2 maja 2014

Oprzędzik szary na żarnowcu


Jakiś czas temu szukając oznak wiosny natknęłam się na tego sympatycznie wyglądającego chrząszczyka siedzącego sobie na ściętej (i porzuconej) gałązce żarnowca. Po długich poszukiwaniach nazwy gatunkowej straciłam nadzieję na to, że chrząszcz ów stanie się bohaterem jakiegoś wpisu. Niedawno jednak natknęłam się i na podobiznę, i na jego nazwę - to oprzędzik szary. Jego obecność na żarnowcu okazała się nieprzypadkowa - to jedna z roślin żywicielskich oprzędzika. Zatem jest też okazja, by pokazać kwitnący już żarnowiec miotlasty.
A oprzędzik? Należą się mu choć dwa zdania. Mały (ok. 1 cm długości), podłużny, z wierzchu ubarwiony szaro-brązowawo (trochę widać prążki). Siedział sobie na owej gałązce bardzo spokojnie, ale gdy zabrałam się za fotografowanie, zaczął chować się pod spód pędu. Pęd  był ścięty, więc miałam przewagę - co oprzędzik się schował, to ja go obracałam do światła (pęd, oczywiście). Odniosłam wrażenie, że chowa się przed słońcem, ale doczytałam, że on tak robi, gdy czuje się obserwowany :-). Mimo wszystko, chrząszcz zachował stoicki spokój i pozwolił się sfotografować. Gdy zrobiłam mu kilka zdjęć odłożyłam pęd na stertę innych i rozstaliśmy się.
A kiedy zobaczyłam jego podobiznę w powiększeniu, spojrzałam w te mądre i łagodne oczy, doceniłam jego urodę i chciałam go bliżej poznać. W końcu się udało!

Oprzędzik szary Sitona (Charagmus) gressorius - chrząszcz z rodziny ryjkowcowatych. Wygląd z boku (fot. 21 marca)
Oprzędzik szary Sitona (Charagmus) gressorius  - wygląd z góry
Kwitnący żarnowiec miotlasty (fot. 30 kwietnia)
Oprzędzik szary Sitona (Charagmus) gressorius z rodziny ryjkowcowatych
Kwitnący żarnowiec miotlasty (fot. 30 kwietnia)
Oprzędzik szary Sitona  gressorius z rodziny ryjkowcowatych
Kwitnący żarnowiec miotlasty (Cytisus scoparius) - fot. 30 kwietnia)

Dodane później
W połowie czerwca spotkałam jeszcze oprzędzika szarego na łodydze nawłoci...

Oprzędzik szary Sitona (Charagmus) gressorius

Oprzędzik szary Sitona (Charagmus) gressorius------------------


Oprzędzik szary Sitona (Charagmus) gressorius (Fabricius, 1792b)  - chrząszcz z rodziny ryjkowcowatych

Gatunek obejmujący zasięgiem kraje śródziemnomorskie, docierający na północ do Austrii, Czech, Słowacji, Polski, Niemiec i Holandii. Ponadto wykazywany z Wysp Kanaryjskich, Azorów i Azji Mniejszej. W Europie Środkowej rozprzestrzenia się (w ostatnich dziesięcioleciach) w kierunku północnym. W Polsce pierwsza ogólnikowa wzmianka o występowaniu tego ryjkowca na Śląsku ukazała się przed 185 lat temu. Jednak dopiero od niedawna (1978-1991) stwierdzono w sposób pewny występowanie tego gatunku na kilku stanowiskach w zachodniej Polsce.

Wygląd oprzędzika szarego -  podłużne ciało długości ok. 1 cm. Ubarwienie brązowo-szare (ciemniejsze na głowie i przedpleczu) oraz białawe (boki i odnóża). Środkiem przedplecza oraz pokryw skrzydeł biegnie jasna linia. Czułki skierowane ku przodowi.
Dorosłe osobniki zimują.

Występuje głównie na terenach otwartych  - na polach, suchych i ciepłych zboczach i skarpach, obrzeżach lasów, w miejscach ruderalnych, na wrzosowiskach, torfowiskach wysokich oraz w dołach po wybranym piasku i żwirze.
Imagines spotykano na roślinach od kwietnia do listopada. W sierpniu pojawiają się osobniki z drugiego pokolenia.

Rośliny żywicielskie  -  żarnowiec miotlasty, seradela drobna oraz wszystkie gatunki łubinów (Lupinus L.)

Rozród -  samice składają jaja od połowy maja do połowy czerwca. Larwy początkowo wdrażają się w bulwki korzeniowe, larwy starsze żerują na powierzchni korzenia. Przepoczwarczenie następuje w glebie.

źródło


28466

oprzędzik szary, chrząszcz ryjkowiec szarobrązowy, Sitona (Charagmus) gressorius, Sitona gressorius, mały ryjkowiec 1 cm, chrząszcz mały chwile zachwycone, żarnowiec miotlasty kwitnący, żarnowiec miotlasty kwiaty, krzew żółte kwiaty, Cytisus scoparius

2 komentarze:

  1. Pięknie go pokazałaś i opisałaś [jak zawsze] .Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dziękuję, choć Twoje zdjęcia oprzędzika bardziej mi się podobają :-). Pozdrawiam

      Usuń


Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...