że kępa miała może 3-4 cm wysokości - ileż tam było cienia! Przetacznika fotografowałam niemal z wysokości ziemi stosując ręczne ustawienia aparatu. niestety, jeszcze nie wiem co zrobić, by zdjęcia nie były albo za ciemne, albo prześwietlone.


-----------------------

Przetacznik (Veronica L.) – rodzaj roślin, współcześnie umieszczany w obrębie babkowatych (Plantaginaceae). Według XX-wiecznych ujęć taksonomicznych rodzaj ten zaliczany jest do rodziny trędownikowatych (Scrophulariaceae) lub przetacznikowatych (Veronicaceae). Po wyłączeniu w odrębny rodzaj Hebe gatunków krzewiastych, obecnie do rodzaju Veronica należy około 200 gatunków roślin. Nazwa rodzaju pochodzi od znanej z Ewangelii św. Weroniki. W Średniowieczu
istniał pogląd, że w drobnych kwiatach przetaczników można dostrzec jej twarz.

Pokrój - rośliny zielne, roczne, krzewinki.
Liście  -   dolne naprzeciwległe, górne skrętoległe, rzadziej w trzylistkowych okółkach.
Kwiaty  - niebieskawe w kwiatostanach groniastych lub wyrastających pojedynczo w kątach liści. Kielich cztero- lub pięciodziałkowy, korona kwiatu lekko grzbiecista, czterołatkowa, z dwoma pręcikami.
Owoce  -  spłaszczona, kilku- lub wielonasienna torebka. Nasiona tarczowato spłaszczone albo muszelkowato wydrążone.

Gatunki flory Polski:

19 194

2 komentarze:

  1. To przetacznik bluszczykowy. Można śmiało wyrywać ;) Botanik

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dziękuję bardzo za kolejną identyfikację! Odetchnęłam z ulgą, że nie jest to jakiś wymierający gatunek :-)

      Usuń