6 kwietnia 2014

Nawłoć w czterech porach roku


Nawłoć zakwita w sierpniu zwiastując przesilenie lata i nadchodzącą (złotą!) jesień. Zieleń łąk zabarwia się na żółto. Nad wysokimi trawami górują złociste pióropusze. Najczęściej jest to nawłoć późna lub kanadyjska. Obie rośliny osiągają znaczne rozmiary i są do siebie dość podobne. Oczywiście, jest kilka różnic charakteryzujących te gatunki, jednak w sąsiedztwie obu mogą tworzyć się mieszańce. Dziś nie będę zaprzątać sobie głowy odgadywaniem gatunków na podstawie zdjęć - zamierzam przyłożyć się do tego w nadchodzącym sezonie i, być może, za jakiś czas odpowiednio opiszę zamieszczone tu fotografie. Tym razem chcę pokazać te okazałe i ozdobne rośliny, o których krążą skrajne opinie (że są inwazyjne, trujące, że mają właściwości lecznicze i magiczne, są cennym źródłem pokarmu owadów itd.) - jak wyglądają latem, jesienią, zimą i wiosną.

Nawłoć - fot. 29 sierpnia
Nawłocie na Łące Ogrodzonej (fot. 15 września)
Nawłoć jest rośliną inwazyjną (fot. 13 września)
Przekwitłe kwiatostany nawłoci (fot. 13 września)
Nawłoć późna - wygląd przekwitłych kwiatostanów (25 września)
Nawłoć kanadyjska jesienią - fot. 11 października
Nawłoć kanadyjska - wygląd zimą
Nawłoć kanadyjska - wygląd zimą
Suche nawłocie na Zapomnianej Łące    (fot. 31 grudnia)

A wiosną nawłoć wygląda tak:

Nawłoć - wygląd wiosną

Nawłoć - wygląd wiosną


Nawłoć - wygląd wiosną
Nawłoć - wygląd wiosną

 ------------------Nawłoć (Solidago L.) – rodzaj roślin z rodziny astrowatych, do którego należy około 100-125  gatunków. Większość z nich występuje w Ameryce Północnej, kilka tylko gatunków pochodzi z Europy, Azji i Ameryki Południowej. Niektóre gatunki (m.in. nawłoć kanadyjska) przywiezione z Ameryki do Europy zadomawiają się i zagrażają rodzimej roślinności. Gatunkiem typowym jest nawłoć pospolita (Solidago virgaurea L).
Gatunki flory Polski:

Nawłoć - SOLIDAGO- oznacza dosłownie „scalam, konsoliduję". To byliny z rodziny złożonych, astrowatych (Compositae).
Nawłocie wytwarzają drobne kwiaty zebrane w kwiatostany zwane koszyczkami i duże ilości owocków zaopatrzonych w aparaty lotne, ułatwiające rozsiewanie ich przez wiatr na duże odległości. Szybka ekspansja tych roślin na terenach, gdzie pola uprawne stają się nieużytkami spowodowała, że nawłoć stała się ważną rośliną pożytkową okresu letniego i jesiennego. Dostarcza również duże ilości pyłku, jest chętnie oblatywana przez pszczoły oraz inne owady. Jej kwitnienie przypada na koniec lata i trwa aż do pierwszych przymrozków.


Jak odróżnić nawłoć późną od kanadyjskiej?
Nawłoć późna jest często mylona z nawłocią kanadyjską, są do siebie bardzo podobne jednak najszybciej można je odróżnić po łodydze -  u nawłoci kanadyjskiej jest owłosiona, a  u późnej jest gładka. 

Inną, podobno charakterystyczną cechą nawłoci kanadyjskiej jest to, że jej łodyga jest pusta.
Niestety, gdy próbowałam na tej podstawie określić gatunek suchych roślin podczas zimy, nic z tego nie wyszło. Wszystkie nawłocie, niezależnie od pokroju i wielkości miały łodygę pełną i jakby zdrewniałą.


22 888

nawłoć kanadyjska, nawłoć późna, nawłoć wygląd rośliny, nawłoć zdjęcia nawłoć chwile zachwycone, nawłoć kanadyjska późna różnice, nawłoć 4 pory roku, solidago,

6 komentarzy:

 1. Beautiful work and beautiful photos. Congratulations.

  OdpowiedzUsuń
 2. Piękne zdjęcia. Najciekawiej chyba wygląda nawłoć jesienią z tym puchem.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. O każdej porze roku nawłoć wygląda inaczej, nie mogę się zdecydować kiedy jest najładniejsza.
   Dziękuję za odwiedziny i komentarz. Pozdrawiam

   Usuń
 3. Witaj, Aniko.
  Nawłoć jest mi bliską rośliną, chociaż trudno byłoby mi powiedzieć dlaczego. Może po prostu dlatego, że znam jej nazwę, może z powodu częstego oglądania jej w zimie, w górach, przez co z wędrówkami kojarz mi się. Gdzieś czytałem, że jest miododajna, ale nieco spóźniona w stosunku do okresu największej aktywności pszczół, że gdyby kwitła wcześniej, mielibyśmy dużo nawłociowego miodu. Czy to prawda?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nawłoć jest cenną rośliną miododajną, która jest nawet uprawiana przez pszczelarzy. Pszczoły zdążą zebrać z nich pyłek i nektar :-)

   Usuń