18 sierpnia 2014

Przetacznik macierzankowy


Nie już chodzę na Przedpłocie, ani na Zapłocie - wszystko, co próbuje tam rosnąć jest systematycznie koszone, niemal do gołej ziemi. Na Przedpłociu ostała się więc naga ziemia, kamyki, gruz i resztki roślin, a na Zapłociu grzecznie rośnie trawa - dla mnie nic ciekawego. Ale wczesną wiosną było inaczej - przez pewien czas bujnie rozwijało się tzw. zielsko, a właściciel posesji obiecywał nie kosić go. Prezentowany tu przetacznik macierzankowy o maleńkich białych kwiatkach z fioletowymi lub niebieskimi żyłkami rósł gdzieniegdzie pośród trawy. Udało mi się go sfotografować pomiędzy koszeniami. Dzielna roślinka o płożących się łodyżkach, które pośród źdźbeł trawy unosiły się w górę, by rozwinąć kwiaty. Na zdjęciach wszystko wydaje się większe, te kwiatki miały jednak zaledwie pół centymetra średnicy.

Przetacznik macierzankowy (Veronica serpyllifolia) z rodziny babkowatych. W Polsce występuje pospolicie na całym obszarze
Przetacznik macierzankowy (Veronica serpyllifolia) rośnie m.in. na łąkach, przydrożach.  i trawnikach. Lubi gleby świeże i wilgotne.
Przetacznik macierzankowy (Veronica serpyllifolia) - liście łodygowe są jajowate, owalne lub okrągławe, całobrzegie lub płytko karbowane  (11 kwietnia)
Przetacznik macierzankowy (Veronica serpyllifolia) kwitnie od mają do sierpnia, a nawet do września  (fot. 11 kwietnia)
Przetacznik macierzankowy (Veronica serpyllifolia) - kwiaty są białawe lub niebieskawe o średnicy 5-8 mm z ciemniejszymi żyłkami. Wyrastają w luźnych, wydłużonych gronach. Na zdjęciu widoczne są źdźbła trawy po niedawnym koszeniu (fot. 3 maja)
Przetacznik macierzankowy (Veronica serpyllifolia) pośród źdźbeł ściętej trawy
Przetacznik macierzankowy (Veronica serpyllifolia)  -  kwiaty szypułkowe wyrastają pojedynczo w kątach liści (przysadek), tworząc luźne, wydłużone i mało wyraźne kwiatostany groniaste.
Przetacznik macierzankowy (Veronica serpyllifolia) - kwiaty mają dwa wydłużone pręciki i krótszy od nich słupek.
Przetacznik macierzankowy (Veronica serpyllifolia)  to bylina o licznych pełzających łodygach i podnoszących się pędach kwiatowych długości 5-20, a nawet 40 cm.
Przetacznik macierzankowy (Veronica serpyllifolia) - kwiaty 4-krotne, drobne, średnicy 5 do 8 mm, płatki korony nierównej wielkości (jeden wyraźnie mniejszy i węższy), działki kielicha szeroko lancetowate, owłosione, niewiele krótsze od płatków korony.--------------------------------Przetacznik macierzankowy (Veronica serpyllifolia) - gatunek rośliny wieloletniej należący do rodziny babkowatych (Plantaginaceae).
Występowanie  -   Europa, Azory, Madera, północna Afryka, Azja, Ameryka Północna, Ameryka Południowa, Australia, Nowa Zelandia. 
W Polsce przetacznik macierzankowy występuje pospolicie na całym obszarze.

Bylina o pełzającej łodydze i podnoszących się pędach kwiatowych długości 5-20(40) cm. Hemikryptofit - pączki zimujące znajdują się na poziomie ziemi.  

Łodyga  -  łodygi licznie wyrastające z poziomego kłącza. Łodyga płożąca lub podnosząca się, najczęściej w dole jest pełzająca, wyżej się wznosi; przylegająco owłosiona i ogruczolona.

Liście  - liście poza kwiatostanem naprzeciwległe, eliptyczne, siedzące, całobrzegie lub płytko karbowane, nagie, krótkoogonkowe. 

Kwiaty - białawe lub niebieskawe o średnicy ok. 5-8 mm, z ciemniejszymi żyłkami, w luźnych, wydłużonych gronach. Kwiaty 4-krotne, płatki korony nierównej wielkości (jeden wyraźnie mniejszy i węższy), działki kielicha szeroko lancetowate, owłosione, niewiele krótsze od płatków korony. Kwiaty szypułkowe (szypułki dłuższe od kielicha), wyrastające pojedynczo w kątach liści (przysadek), tworzące luźne, wydłużone, mało wyraźne kwiatostany groniaste zawierające do 30 kwiatów.
Kwitnie  -  od maja do sierpnia (września).

Owoc - ogruczolona torebka z szerokim wcięciem na szczycie.

Siedliska - rośnie na łąkach, polach, przydrożach. pastwiskach, mokradłach i trawnikach, na wzgórzach, halach, zboczach i wygonach.

Ziele zawiera irydoidy (aukubinę, katalpol, katalpozyd).
Nie podlega ochronie


Synonimiczne nazewnictwo łacińskie:
Cardia multiflora Dulac
Veronica funesta J.F. Macbr. & Payson
Veronica humifusa Dicks
Veronica riederana Gand. ex Kom
Veronica ruderalis Vahl
Veronica tenella All


źródło 1, źródło 2, źródło 3

56 850


przetacznik macierzankowy, Veronica serpyllifolia, przetacznik macierzankowy zdjęcia opis, Veronica serpyllifolia zdjęcia opis, przetacznik macierzankowy jak wygląda, Veronica serpyllifolia photos, przetacznik macierzankowy chwile zachwycone, Veronica serpyllifolia opis zdjęcia,

2 komentarze:

 1. Takie niepozorne roślinki , maleńkie kwiecie , a jak pięknie wygląda , widać to na powiększonym zdjęciu.
  Pozdrawiam milutko :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Kwiatki są tak malutkie, że niemal niewidoczne z "normalnej" wysokości. Ale ja szukałam pośród źdźbeł traw niemal z nosem przy ziemi :-) I znalazłam. Dziękuję za odwiedziny i również pozdrawiam

   Usuń