22 marca 2014

Wiosnówka pospolita wita wiosnę


Dotąd jeszcze nigdy nie byłam tak wcześnie w Moim Lesie, oczywiście z aparatem fotograficznym. Spotkałam kilka motyli i innych owadów, a także małe, często jeszcze uśpione rozetki roślin, słyszałam trzaski otwierających się pod wpływem ciepła szyszek sosen - niby nic takiego, a jednak czuło się już wiosnę. Mrówki i małe chrząszcze licznie przemierzały trasy między roślinami w takim tempie, że nie sposób było je sfotografować. Ale warto było je śledzić, pochylić się nisko nad ziemią i zobaczyć co się tam dzieje. Tak znalazłam wiosnówkę pospolitą - przyznaję, zobaczyłam ją po raz pierwszy w życiu. Maleńkie toto, odstające od ziemi na ledwie kilka centymetrów. Na tle piaszczystej łachy malutkie kwiaty wiosnówki wyglądały jak biała mgiełka na czerwonawym tle rozetek listków.
Nim odszukałam nazwę gatunkową tej roślinki domyśliłam się, że należy do rodziny kapustowatych. Przecież jej kwiatki bardzo przypominają np. pyleńca. No i te tworzące się łuszczynki (owoce) w kwiatostanach, które ledwo przekwitły. Gdy zajrzałam do spisu roślin z rodziny kapustowatych po chwili moją uwagę zwróciła nazwa "wiosnówka". Przecież to maleństwo kwitnie w najlepsze u progu wiosny, czyż nie powinno się więc tak wiosennie nazywać? No i trafiłam!

Wiosnówka pospolita (Erophila verna (L.) Chevall.) z rodziny kapustowatych. Roślinki, które spotkałam miały nie więcej niż 7-8 cm wysokości.
Wiosnówka pospolita (Erophila verna (L.) Chevall.) - jej kwiatki miały 4-5 mm średnicy
Wiosnówka pospolita (Erophila verna (L.) Chevall.) występuje na drogach, przydrożach, miedzach, suchych murawach, piaskach, skałach, murach, skarpach, trawiastych zboczach, ugorach, odłogach.
Wiosnówka pospolita (Erophila verna (L.) Chevall.) - w Polsce występuje na całym obszarze, przy czym o wiele rzadziej w górach. Często rośnie w koniczynach i zbożach ozimych.
Wiosnówka pospolita (Erophila verna (L.) Chevall.) kwitnie od lutego, marca aż do maja. W starszych kwiatach tworzą się już owoce, a kolejne kwiatki rozkwitają.
Wiosnówka pospolita (Erophila verna (L.) Chevall.) - nie jest uważana za chwast, gdyż jest drobniutką i krótkotrwałą roślinką, zatem praktycznie nieszkodliwą w zasiewach.
Wiosnówka pospolita (Erophila verna (L.) Chevall.) z rodziny kapustowatych. To chyba widać od razu :-)
Rozmnaża się poprzez nasiona. Wschody pojawiają się na wiosnę i w jesieni.

Wiosnówka pospolita - jej kwiaty mają od 4 do 6 pręcików. Ja za każdym razem doliczałam się sześciu. (Erophila verna (L.) Chevall.)
Wiosnówka pospolita (Erophila verna (L.) Chevall.) rośnie w miejscach nasłonecznionych. Rozetki liści czerwonawe
Wiosnówka pospolita (Erophila verna (L.) Chevall.) - w Polsce występuje tylko ten jeden gatunek roślin z rodzaju wiosnówka (Erophila DC.)
Wiosnówka pospolita (Erophila verna (L.) Chevall.) - płatki korony dwudzielne, prawie 2 razy dłuższe niż działki kielicha. Pręcików 6 lub 4. Płatki korony 2-4 mm długości ----------------------------


Wiosnówka pospolita (Erophila verna (L.) Chevall.) – gatunek rośliny z rodzaju wiosnówka z rodziny kapustowatych w Polsce dość pospolity. Roślina jednoroczna, jara lub ozima.
Wiosnówka ta jest drobniutką i krótkotrwałą roślinką, zatem praktycznie nieszkodliwą w zasiewach (nie jest zaliczana do chwastów). Nie podlega ochronie.
Występuje także w Afryce Północnej (Algieria, Maroko, Tunezja), całej Europie oraz na dużej części Azji (Azja Zachodnia, Azja Środkowa, Kaukaz). 
Wiosnówka (Erophila DC.) jako rodzaj roślin jest trudny taksonomicznie, a zaliczane tu taksony są bardzo polimorficzne i są różnie w różnych ujęciach klasyfikowane. Stąd liczba wyróżnianych gatunków w obrębie rodzaju jest zmienna, od 4 do ok. 10. W Polsce występuje tylko jeden gatunek - wiosnówka pospolita.

Pokrój  -  wysokość 2-15 cm o wielu bezlistnych łodygach, na dole delikatnie gwiazdkowato owłosionych

Łodyga  -  wyprostowana lub podnosząca się, niepozorna, bezlistna, mała, u dołu lekko owłosiona, wysokość całej rośliny od 5 do 10(15) cm.

Liście  -  lancetowatojajowate lub łopatkowate na brzegach orzęsione, ząbkowane lub całobrzegie, zgrupowane w płaskiej rozetce, leżącej tuż przy ziemi. Liście owłosione, włoski 2-3-dzielne i pojedyncze.

Kwiaty - białe o niewielkich rozmiarach, głęboko wcięte, czasem zredukowane lub brak ich zupełnie, zgrupowane w groniastym kwiatostanie na bezlistnej łodyżce. Płatki korony dwudzielne, prawie 2 razy dłuższe niż działki kielicha. Pręcików 6 lub 4. Płatki korony 2-4 mm długości.
Kwitnie w lutym, marcu do maja.

Owoc - lancetowata lub krótkoeliptyczna łuszczynka. Nasiona spłaszczone, owalnego kształtu. Nasiona owalne, spłaszczone, ok. 0,3-0,4 mm dł. i 0,25 mm szer., delikatnie jamkowane rudawobrunatne.
Rozmnaża się poprzez nasiona. Wschody pojawiają się na wiosnę i w jesieni.

Występowanie  -  na drogach, przydrożach, miedzach, suchych murawach, piaskach, skałach, murach, skarpach, trawiastych zboczach, ugorach, odłogach. W Polsce występuje na całym obszarze, przy czym o wiele rzadziej w górach. Często rośnie w koniczynach i zbożach ozimych.


19 730

 wiosnówka pospolita, Erophila verna, malutkie kwiatki białe wiosna, wiosnówka pospolita chwile zachwycone, malutkie kwiatki kapustowate, białe kwiatki czerwone rozetki, białe kwiatki 4 płatki


2 komentarze:

  1. Piękna ukwiecona roślinka ,bardzo ładnie opisana .Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dziękuję ! W naturze wyglądała jeszcze ładniej, tyle, że prawie jej nie widać :-). Dziękuję i pozdrawiam

      Usuń