3 maja 2014

Przetacznik ożankowy

W Polsce występuje 37 gatunków przetacznika. Był jeszcze jeden (przetacznik stokrotkowy), ale wymarł. Ja spotkałam już kilka gatunków, m.in. przetacznika ożankowego. Z tych dotąd spotkanych, ożaneczka ma największe kwiatki (ok. 1,5 cm). Ponieważ nie jestem znawcą roślin przedstawiam dość dużo zdjęć, by można było zorientować się jak dokładnie wygląda ten przetacznik i ewentualnie potwierdzić rozpoznanie.
Przetacznika ożankowego znalazłam w Zaczarowanym Lesie oraz w pobliżu Dużego Stawu. W opisie tego gatunku brak informacji o kolorze łodygi. Moje okazy miały łodyżkę czerwonawą i dość sztywną. Ma piękne zielone liście - dość duże, ząbkowane. Roślinka zwraca uwagę swoim efektownym i regularnym pokrojem nawet gdyby nie miała kwiatków. 

Przetacznik ożankowy (Veronica chamaedrys L.) – gatunek rośliny należący do rodziny babkowatych
Przetacznik ożankowy (Veronica chamaedrys L.) jest rośliną miododajną. Kwitnie od (kwietnia) maja do sierpnia.
Przetacznik ożankowy - łodyga z dwoma rzędami długich włosków. Liście naprzeciwległe, szeroko lub trójkątnie-jajowate, siedzące lub krótkoogonkowe, grubo karbowane, owłosione.
Kwiaty otwierają się rano między godziną 8 a 9. 
Przetacznik ożankowy (Veronica chamaedrys L.)
Przetacznik ożankowy rośnie na łąkach, przydrożach, brzegach zarośli, polach, odłogach, łąki, w widnych lasach. 
Przetacznik ożankowy jest chwastem segetalnym, dobrze znoszącym zacienienie. Nie podlega ochronie.
Przetacznik ożankowy jest rośliną trującą i leczniczą (w medycynie ludowej stosowany przeciwkaszlowo).
  Dolne liście są na krótkich ogonkach, a środkowe i górne - bezogonkowe. Kwiaty zebrane są w luźne grona wyrastające z kątów górnych liści.

Przetacznik ożankowy rosnący w pobliżu Dużego Stawu (w miejscu słonecznym, za to pośród innej roślinności) był nieco niższy i miał więcej kwiatów:

Przetacznik ożankowy (Veronica chamaedrys L.) z rodziny babkowatych ma kwiaty niebieskie, ciemno żyłkowane, rzadziej różowawe lub białe, 4-krotne, średnicy 8-15 mm.
Przetacznik ożankowy (Veronica chamaedrys L.), inne nazwy: ożaneczka, ptasie oczka, żabie oczka.
Przetacznik ożankowy (Veronica chamaedrys L.) bywa uprawiany jako roślina ozdobna. Nadaje się na rabaty oraz jako roślina okrywowa. Jest całkowicie mrozoodporny i łatwy w uprawie.


Szczegółowy opis botaniczny przetacznika ożankowego przedstawiłam tutaj.

28700

Veronica chamaedrys, przetacznik ożankowy, przetacznik ożankowy zdjęcia, przetacznik chwast segetalny, niebieskie kwiatki 4 płatki, ożaneczka roślina zdjęcia, ptasie oczka wyglad roślina, przetacznik ożankowy chwile zachwycone, Veronica chamaedrys chwile zachwycone

4 komentarze:

 1. Ile piękna jest wokół nas ,tylko trzeba uważnie przyglądać się naturze .Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 2. Podziwiam, że taki można mieć zachwyt nad tym, co nas otacza na co dzień i nikt tego nie dostrzega. Natura jest piekna, super że potrafisz to w fajny sposób pokazać:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo dziękuję i cieszę się, że zdjęcia się podobają. Ale natura jest znacznie piękniejsza. pozdrawiam

   Usuń


Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...