Kiedy zaczęłam fotografować rośliny z bliska (jakieś dwa lata temu), zaChwyciłam się nimi. I oczywiście, zapragnęłam również je rozpoznawać. Żmudne były to (i dotąd bywają) poszukiwania opisów gatunków, porównywanie zdjęć, rozstrzyganie wątpliwości i niejednokrotnie przekonywanie się, że istnieje jeszcze inny, dość podobny gatunek. Moim głównym źródłem wiedzy jest Internet: Wikipedia, blogi i strony przyrodnicze. Oprócz tego dwie książeczki o roślinach łąkowych. Jedną z roślin, z którą miałam sporo kłopotu była gwiazdnica pospolita. Można zerknąć do Wikipedii i samemu odpowiedzieć sobie na pytanie czy na podstawie zamieszczonego tam zdjęcia, możliwa jest właściwa identyfikacja? Zdarza się, że zdjęcia roślin zamieszczone w Internecie bywają mylnie opisane prowadząc poszukiwaczy na manowce. Jak więc laik może być pewien, że wypatrzona lub sfotografowana przez niego roślinka (zwłaszcza mała - z nimi kłopot bywa zwykle dwukrotnie większy) należy do tego a nie innego gatunku? Po czym ma zorientować się, czy nie popełnia pomyłki?
Moje zdjęcia (tak, wiem - ciągle nie najlepsze, ale umówmy się, że rokują poprawę), które dość licznie tutaj przedstawiam, mają na celu pokazanie danej rośliny w różnych ujęciach - niech służą pomocą w rozwiewaniu botanicznych wątpliwości.
Poniższe fotografie przedstawiają najprawdopodobniej gwiazdnicę pospolitą. Nie twierdzę tego z cała stanowczością, gdyż gatunek ten mylony jest z gwiazdnicą zaniedbaną oraz możylinkiem trójnerwowym. Bardzo chciałabym umieć własnymi słowami powiedzieć czym różnią się te rośliny i identyfikować je (i wiele innych) na podstawie jednego zdjęcia, w dodatku obarczonego wadami tj.: prześwietlenie, niedoświetlenie, brak ostrości, nijakie ujęcie. Na razie więc - w ilości siła :-).
Jeśli nie jest to gwiazdnica pospolita (wydaje mi się, że wygląda ona nieco inaczej niż na zeszłorocznych zdjęciach, zwłaszcza liście) - bardzo proszę o sprostowanie w komentarzu.
Gwiazdnica pospolita (Stellaria media (L.) Vill.) – gatunek rośliny z rodziny goździkowatych (Caryophyllaceae). Jest gatunkiem kosmopolitycznym - występuje w stanie dzikim na całym niemal świecie. |
Gwiazdnica pospolita (Stellaria media (L.) Vill.) jest pospolita na całym obszarze Polski. |
Gwiazdnica pospolita (Stellaria media (L.) Vill.) |
Gwiazdnica pospolita (Stellaria media (L.) Vill.) |
Gwiazdnica pospolita (Stellaria media (L.) Vill.) |
Gwiazdnica pospolita (Stellaria media (L.) Vill.) |
Gwiazdnica pospolita (Stellaria media (L.) Vill.) |
Gwiazdnica pospolita (Stellaria media (L.) Vill.) |
Gwiazdnica pospolita (Stellaria media (L.) Vill.) |
--------------------------
Opis botaniczny gwiazdnicy pospolitej podałam we wpisie Gwiazdnica pełna mocy
Poniżej podaję krótki opis zaczerpnięty z innego źródła:
Gwiazdnica pospolita (Stellaria media (L.) Vill.) jest rośliną jednoroczną, jarą lub ozimą. Kiełkuje cały rok, z wyjątkiem mroźnych miesięcy zimowych.
Liścienie są lancetowate, długości około 6 mm i szerokości około 2 mm.
Ogonki liściowe są podobnej długości jak same liścienie.
Łodyga jest rozesłana, długości 5-40 cm. Pęd o okrągłym przekroju poprzecznym, w dolnej części często zabarwiony brunatno-czerwono. Łodyga jest jednoszeregowa, owłosiona, korzeniąca się w węzłach.
Liście - ciemnozielone, osadzone są na łodydze przeciwlegle, parami. Są kształtu jajowatego, zaokrąglone lub zaostrzone, z niewielkim ostrzem na wierzchołku. Liście z dolnej i środkowej części łodygi na krótkich ogonkach, słabo orzęsione od dolnej strony. Liście z górnej części łodygi siedzące, nagie. Rozmiary liści to: 7x6 mm.
Kwiaty - płatki korony dwudzielne, białe, długości 3-4 mm, niekiedy zanikłe. Działki kielicha są nieznacznie dłuższe od płatków. Kwiaty na szypułkach, zebrane na wierzchołkach widlastych odgałęzień w dwuramienne wierzchołki. Kwiaty przypominają drobne, białe gwiazdki.
Kwitnienie trwa cały rok - także podczas łagodnej zimy.
Występowanie - gwiazdnica jest pospolita w całym kraju, na wszystkich rodzajach gleb. Szczególnie uciążliwa jest w miejscach wilgotnych o chłodniejszym mikroklimacie, stąd potocznie w niektórych regionach kraju jest nazywana mokrzycą.
Preferuje żyzne, wilgotne gleby próchniczne, zasobne w azot.
Powszechnie występuje w sadach, gdzie tworzy bujny, roślinny kobierzec, często już na przedwiośniu. Bardzo często zachwaszcza również plantacje krzewów jagodowych i truskawki.
26 677
Och, jakże ja rozumiem Twoje rozterki, Aniko! Szukam właśnie nazwy rośliny widzianej wczoraj, no i oczywiście żadne zdjęcia nie pasują w pełni do moich zdjęć. Chyba to gwiazdnica wielkokwiatowa, ale czy na pewno?... Byłem na stronie wikipedii, tyle mi pomogła, ile Tobie.
OdpowiedzUsuńO, ja nieszczęśliwy!
Nareszcie ktoś mnie rozumie :-) A gwiazdnicę wielkokwiatową również opisałam. Sprawdź jeszcze czy ta Twoja roślina nie jest rogownicą, np. polną.
Usuń:-)
UsuńNa stronie gwiazdnicy wielkokwiatowej byłem, ale nie wyzbyłem się niepewności.
Rogownica. Zaraz zobaczę. Dziękuję Ci, Aniko.