26 maja 2014

Nim maki rozkwitną

Mak polny (Papaver rhoeas L.). Inne nazwy: mak dziki, mak zajęczy lub mak wilczy, maczek, żer, żyr, krasa, patrak

Gdzieniegdzie już się czerwienią duże lecz delikatne kwiaty maku polnego. Jego płatki mają tak intensywny kolor, do tego są wiotkie i drżące, że trudno go ciekawie sfotografować. Zadowolę się więc tworzącymi się pąkami kwiatowymi, które wydały mi się bardzo interesujące. Przecież chyba każdy wie jak wygląda kwiat maku, ale czy każdy widział takie pąki?

Kwiaty maku polnego przed rozwinięciem zamknięte są w dwudziałkowym, owłosionym kielichu, który później odpada.
Mak polny (Papaver rhoeas L.) pąk
Mak polny rozkwita pod koniec wiosny lub w pierwszej połowie lata (kwitnie średnio przez 20−30 dni). Kwiaty o średnicy  do 9 cm
Mak polny (Papaver rhoeas L.) pąk
Mak polny (Papaver rhoeas L.) pąk
Mak polny (Papaver rhoeas L.) pąk
Mak polny kwitnie od maja do lipca i od sierpnia do października.
Mak polny (Papaver rhoeas L.) z rodziny makowatych. Liście łodygowe są ogonkowe, pierzastodzielne o odcinkach ostro ząbkowanych.
Mak polny (Papaver rhoeas L.) - łodyga jest pojedyncza lub słabo rozgałęziona, cała szczeciniasto owłosiona.
Pąki kwiatowe maku polnego zwisają, natomiast kwiaty i makówka są wzniesione.


---------------------


Mak polny (Papaver rhoeas L.) – gatunek rośliny z rodziny makowatych (Papaveraceae Juss.). Występuje w Europie. Pochodzi prawdopodobnie ze strefy Morza Śródziemnego, w polskiej florze jest archeofitem. Rozpowszechniony na terenie całego kraju. Tworzy mieszańce z makiem wątpliwym.

Łodyga  -  pojedyncza lub słabo rozgałęziona, kanciasta. Cała szczeciniasto owłosiona. Wysokość 20 - 90(100) cm.

Liście - szarozielone, odziomkowe i dolne łodygowe – ogonkowe, pierzastodzielne, o odcinkach ostro ząbkowanych. Górne liście siedzące. Ułożone skrętolegle.

Kwiaty - osadzone pojedynczo na długich szypułkach, odstająco owłosionych, wyrastających z kątów liści. Kwiaty przed rozwinięciem zamknięte w dwudziałkowym kielichu, owłosionym, odpadającym. Pąki kwiatowe zwisają, natomiast kwiaty i makówka są wzniesione. Korona czteropłatkowa, o średnicy do 10 cm, płatki czerwone do purpurowych (bardzo rzadko różowe lub białe), zawsze z czarną plamą u nasady. Znamię słupka ma 5–18 promieni. Słupek otoczony bardzo licznymi, ciemnofioletowymi i niezgrubiałymi pręcikami. Pąki kwiatowe zwisają, natomiast kwiaty i makówka są wzniesione. Kwitnie od maja do lipca i od sierpnia do października.

Owoc - Wielonasienna, jajowata torebka (zwana popularnie makówką), długości 1–2 cm. Jest naga, odwrotnie jajowata. Gdy dojrzeje pod jej tarczą pojawiają się otworki, przez które wysypują się bardzo liczne nasiona.
Nasiona są nerkowate, matowe, jasno lub ciemnobrunatne, mają dużą żywotność (przez długi czas zachowują zdolność kiełkowania). Kiełkują w bardzo niskich temperaturach, nawet przy +1 °C, jesienią lub na wiosnę. Siewki jesienne przezimowują i wiosną wznawiają rozwój.

Korzenie - palowe, wrzecionowate, z drobnymi korzeniami bocznymi.  
 
Siedlisko  -   roślina azotolubna, rośnie na polach, ugorach, w miejscach ruderalnych, na glebach gliniastych, madach rzecznych, także na glebach wapiennych. Preferuje gleby ciężkie, gliniaste, próchnicze, ubogie w potas i bogate w wapń. Chwast ruderalny i segetalny. Najczęściej zachwaszcza zboża ozime i rzepak ozimy, a także uprawy okopowe (głównie ziemniaki) i zboża jare.

Występuje głównie na niżu, ale także na wyżynach aż po pogórze

Roślina ruderalna i chwast, głównie w uprawach zbóż ozimych i rzepaku, ale także jarych oraz okopowych i innych. Gatunek odporny na zanieczyszczenia atmosfery, szczególnie gazami samochodowymi.
Roślina trująca - niedojrzałe makówki bardzo groźne dla bydła, koni i kaczek. Cała roślina zawiera biały sok mleczny, w którego skład wchodzi lekko trujący alkaloid readyna i małe ilości papaweryny. Płatki zawierają także antocyjan – mekocyjaninę oraz związki śluzowe.


