Przetacznik wiosenny (Veronica Verna L.) z rodziny babkowatych |
Przetacznik wiosenny (Veronica Verna L.) z rodziny babkowatych |
Przetacznik wiosenny (Veronica Verna L.) z rodziny babkowatych |
Przetacznik wiosenny (Veronica Verna L.) z rodziny babkowatych |
Przetacznik wiosenny (Veronica Verna L.) z rodziny babkowatych |
Przetacznik wiosenny (Veronica Verna L.) z rodziny babkowatych |
----------------------------
Przetacznik wiosenny (Veronica Verna L.) należy do rodziny babkowatych (Plantaginaceae) wg współczesnej systematyki (system APG III z 2009). Według XX-wiecznych ujęć taksonomicznych rodzaj przetacznika zaliczany jest do rodziny trędownikowatych (Scrophulariaceae) lub przetacznikowatych (Veronicaceae).
W Polsce występuje niemal na całym obszarze, jednak w wielu innych krajach Europy (np. w Niemczech, Austrii i Szwajcarii, Anglii, Czechach czy Francji) jest gatunkiem rzadkim, występuje lokalnie i jest uznawany za zagrożony.
Obszar jego występowania to cała Europa od Skandynawii (prawdopodobnie stamtąd pochodzi) po Hiszpanię i Bałkany. Ponadto występuje w Rosji, Azji Mniejszej i na wschód, w Azji Zachodniej i Himalajach, a także w Afryce Północnej. Jest rozproszony na nizinach, a zwłaszcza na średnich wysokościach, co związane jest z występowaniem gleb piaszczystych.
Przetacznik wiosenny to jednoroczna roślina zielna osiągająca wysokość od 3(5) do 20, a nawet 30 cm. Jest terofitem - rozwija się i wydaje owoce w czasie jednego sezonu wegetacyjnego, a potem ginie. Okres zimowy mogą przetrwać tylko nasiona.
Łodyga - prosta, dość sztywna, nierozgałęziona lub 2-3 krotnie rozgałęziona na dole, gruczołowato owłosiona - krótko u nasady a w górnej części krótkie włoski przeplatają się z długimi włoskami gruczołowymi. Owłosienie jest mniej lub bardziej widoczne w obrębie blaszki liściowej.
Liście - dolne liście grubsze i karbowane. Pozostałe siedzące i podzielone, środkiem biegnie prosty nerw. Są one dość cienkie w kolorze trawiastozielonym. Liście są odwrotnie wąsko jajowate, tępe.
W środkowej części łodygi liście są podzielone na kilka wąskich płatów. Kolejne młode listki są pojedyncze, w szczególności górne.
Kwiaty - małe niebieskie lub bladoniebieskie kwiaty o czterech płatkach są umieszczone w kątach liści. Pod kwiatem znajduje się krótki liść (przylistek?). Działki kielicha nierównej długości, korona 2-3 mm średnicy, jasnoniebieskie, białawe pylniki, słupek 0,4 do 0,6 mm długości.
Kwitnie głównie w kwietniu i maju.
Owoce - wyrastają na łodydze i mają długość około 2,5 do 3 mm, szerokość od 3,5 do 4 mm. Na owocu znajduje mniej lub bardziej głębokie cieniowane rozwarcie. Kapsułka jest okrągła, puszysto owłosiona.
Siedliska - przetacznik wiosenny rośnie w miejscach nasłonecznionych na suchym podłożu, pośród trawy, na piaskach, nieużytkach i polach, pastwiskach, skalistych i trawiastych zboczach. Preferuje gleby ubogie, suche, głównie luźne, wolne od wapna, mniej lub bardziej piaszczyste.
Przetacznika wiosennego można pomylić z bardzo podobnym przetacznikiem Dillena (Veronica dillenii Crantz). Veronica dillenii Crantz jest gatunkiem ściśle spokrewnionym.
************
Poniżej podaję źródła z których zaczerpnęłam część informacji o gatunku. Niestety, wujek Google ciągle słabo radzi sobie z sensownym tłumaczeniem opisów botanicznych, dlatego zmuszona byłam pominąć znaczną ich część, także to na czym polega różnica między przetacznikiem wiosennym a Dillena.
A może ktoś by to przetłumaczył? To dziwne, że dotąd brak polskiego opisu tej rośliny, która akurat u nas występuje dość pospolicie.
źródło 1, źródło 2, źródło 3
26 933
Pochwalam;-)
OdpowiedzUsuńPierwsze zdjęcie zachwycające. Ciekawy blog :-)
OdpowiedzUsuńDziękuję bardzo za miłe słowa. Pozdrawiam :-)
UsuńFrom the Beautiful wild flowers
OdpowiedzUsuńThank you very much, Ali
Usuń