9 sierpnia 2014

Strąki żarnowca miotlastego


Żarnowce miotlaste rosnące w Moim Lesie mają się dobrze - widziałam wiele krzewów w różnych miejscach. Niektóre są zarośnięte trawami, że ledwo je widać, ale są i takie, których nic nie zasłania. Jedne są niskie i rozłożyste, inne wręcz strzeliste, np. ten rosnący obok tawuły Douglasa. Teraz, w sierpniu na wszystkich żarnowcach widać sczerniałe strąki, często rozwarte i puste. Strąki te podczas upalnych dni skręcają się pod wpływem temperatury, a następnie pękają z trzaskiem i z impetem wyrzucają owoce.
Fotografowałam dojrzewające strąki, zatem można zobaczyć jak zmieniały się w czasie. Oczywiście, na różnych krzewach wielkość i stopień dojrzałości strąków był nieco inny.

Strąk żarnowca miotlastego - 8 czerwca
Strąki żarnowca miotlastego - 28 czerwca
Strąki żarnowca miotlastego - 28 czerwca
Strąki żarnowca miotlastego - 7 lipca
Strąk żarnowca miotlastego - 5 lipca
Strąki żarnowca miotlastego - 5 lipca
Strąki żarnowca miotlastego - 2 sierpnia
Strąki żarnowca miotlastego - 2 sierpnia

Jako ciekawostkę podam, że jeden z krzewów, który sfotografowałam w maju ubiegłego roku, taki malutki (widoczny tylko na składance zdjęć) teraz ma już... półtora metra!

Żarnowiec miotlasty (Cytisus scoparius)----------------------------


Opis botaniczny żarnowca miotlastego przedstawiłam tutaj, a więcej zdjęć kwitnącego krzewu tutaj.
Tym razem podaję inny opis zaczerpnięty ze stron ogrodniczych, traktujący ten krzew jako roślinę ozdobną, choć nie tylko.

Żarnowiec miotlasty (Cytisus scoparius) – gatunek krzewu z rodziny bobowatych
Inne nazwy żarnowcakarniak, szczodrzenica miotłowa, zajęczy groch, czerciniec i szczodrzeniec.
Krzew o miotlastym pokroju dorastający do niespełna 2 m wysokości i szerokości 1,5 m. W czasie kwitnienia obficie obsypany żółtymi kwiatami. Ma niewielkie wymagania siedliskowe.

Kwitnie - w maju i czerwcu

Wymagania glebowe - ciepłe, osłonięte i słoneczne stanowiska, gleby lekkie i dobrze przepuszczalne, niezbyt żyzne. Nie toleruje jednak gleb wapiennych i zasolenia.

Uprawa i pielęgnacja - należy sadzić jesienią lub wiosną. Na zimę okrywać nasadę roślin.

Rozmnażanie  - poprzez nasiona oraz p
ółzdrewniałe sadzonki  z piętką

Cięcie  - Nie wymaga. Można przyciąć rośliny w celu utrzymania pożądanej wysokości, jednak to właśnie niecięte żarnowce wspaniale się prezentują i obficie kwitną.

Podlewanie i nawożenie  - gatunek sucholubny, nie wymaga specjalnego podlewania i nawożenia.

Choroby i szkodniki   -  na ogół brak ze względu na spore ilości metabolitów wtórnych (alkaloidy). Szpeciel pilśniowiec janowcowy powodujący zielone narośla (galasy). Mszyca Acyrthosiphon spartii.

Zastosowanie żarnowca miotlastego:

  • roślina ozdobna, polecana jest do tworzenia luźnych nasadzeń krajobrazowych, rekultywacji zakwaszonych gleb czy stabilizacji skarp i wydm,
  • roślina lecznicza o działaniu moczopędnym, rozwalniającym, wzmacniającym mięsień sercowy, znieczulającym. Napary stosowane są w przewlekłych schorzeniach wątroby, nerek, wewnętrznych krwawieniach.
  • dawniej pozyskiwano włókna z żarnowca do wyrobu tkanin i worków transportowych. 

Roślina trująca.

54 175

żarnowiec miotlasty, żarnowiec miotlasty strąki, żarnowiec miotlasty strąki zdjęcia, żarnowiec miotlasty zdjęcia, żarnowiec miotlasty chwile zachwycone, żarnowiec miotlasty uprawa, żarnowiec miotlasty krzew ozdobny, Cytisus scoparius

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz