27 maja 2014

Bodziszek kosmaty, albo i nie


Ach, gdybym potrafiła pięknie fotografować wrzuciłabym kilka, nie - najlepiej tylko jedno powalające zdjęcie i nie dbałabym o to, co przedstawia  ;-P . Niestety, ciągle daleko mi do... choćby zgłębienia wszystkich tajników i możliwości mego aparatu, a poza tym jestem ciekawska. Lubię dowiadywać się wszystkiego o roślinach czy owadach, które najpierw zwróciły moją uwagę, a potem je sfotografowałam.
Niestety, nie mam najlepszych wieści. Wiem, że zdjęcia przedstawiają bodziszka, ale jakiego? W Europie występuje około 40 gatunków, a w Polsce około 15, z tym, że nie wiem czy w tej liczbie mieszczą się również gatunki uprawiane jako rośliny ozdobne. Przejrzałam opisy i zdjęcia ponad 30 gatunków i... nie jestem pewna - to może być (ale nie musi) bodziszek kosmaty.
Poniżej zdjęć, jak zwykle, zamieszczam opis tego gatunku, ale już teraz wspomnę o moich wątpliwościach. Otóż niedawno znalazłam bardzo owłosionego bodziszka o biało-różowych kwiatkach, znacznie mniejszego niż ten. Byłam więc "pewna", że właśnie on należy do tego gatunku, mimo, że kolor kwiatów był nieodpowiedni (przyjęłam więc, że to albinos). Jednak opis kwiatów bardziej pasuje do tych zdjęć. No i te włoski!
W następnym wpisie przedstawię zatem innego kosmatego bodziszka, może kiedyś poznam nazwy gatunkowe ich obu. Jedno jest pewne - te bodziszki nie mogą należeć do tego samego gatunku, możliwe też, że żaden z nich nie jest bodziszkiem kosmatym... Żaden z nich nie miał czerwonawej łodygi. A może okaże się, że tamten jest nikomu nieznanym gatunkiem, który właśnie odkryłam?? I może kiedyś na cześć odkrywcy zostanie mu nadana nazwa Geranium anika? Ale byłoby fajnie coś odkryć :-).
A tak między nami - niemal za każdym razem, gdy wyruszam na fotograficzną wyprawę, odkrywam coś, co dotąd mi umykało. Tego bodziszka znalazłam na początku maja na trawiastym nasypie oddzielającym ruchliwą jezdnię od ścieżki spacerowo-rowerowej.

Bodziszek kosmaty (Geranium molle L.)
Bodziszek kosmaty (Geranium molle L.)
Bodziszek kosmaty (Geranium molle L.)
Bodziszek kosmaty (Geranium molle L.)
Bodziszek kosmaty (Geranium molle L.)
Bodziszek kosmaty (Geranium molle L.)
Bodziszek kosmaty (Geranium molle L.)
Bodziszek kosmaty (Geranium molle L.)

Bodziszek kosmaty (Geranium molle L.)


-------------------------------


Bodziszek kosmaty (Geranium molle L.) – gatunek niewielkiej rośliny z rodziny bodziszkowatych.
Rodzimym obszarem jego występowania jest Europa, Afryka Północna oraz Azja Zachodnia, Kaukaz u i Indie, ale rozprzestrzenił się także w Australii, na Azorach i niektórych rejonach Afryki i Ameryki Północnej i Południowej. W Polsce jest niezbyt pospolitym archeofitem. Roślina jednoroczna.

Występuje w całej Europie, w południowo-zachodniej i środkowej Azji oraz w Afryce Północnej, a także w Ameryce Północnej. W Polsce zadomowiony, na całym niżu, antropofit.

Jest to roślina rozgałęziona, gęsto i miękko owłosiona (białymi, długimi włoskami), z kilkoma pędami podnoszącymi się lub pokładającymi.

Łodyga - podnosząca się lub wzniesiona o wysokości od (5)10 do 30 cm, pokryta miękkimi włoskami, u podstawy czerwonawa.

Liście - zaokrąglone składające się z (5)7-9 klinowatych listków, owłosione, dolne liście ogonkowe, górne siedzące. Liście odziomkowe ogonkowe (ogonek do 7 cm długości) tworzą rozetę, górne - siedzące, zaokrąglone i owłosione o  ogonku około 5-12 mm długości

Kwiaty - jasnoczerwone, różowo-fioletowe o średnicy ok. (6)8-(10)12 mm. Płatki z kilkoma ciemniejszymi żyłkami głęboko wycinane, nieco dłuższe niż działki kielicha. Płatki (5) wyraźne, 5-6 mm długości, 4-5 mm szerokości, nagie, ale z kilkoma rzęskami u podstawy, jajowate, wycięte na szczycie do około 1/3 całkowitej długości. Około 10 wyprostowanych pręcików. Nitki pręcików do 3 mm długości skupione u podstawy wokół słupka, białawe u dołu, fioletowe główki. Pylniki purpurowe, dwupłatowe (1 mm długie i szerokie). Działki kielicha (5) zielone, wyprostowane i gruczołowato owłosione z zewnątrz
Kwiaty obupłciowe są zapylane głównie przez błonkówki.
Kwitnie od (kwietnia) maja do września.

Owoce - Rozłupnia. Owoce są nagie, zwykle z 6-9 poprzecznymi grzbietami.

Występowanie - na suchych łąkach, wrzosowiskach, przy żywopłotach, na murawach na podłożu wapiennym, nieużytkach, rumowiskach. Może być uciążliwym chwastem, gdyż szybko tworzy warstwę okrywową na otwartych przestrzeniach, wśród traw i w uprawach (chyba dotyczy to USA).

Stanowiska  - preferuje miejsca nasłonecznione na glebach piaszczystych i stosunkowo suchych, na wysokości do 1000 m n.p.m.

Nicholas Culpeper (botanik, zielarz, lekarz, 1616-1654) zaproponował szereg zastosowań dla bodziszka kosmatego, m.in. w leczeniu urazów wewnętrznych i zewnętrznych. Wywar winny podobno łagodzi dolegliwości dny moczanowej i inne bóle stawów.


źródło 1, źródło 2, źródło 3

34805


bodziszek kosmaty opis zdjęcia, bodziszek bladoróżowe kwiaty, bodziszek biało-różowe kwiatki, bodziszek kosmaty chwile zachwycone, Geranium molle zdjęcia opis, Geranium molle opis botaniczny, Geranium molle chwile zachwycone,

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz