25 kwietnia 2014

Gwiazdnica. Być może pospolita


Kiedy zaczęłam fotografować rośliny z bliska (jakieś dwa lata temu), zaChwyciłam się nimi. I oczywiście, zapragnęłam również je rozpoznawać. Żmudne były to (i dotąd bywają) poszukiwania opisów gatunków, porównywanie zdjęć, rozstrzyganie wątpliwości i niejednokrotnie przekonywanie się, że istnieje jeszcze inny, dość podobny gatunek. Moim głównym źródłem wiedzy jest Internet: Wikipedia, blogi i strony przyrodnicze. Oprócz tego dwie książeczki o roślinach łąkowych. Jedną z roślin, z którą miałam sporo kłopotu była gwiazdnica pospolita. Można zerknąć do Wikipedii i samemu odpowiedzieć sobie na pytanie czy na podstawie zamieszczonego tam zdjęcia, możliwa jest właściwa identyfikacja? Zdarza się, że zdjęcia roślin zamieszczone w Internecie bywają mylnie opisane prowadząc poszukiwaczy na manowce. Jak więc laik może być pewien, że wypatrzona lub sfotografowana przez niego roślinka (zwłaszcza mała - z nimi kłopot bywa zwykle dwukrotnie większy) należy do tego a nie innego gatunku? Po czym ma zorientować się, czy nie popełnia pomyłki?
Moje zdjęcia (tak, wiem - ciągle nie najlepsze, ale umówmy się, że rokują poprawę), które dość licznie tutaj przedstawiam, mają na celu pokazanie danej rośliny w różnych ujęciach - niech służą pomocą w rozwiewaniu botanicznych wątpliwości.
Poniższe fotografie przedstawiają najprawdopodobniej gwiazdnicę pospolitą. Nie twierdzę tego z cała stanowczością, gdyż gatunek ten mylony jest z gwiazdnicą zaniedbaną oraz możylinkiem trójnerwowym. Bardzo chciałabym umieć własnymi słowami powiedzieć czym różnią się te rośliny i identyfikować je (i wiele innych) na podstawie jednego zdjęcia, w dodatku obarczonego wadami tj.: prześwietlenie, niedoświetlenie, brak ostrości, nijakie ujęcie. Na razie więc - w ilości siła :-).

Jeśli nie jest to gwiazdnica pospolita (wydaje mi się, że wygląda ona nieco inaczej niż na zeszłorocznych zdjęciach, zwłaszcza liście) - bardzo proszę o sprostowanie w komentarzu.
  
Gwiazdnica pospolita (Stellaria media (L.) Vill.) – gatunek rośliny z rodziny goździkowatych (Caryophyllaceae). Jest gatunkiem kosmopolitycznym - występuje w stanie dzikim na całym niemal świecie.
Gwiazdnica pospolita (Stellaria media (L.) Vill.) jest pospolita na całym obszarze Polski.
Gwiazdnica pospolita (Stellaria media (L.) Vill.)
Gwiazdnica pospolita (Stellaria media (L.) Vill.)
Gwiazdnica pospolita (Stellaria media (L.) Vill.)
Gwiazdnica pospolita (Stellaria media (L.) Vill.)
Gwiazdnica pospolita (Stellaria media (L.) Vill.)
Gwiazdnica pospolita (Stellaria media (L.) Vill.)
Gwiazdnica pospolita (Stellaria media (L.) Vill.)
--------------------------


Opis botaniczny gwiazdnicy pospolitej podałam we wpisie  Gwiazdnica pełna mocy

Poniżej podaję krótki opis zaczerpnięty z innego źródła:

Gwiazdnica pospolita (Stellaria media (L.) Vill.) jest rośliną jednoroczną, jarą lub ozimą. Kiełkuje cały rok, z wyjątkiem mroźnych miesięcy zimowych.

Liścienie są lancetowate, długości około 6 mm i szerokości około 2 mm.
Ogonki liściowe są podobnej długości jak same liścienie.

Łodyga jest rozesłana, długości 5-40 cm. Pęd o okrągłym przekroju poprzecznym, w dolnej części często zabarwiony brunatno-czerwono. Łodyga jest jednoszeregowa, owłosiona, korzeniąca się w węzłach.

Liście - ciemnozielone, osadzone są na łodydze przeciwlegle, parami. Są kształtu jajowatego, zaokrąglone lub zaostrzone, z niewielkim ostrzem na wierzchołku. Liście z dolnej i środkowej części łodygi na krótkich ogonkach, słabo orzęsione od dolnej strony. Liście z górnej części łodygi siedzące, nagie. Rozmiary liści to: 7x6 mm.

Kwiaty - płatki korony dwudzielne, białe, długości 3-4 mm, niekiedy zanikłe. Działki kielicha są nieznacznie dłuższe od płatków. Kwiaty na szypułkach, zebrane na wierzchołkach widlastych odgałęzień w dwuramienne wierzchołki. Kwiaty przypominają drobne, białe gwiazdki.
Kwitnienie trwa cały rok - także podczas łagodnej zimy.

Występowanie - gwiazdnica jest pospolita w całym kraju, na wszystkich rodzajach gleb. Szczególnie uciążliwa jest w miejscach wilgotnych o chłodniejszym mikroklimacie, stąd potocznie w niektórych regionach kraju jest nazywana mokrzycą.

Preferuje żyzne, wilgotne gleby próchniczne, zasobne w azot.
Powszechnie występuje w sadach, gdzie tworzy bujny, roślinny kobierzec, często już na przedwiośniu. Bardzo często zachwaszcza również plantacje krzewów jagodowych i truskawki.26 677

gwiazdnica pospolita zdjęcia, gwiazdnica pospolita chwile zachwycone, gwiazdnica białe kwiatki, Stellaria media zdjęcia opis, malutkie białe kwiatki chwast, jak wygląda gwiazdnica pospolita, Stellaria media chwile zachwycone,

3 komentarze:

 1. Och, jakże ja rozumiem Twoje rozterki, Aniko! Szukam właśnie nazwy rośliny widzianej wczoraj, no i oczywiście żadne zdjęcia nie pasują w pełni do moich zdjęć. Chyba to gwiazdnica wielkokwiatowa, ale czy na pewno?... Byłem na stronie wikipedii, tyle mi pomogła, ile Tobie.
  O, ja nieszczęśliwy!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nareszcie ktoś mnie rozumie :-) A gwiazdnicę wielkokwiatową również opisałam. Sprawdź jeszcze czy ta Twoja roślina nie jest rogownicą, np. polną.

   Usuń
  2. :-)
   Na stronie gwiazdnicy wielkokwiatowej byłem, ale nie wyzbyłem się niepewności.
   Rogownica. Zaraz zobaczę. Dziękuję Ci, Aniko.

   Usuń