21 maja 2014

Szczeć pospolita wiosną


Szczeć pospolita (Dipsacus fullonum L.)
Bardzo chciałabym zobaczyć kwitnącą szczeć z tymi fioletowymi obwarzankami drobnych kwiatów. Wiedziałam, że to jeszcze nie pora, ale będąc w pobliżu jej stanowiska, postanowiłam ją odwiedzić, gdyż nigdy nie widziałam jej w "wersji" wiosennej. Miejsce gdzie rośnie "moja" szczeć jest trudno dostępne, porośnięte wysoką trawą, w dodatku podmokłe.
Najpierw z daleka wypatrzyłam zielone liście szczeci - na pierwszy rzut oka nieco przypominały liście chrzanu. Na drugi rzut oka widać jednak, że coś z tym chrzanem jest nie tak - liście szczeci są ostro zakończone i chyba jaśniejsze, a nerw liściowy widoczny od spodu wygląda potężnie. Szczeć jest rośliną ekspansywną, łatwo się rozsiewa. Wystarczyło rozejrzeć się dookoła, by znaleźć okazy, do których mogłam się zbliżyć.
Zielona, ale już kolczasta łodyga, długie mięsiste liście z wyraźnym, głębokim nerwem środkowym, który od spodu jest zaopatrzony w pojedynczy rząd ostrych kolców zagiętych ku dołowi. Nasady liści zachodziły na siebie tworząc zbiorniki wypełnione wodą deszczową. Rośliny nie wytworzyły jeszcze pędów kwiatowych, ale sądzę, że zrobią to niedługo i zakwitną za miesiąc czy dwa.
     Ilekroć przedstawiam jakąś roślinę zawsze długo poszukuję opisów i zdjęć porównawczych, by upewnić się, że nie mylę gatunków. Teoretycznie zachodzi możliwość, że nie jest to szczeć pospolita lecz sukiennicza, ale wątpię. Nie znalazłam dotąd porównawczego omówienia tych roślin i wg mojej wiedzy oba gatunki różnią się głównie kształtem kolców na owocostanach. Ta szczeć wytwarza kwiatostany o prostych kolcach, zatem wszystko wskazuje na to, że rozpoznanie jest prawidłowe.

Szczeć pospolita (Dipsacus fullonum L.) z rodziny szczeciowatych - stanowisko (19 maja)

 
Na pierwszy rzut oka liście szczeci przypominają liście chrzanu; są jednak ostro zakończone.
Szczeć pospolita (Dipsacus fullonum L.) z rodziny szczeciowatych
 
Szczeć pospolita (Dipsacus fullonum) - wierzch liścia 
 
Szczeć lubi stanowiska bardzo słoneczne. Ta roślina wyrosła w mniej nasłonecznionym miejscu i jest nieco niższa (ok. 0,8 m). Większość roślin przekroczyła już metr wysokości  (19 maja)
 
Szczeć pospolita (Dipsacus fullonum L.) - pokrój młodej rośliny o wys. ok. 1 m (19 maja)
 
Szczeć pospolita (Dipsacus fullonum L.) - spód liścia

Nasady liści szczeci zachodzą na siebie tworząc dość dużą miseczkę w której zbiera się woda opadowa. Od tej cech wzięła się nazwa rodzajowa ”Dipsacus” (od greckiego czasownika "spragniony")

 Opis botaniczny szczeci pospolitej oraz wygląd rośliny we wrześniu przedstawiłam tutaj.

Kwitnącą szczeć przedstawiam TUTAJ.

32990

szczeć pospolita liście, Dipsacus fullonum zdjęcia, szczeć sukiennicza różnice, kolczaste jajo roślina szczeć, szczeć chwile zachwycone, szczeć pospolita zdjęcia, szczeć pospolita wiosną obrazy

1 komentarz:

  1. Good article nice post and nice photos. An excellent nature blog. Congratulations- AnikalC

    OdpowiedzUsuń


Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...