Mak polny (Papaver rhoeas L.), inaczej mak dziki, mak zajęczy lub mak wilczy, należy do rodziny makowatych (Papaveraceae). Są to szybko rosnące rośliny roczne i zielne lub zimotrwałe byliny o kwiatach w jaskrawych kolorach (białe, żółte, różowe, pomarańczowe, czerwone, a nawet czarne).
W starożytności makiem polnym przyozdabiano grobowce, a pąki kwiatowe spożywano ze względu
na ich właściwości lecznicze.
Mak polny ma prostą, pojedynczą lub rozgałęzioną i owłosioną łodygę, która osiąga wysokość do 90 cm. Z pędów wyrastają liście osadzone u nasady rośliny, które są ogonowe i pierzastodzielne o ostro ząbkowanych odcinkach. Rozkwita w pierwszej połowie lata lub pod koniec wiosny (średnio przez 20−30 dni), tworząc kwiaty o szerokości do 9 cm, o rozległych i zachodzących na siebie płatkach, które są gładkie, jednokolorowe lub wewnątrz kielicha mają czarną plamkę. Kwiaty są szkarłatne lub czerwone, różowe a czasem białe. Torebka nasienna maku jest smukła i zaokrąglona, z nasionami wewnątrz. Roślina ta od innych gatunków odróżnia się niezgrubiałymi pręcikami oraz nagimi torebkami, tzw. makówkami.
Mak polny zazwyczaj można spotkać w ogrodach przydomowych i wiejskich, w takich gdzie rosną inne kwiaty polne. Często też dziko rośnie na łąkach czy w przydrożnych rowach. Dzięki swojej odporności na zanieczyszczenia środowiskowe oraz spaliny samochodowe może swobodnie, bez wpływu na jego wzrost i wizualność, rosnąć przy ruchliwych drogach lub na terenach miejskich.

Płatki kwiatowe maku polnego zbiera się na przełomie maja i czerwca. Wysuszone płatki wykorzystywane są do przygotowania naparu lub syropu, czasem kapsułek i łączy się je z ziołami o podobnych właściwościach. Kwiaty maku bogate są w alkaloidy, związki śluzowe oraz sole mineralne, co pozytywnie wpływa na błony śluzowe górnych dróg oddechowych, zmniejszając ich podrażnienie oraz powoduje lepsze odkrztuszanie. Surowiec pomaga w nieżytach jamy ustnej i gardła, a sporządzony na jego bazie syrop zalecany jest przy uporczywym kaszlu, przede wszystkim występującym u dzieci i seniorów. Napar stosowany zewnętrznie pomaga w stanach zapalnych skóry. Przedawkowanie preparatów wytworzonych na bazie maku polnego może wywołać nudności i senność.
Dodatkowo barwnik zawarty w czerwonych płatkach maku wykorzystywany jest do barwienia leków, a także win i napojów oraz farbowania tkanin, skóry i papieru.

źródła: Wikipedia, Budujesz.info, Notatnik rolnika

34 270

mak pąki zdjęcia, pąki maków obrazy, mak polny zdjęcia opis, mak polny pąki kwiatowe, mak polny pąki zdjęcia,  mak polny chwile zachwycone, Papaver rhoeas obrazy opis, inne nazwy maku zdjęcia , mak dziki, mak zajęczy lub mak wilczy, żyr mak polny, zdjęcie polnych maków

11 komentarzy:

 1. bardzo ciekawe fotografie. najczęściej fotografuję owady, ale jak widać rośliny również są fascynujące w ujęciach makro, muszę i ja spróbować pofocić co nieco ;
  chciałem zapytać, jakim sprzętem zrobiłaś takie szczegółowe foty z dużą głębią ostrości i o dziwo odkryłem, że zdjęcia mają exif. na moim blogu niestety nie udało mi się do tej pory tak wczytać zdjęć, by exif zachować, masz może na to jakiś patent?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dołączam się do wpisu Mariusza, bardzo ciekawe fotografie i też jestem ciekaw jakim sprzętem zrobione. Pozdrawiam

   Usuń
  2. no właśnie m.in. sprzęt można znaleźć w exif. (Sony DSC-HX20V) ;
   pamiętam, jak fotografowałem swoim kompaktem (DSC-H10), też miałem wtedy super dużą GO i zazdrościłem posiadaczom lustrzanek tego fajnego rozmycia tła. teraz odwrotnie, kompakt leży odłogiem zepsuty, a ja tęsknię za tą olbrzymią głębią ostrości, która pozwalała na uchwycenie np. całego owada ostrego...

   Usuń
  3. Bardzo dziękuję za pozytywną ocenę (wciąż mam wrażenie, że kiepsko fotografuję) - bardzo podniosła mnie na duchu. Wszystkie zdjęcia prezentowane na tym blogu wykonałam aparatem kompaktowym Sony DSC-HX20V. Stopień umiejętności jego obsługi można prześledzić w kolejnych postach ;-]. Widoczność pliku EXIF jest chyba do ustawienia w Bloggerze - nie pamiętam żebym specjalnie coś tam zmieniała. Dziękuję za odwiedziny i pozdrawiam

   Usuń
  4. Marcinie, Tobie również dziękuję za komentarz i odwiedziny. Pozdrawiam

   Usuń
 2. Piękne zdjęcia!

  Deseline.blog.pl

  OdpowiedzUsuń
 3. Jakie sliczne zdjęcia:) Te maki wyglądają całkiem apetycznie, trochę jak truskawki:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Hm, truskawki? Dość egzotyczne :-) Dziękuję za miłe słowa i pozdrawiam

   Usuń
 4. Uwielbiam te Twoje zdjęcia Aniko! Sama często robię takie zbliżenia roślinom ale baaaardzo amatorsko. Może kiedyś zafunduję sobie odpowiedni aparat i trochę się podszkolę.
  Pozdrawiam cieplutko.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję bardzo! Serdecznie pozdrawiam i zazdroszczę cudownego ogrodu

   Usuń