22 maja 2014

Omomiłek wiejski, ten z serduszkiem


Oto kolejny gatunek omomiłka z charakterystyczną plamką w kształcie czarnego serduszka na czerwonym przedpleczu - omomiłek wiejski. Znalazłam go na Łące Niespodzianek pośród wysokich traw. Omomiłek był chyba głodny - gdy wylądował na wiechlinie wyraźnie dobierał się do jej kłosów, co chwilę zmieniał miejsce, niczym trzmiel stale poszukujący nowych kwiatów. Omomiłek wiejski jest także drapieżnikiem polującym na drobne owady. Niestety, podczas gdy ja opędzałam się od coraz bardziej natarczywych komarów (które o mało nie pożarły mnie żywcem  ;-P ), on akurat raczył się kuchnią wegetariańską
Zdjęcia wyszły ciemne, bo było już dosyć późno (po godzinie 18.30) i łąka tonęła w cieniu. Wiele zdjęć musiałam odrzucić, ponieważ były poruszone - omomiłek strzygł długimi czułkami i stale się wiercił, niemal biegał po roślinach. Ale i tak widzę, że omomiłek wiejski zdecydowanie różni się od niedawno prezentowanego omomiłka Cantharis livida

Omomiłek wiejski (Cantharis rustica)
Omomiłek wiejski (Cantharis rustica)
Omomiłek wiejski (Cantharis rustica)
Omomiłek wiejski (Cantharis rustica)
Omomiłek wiejski (Cantharis rustica)
Omomiłek wiejski (Cantharis rustica)

Poniżej kilka zdjęć zrobionych w 2015 r.

Omomiłek wiejski (Cantharis rustica)
Omomiłek wiejski (Cantharis rustica)
Omomiłek wiejski (Cantharis rustica)
Omomiłek wiejski (Cantharis rustica)
Omomiłek wiejski (Cantharis rustica)
--------------------------


Omomiłek wiejski (Cantharis rustica)- chrząszcz, typowy przedstawiciel z rodziny omomiłkowatych (Cantharidae),  które cechują się giętkimi, słabo zesklerotyzowanymi pokrywami skrzydłowymi i miękkim ciałem. Są to przeważnie smukłe chrząszcze o wydłużonych kształtach i czerwonej, niebieskiej lub żółtej barwie.
Omomiłek wiejski prowadzi  tryb życia podobny do omomiłka szarego (brzeżnoplamka), od którego różni się wyraźną, ciemną plamą na środku przedplecza, kształtem przypominającą serce.

Wygląd:
  • Długość ciała   10-14(15) mm. 
  • Rozpiętość skrzydeł   od 9 do 12,5 mm
Długie, czarne, błyszczące pokrywy skrzydeł pokryte krótkimi włoskami. Czerwonawe przedplecze (z plamą w kształcie serca). Odwłok pomarańczowy, czerwonawy.
Głowa czarna.
Czułki - długie, wieloczłonowe (11 segmentów), bez końcowej buławki, jak u wszystkich omomiłkowatych. Czułki w pobliżu podstawy są czerwonawe, dalej czarne.
Odnóża - czarne, ale część ud (w początkowej części) jest czerwona. 

Środowisko: na kwietnych łąkach i w zaroślach, na obszarach wysokich traw, w parkach, na leśnych polanach i skrajach lasów. Spotyka się go często na kwiatach roślin z rodziny baldaszkowatych.  

Występowanie  -  w niemal całej Europie. 

Liczebność  -  bardzo pospolity i liczny. 

Rozród  -  samica składa jaja do gleby. Wylęgające się larwy są gęsto oszczecone. Na wpół wyrośnięte zimują w ziemi. W ciepłe dni zimowe podczas roztopów wychodzą na powierzchnię pokrywy śnieżnej.  

Okres występowania imagines - kwiecień - lipiec  

Pokarm  -  chrząszcze i larwy są drapieżne. Larwy, które żyją na ziemi zjadają ślimaki i owady. Imagines polują na drobne owady oraz żywią się pyłkiem kwiatowym. 

Gatunek podobny  - omomiłek szary (Cantharis fusca), synonim omomiłek brzeżnoplamek.
Omomiłek szary  różni się od omomiłka wiejskiego całkowicie czarnymi udami i kształtem plamy na przedpleczu, który jest bardziej kwadratowy i sięga brzegu przedplecza (od strony głowy).

źródło 1, źródło 2, źródło 3

33 355

omomiłek wiejski (Cantharis rustica), omomiłek szary (Cantharis fusca), synonim omomiłek brzeżnoplamek, omomiłek chwile zachwycone, chrząszcz czarno-czerwony podłużny, omomiłek wiejski zdjęcia opis

2 komentarze:


Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...