8 maja 2014

Przetacznik wiosenny dojrzewa

Przetacznik wiosenny (Veronica Verna L.) 
Kilka dni później przetacznik wiosenny wyraźnie podrósł. Duża gromadka wyprostowanych, choć nieco wychylonych ku południowemu słońcu roślinek przywitała mnie błękitem kwiatków dobrze widocznych na tle piaszczystego podłoża. Oglądając zdjęcia w powiększeniu zauważyłam, że gdzieniegdzie pomiędzy listkami coś się dzieje. To owoce! Kształtem przypominają łuszczynki... tasznika. Tak, wiem, że nie są zbyt widoczne, przecież wcale ich nie dostrzegłam gołym okiem - przetacznik wiosenny jest drobną roślinką. Owocem przetacznika jako rodzaju roślin  jest spłaszczona, kilku- lub wielonasienna torebka. Torebki przetacznika wiosennego przybierają kształt serduszka
Oto kilka zdjęć nieco bardziej dojrzałego i wyrośniętego przetacznika wiosennego. Nie, to nie te same roślinki, które pokazywałam niedawno. W miejscu gdzie rosły zaczęto stawiać ogrodzenie - kilka dni później zastałam drewniane pale wkopane w ziemię oraz drucianą siatkę wzdłuż Ścieżki Ważek. Tamtego przetacznika pewnie już nie ma... Nie czułam się jednak na siłach, by pójść tam i się upewnić.
Nie chciałabym zostać kronikarzem miejsc i roślin, których już nie ma...

Przetacznik wiosenny (Veronica Verna L.) z rodziny babkowatych
Przetacznik wiosenny (Veronica Verna L.) z rodziny babkowatych jest drobną rośliną
Przetacznik wiosenny (Veronica Verna L.) - te rośliny miały ok. 15-17 cm wysokości
Przetacznik wiosenny (Veronica Verna L.) z rodziny babkowatych
Przetacznik wiosenny (Veronica Verna L.) z rodziny babkowatych
Owoce przetacznika wiosennego (Veronica Verna L.) z rodziny babkowatych to torebki w kształcie serduszka--------------------------


Opis botaniczny przetacznika wiosennego przedstawiłam tutaj.


Torebka (ang. capsule, łac. capsula) – typ owocu pojedynczego, pękającego, zwykle suchego. Torebka może być zbudowana z dwóch lub wielu owocolistków. Torebka może być jednokomorowa, podzielona na tyle komór, ile owocolistków lub częściowo podzielona tzw. przegrodami fałszywymi, nie dochodzącymi do środka owocu.

Torebki uwalniają nasiona pękając szczeliną lub klapami, ewentualnie przez otworki lub odpadające wieczko.

Owoce pękają komorowo, przegrodowo i przegrodołomnie. W pierwszym przypadku torebka pęka wzdłuż nerwu środkowego owocolistka, tak że w efekcie poszczególne cząstki rozpadającego się owocu składają się z dwóch zrośniętych połówek sąsiadujących owocolistków (tak pękają np. owoce tulipana i kosaćca). Pękanie przegrodowe następuje wzdłuż linii zrośnięcia owocolistków, a torebka rozpada się wówczas na poszczególne owocolistki (tak pękają owoce np. dziurawca i naparstnicy). W końcu pękanie przegrodołomne następuje w przypadkach, gdy rozrywają się przegrody wewnętrzne, wskutek czego otwarta torebka rozpadając się na poszczególne owocolistki, ukazuje wewnętrzną kolumnę centralną z pozostałościami przegród (tak pękają np. owoce bielunia i różanecznika).

U goździkowatych torebki otwierają się na szczycie w ten sposób, że poszczególne owocolistki rozchylają się ząbkami. W przypadku maku torebka zwana "makówką" przykryta jest od góry zdrewniałą pozostałością szerokiego znamienia, pod którym powstaje szereg otworów otwierających się klapkami. Podobnie poprzez otworki wysypują się z torebek nasiona dzwonków. U niektórych rodzajów (np. kurzyśladu i babki) torebki pękają wokół swego obwodu otwierając się wieczkiem. Czasem owoce takie określane są mianem "puszki".

Torebka jest najczęściej owocem suchym, rzadko ma mięsistą owocnię, tak jak u kasztanowca.

29905

przetacznik wiosenny chwile zachwycone, przetacznik wiosenny owoce, Veronica Verna opis rośliny, małe niebieskie kwiatki, babkowate, trędownikowate, przetacznikowate, przetacznik wiosenny zdjęcia obrazy


3 komentarze:

 1. To jest naprawde piekny ,drobny kwiatek .Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 2. Dzień dobry, Aniko. Wróciłem ze skraju Ścieżki Ważek, gdzie oglądałem widziany tam przez Ciebie w minionym roku przetacznik, i zobaczyłem drugi wpis o tych ładniutkich kwiatuszkach, więc oczywiście i tutaj zajrzałem. Lubię te kwiatki, dość często spotykam je, raz czy dwa widziałem spore ich kobierce. Dla mnie te kwiaty, jak i bodziszki, także iglice, mają cechę ujmującą: niepozorną, nieśmiałą urodę.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, są bardzo wdzięczne i subtelne, wymagają też bliskiego kontaktu, by w pełni poznać ich urodę:-)

   Usuń


Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...