27 marca 2014

Lazurowa Scilla siberica


Idąc na Łąkę Niespodzianek nie spodziewałam się niczego specjalnego. Po prostu chciałam odwiedzić miesiącznicę roczną oraz sprawdzić co wyrosło z liści, które przypominały liście tulipanów, a inne... szczypiorek. Ale tak naprawdę poszłam zobaczyć czy Łąka nadal jest. Wszystko wokół mnie się zmienia, znikają parcele od niepamiętnych czasów pozostawione same sobie, giną rośliny, które dotąd tam się rozwijały. Nieubłagana cywilizacja. Na szczęście już z daleka zobaczyłam żółtą tabliczkę - zatem parcela dotąd nie znalazła kupca. To źle, że dni łąki są policzone i kiedyś zostanie zabudowana, ale dobrze, że jeszcze nie jest sprzedana, nietknięta, cudownie pozostawiona sama sobie.
Brak mi słów, by opisać co zobaczyłam. Lazurowe morze! Pośród zeschłych liści i nagich drzew, które latem tworzą ścianę nie do przebycia - setki małych niebieskich parasolek okolonych żywozielonymi szabelkami.
Dziś tylko skrawki tego morza, małe kropelki.

Cebulica syberyjska (Scilla siberica)
Cebulica syberyjska (Scilla siberica)
Cebulica syberyjska (Scilla siberica)
Cebulica syberyjska (Scilla siberica)
Cebulica syberjska (Scilla siberica)
Cebulica syberyjska (Scilla siberica)
Cebulica syberyjska (Scilla siberica)
Cebulica syberyjska (Scilla siberica)
Cebulica syberyjska (Scilla siberica) bylina z rodziny szparagowatych (fot. 26 marca)

--------------------------Cebulica syberyjska (Scilla sibirica) to wieloletnia roślina cebulowa, mrozoodporna, zimująca w gruncie. Nadaje się na kwiat cięty. Roślina w pełni mrozoodporna. Cebule mogą być pozostawione wiele lat bez wykopywania.

Kwiaty - gwiazdkowate, lazurowo-niebieskie lub białe, w zależności od odmiany. Kwiaty wyrastają pojedynczo lub po kilka na bezlistnej łodydze, 10-20 cm wysokości; listki okwiatu typowo niebieskie z ciemniejszym środkowym pasem. W odmianach - białe lub w innych odcieniach niebieskich.
Kwitnie - marzec i kwiecień.

Liście - odziomkowe równowąskie. Liście zanikają na przełomie wiosny i lata.

Owoc- torebka.

Rozmnażanie - pojedyncza cebulka mateczna tworzy mniejsze cebulki przybyszowe. Cebulica może rozmnażać się także z nasion. By zakwitły potrzeba 3-4 sezonów. W sprzyjających warunkach rozprzestrzenia się z samosiewu.

Odmiany: "Spring Beauty"- kwiaty kremowo-białe, 'Blue' - kwiaty niebieskie.

Wymagania - gleba żyzna, lekka, przepuszczalna, w okresie wiosennej wegetacji wilgotna; odczyn obojętny lub zasadowy.

Stanowisko - słoneczne lub częściowo ocienione, może rosnąć pod bezlistnymi drzewami i krzewami  na przedwiośniu. Inny opis botaniczny przedstawiłam w poście Cebulica syberyjska

 20 445


cebulica syberyjska, Scilla sibirica, cebulica opis zdjęcia, niebieskie przebiśniegi podobne, małe niebieskie kwiaty, lazurowe kwiaty zielone liście, niebieskie małe kwiaty wiosenne, niebieskie kwiaty pod drzewami, cebulica syberyjska chwile zachwycone

2 komentarze:

  1. Niezwykły widok! Mam w ogrodzie trochę cebuliczek ale jeszcze nie kwitną. Są malutkie ale urocze. Pozdrawiam cieplutko.

    OdpowiedzUsuń