3 maja 2014

Przetacznik ożankowy

W Polsce występuje 37 gatunków przetacznika. Był jeszcze jeden (przetacznik stokrotkowy), ale wymarł. Ja spotkałam już kilka gatunków, m.in. przetacznika ożankowego. Z tych dotąd spotkanych, ożaneczka ma największe kwiatki (ok. 1,5 cm). Ponieważ nie jestem znawcą roślin przedstawiam dość dużo zdjęć, by można było zorientować się jak dokładnie wygląda ten przetacznik i ewentualnie potwierdzić rozpoznanie.
Przetacznika ożankowego znalazłam w Zaczarowanym Lesie oraz w pobliżu Dużego Stawu. W opisie tego gatunku brak informacji o kolorze łodygi. Moje okazy miały łodyżkę czerwonawą i dość sztywną. Ma piękne zielone liście - dość duże, ząbkowane. Roślinka zwraca uwagę swoim efektownym i regularnym pokrojem nawet gdyby nie miała kwiatków. 


Przetacznik ożankowy (Veronica chamaedrys L.) – gatunek rośliny należący do rodziny babkowatych
Przetacznik ożankowy (Veronica chamaedrys L.) jest rośliną miododajną. Kwitnie od (kwietnia) maja do sierpnia.
Przetacznik ożankowy - łodyga z dwoma rzędami długich włosków. Liście naprzeciwległe, szeroko lub trójkątnie-jajowate, siedzące lub krótkoogonkowe, grubo karbowane, owłosione.Kwiaty otwierają się rano między godziną 8 a 9. 
Przetacznik ożankowy (Veronica chamaedrys L.)

Przetacznik ożankowy rośnie na łąkach, przydrożach, brzegach zarośli, polach, odłogach, łąki, w widnych lasach. (Veronica (Veronica chamaedrys L.)


Przetacznik ożankowy jest chwastem segetalnym, dobrze znoszącym zacienienie. Nie podlega ochronie.

Przetacznik ożankowy jest rośliną trującą i leczniczą (w medycynie ludowej stosowany przeciwkaszlowo).

  Dolne liście są na krótkich ogonkach, a środkowe i górne - bezogonkowe. Kwiaty zebrane są w luźne grona wyrastające z kątów górnych liści.
Przetacznik ożankowy rosnący w pobliżu Dużego Stawu (w miejscu słonecznym, za to pośród innej roślinności) był nieco niższy i miał więcej kwiatów:

Przetacznik ożankowy (Veronica chamaedrys L.) z rodziny babkowatych ma kwiaty niebieskie, ciemno żyłkowane, rzadziej różowawe lub białe, 4-krotne, średnicy 8-15 mm.

Przetacznik ożankowy (Veronica chamaedrys L.) z rodziny babkowatych. Inne nazwy: ożaneczka, ptasie oczka, żabie oczka.

Przetacznik ożankowy (Veronica chamaedrys L.) bywa uprawiany jako roślina ozdobna. Nadaje się na rabaty oraz jako roślina okrywowa. Jest całkowicie mrozoodporny i łatwy w uprawie.


Szczegółowy opis botaniczny przetacznika ożankowego przedstawiłam tutaj.
Inne opisy - źródło, źródło, źródło.

28700

przetacznik ożankowy zdjęcia, przetacznik babkowate, przetacznik chwast segetalny, niebieskie kwiatki 4 płatki, ożaneczka, ptasie oczka obrazy, żabie oczka zdjęcia, przetacznik ożankowy chwile zachwycone, niebieskie kwiatki pokrzywa obrazy


4 komentarze:

 1. Ile piękna jest wokół nas ,tylko trzeba uważnie przyglądać się naturze .Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, to prawda. Dziękuję za odwiedziny

   Usuń
 2. Podziwiam, że taki można mieć zachwyt nad tym, co nas otacza na co dzień i nikt tego nie dostrzega. Natura jest piekna, super że potrafisz to w fajny sposób pokazać:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo dziękuję i cieszę się, że zdjęcia się podobają. Ale natura jest znacznie piękniejsza. pozdrawiam

   Usuń