28 maja 2014

Ten drugi kosmaty bodziszek


W połowie maja kosiarze ocknęli się z letargu i, niczym szarańcza, ruszyli strzyc trawniki, pobocza dróg, a nawet wąskie przypłocia. Porządek musi być - ma być równo i krótko! To nic, że brzydko - przez kilka dni życie jakby zamarło w osłupieniu. Pomiędzy ściętymi źdźbłami traw (i tak zwanego zielska) smętnie przezierała ziemia, jakby całe jej dotychczasowe wysiłki, by okryć się zielnym i kwietnym płaszczem, poszły na marne. Ścięta roślinność obsychała i żółkła szybko potęgując martwotę. Kosiarze, niczym rycerze (z żelaz-twem) są po to, by okiełznać rozbuchaną zieloność równając ją do kilku centymetrów nad ziemią, ale nie ich rolą jest usuwanie nagle odsłoniętych śmieci - puszek, butelek, papierków, kapsli, plastikowych reklamówek i czego tam jeszcze. Dziwne pojęcie estetyki.
   Jednak wszelkie "zielsko" znalazło sposób na kosiarzy i przyzwyczaiło się do ich radykalnych poczynań. Oto rośliny, które wczesną wiosną wyrosły, zakwitły i wydały (już!) swoje owoce zostały ścięte, by... ustąpić miejsca innym, których czas dopiero nadchodzi. Bez pomocy kosiarzy znacznie trudniej byłoby im przedostać się do światła i bujnie rozrosnąć, zakwitnąć i rozsiać nasiona. Będą się śpieszyć, by zdążyć przed następną nawałnicą kosiarzy.
W ten sposób na poboczu drogi znalazłam nieznany mi gatunek bodziszka, który "znalazł " jeszcze inny sposób, by przetrwać - jego wysokość jest poniżej nożyc kosiarki lub płoży się tuż przy ziemi.
Przejrzałam opisy i zdjęcia wszystkich gatunków bodziszka występującego w Polsce i jedyny, który mógłby pasować to ... także bodziszek kosmaty. Tylko, że trzeba by przyjąć, iż znalazłam bodziszka kosmatego w wersji albinotycznej (wg opisu w Wikipedii jego kwiaty powinny być jasnoczerwone). Poza tym bodziszek ten zasługuje na przydomek "kosmaty", choć te długie i cieniutkie włoski zobaczyłam dopiero na zdjęciach.
Jeśli rozpoznajesz gatunek tego bodziszka, proszę, podaj jego nazwę.

Bodziszek kosmaty (Geranium molle L.)
Bodziszek, ale czy kosmaty?? - pokrój rośliny. Po prawej widoczne owoce (rozłupnie).
Bodziszek kosmaty (Geranium molle L.)
Kwiaty tego bodziszka otwierają się w ciągu słonecznego dnia. Gdy znajdą się w cieniu - zamykają się.
Bodziszek kosmaty rośnie na suchych łąkach i wrzosowiskach, na murawach na podłożu wapiennym, nieużytkach i w rumowiskach. Miejsce by się zgadzało (pobocze drogi, na którym nawet trawa nie bardzo chciała rosnąć)
Kwiaty tego bodziszka są biało-różowe. Działki kielicha owłosione.
Bodziszek kosmaty (Geranium molle L.)
Kwiaty bodziszka kosmatego mają średnicę 10-12 mm, pięć wyciętych płatków, około 10 pręcików. To też się zgadza.
Pąki kwiatowe owłosione. Na liściu widać charakterystyczny układ nerwów.
Ta kępa bodziszka o biało-różowych kwiatkach jest niewiele większa od mojej dłoni, ale wierzę, że w sprzyjających okolicznościach rośliny te mogłyby się rozprzestrzenić, by, jak w USA, być uważane za uciążliwy chwast.
Kwiaty bodziszka (kosmatego??) w wersji biało-różowej
Bodziszek kosmaty (Geranium molle L.)
Bodziszek kosmaty jest niewielką rośliną. To też się zgadza.
Pąk kwiatowy bodziszka. Jaki kosmaty!


------------------------


Pełny opis botaniczny bodziszka kosmatego podałam w poprzednim wpisie.
Pozostawiam jednak skrócony opis wyglądu rośliny.
Jak na razie nie potrafię odgadnąć, który z przedstawionych bodziszków jest tym prawdziwym, kosmatym. W internecie pod hasłem "bodziszek kosmaty" można znaleźć sporo zdjęć różowych kwiatów. Ale proszę zerknąć tutaj


Bodziszek kosmaty - roślina rozgałęziona, gęsto i miękko owłosiona (białymi, długimi włoskami), z kilkoma pędami podnoszącymi się lub pokładającymi.

Łodyga - podnosząca się lub wzniesiona o wysokości od (5)10 do 30 cm, pokryta miękkimi włoskami, u podstawy czerwonawa.

Liście - zaokrąglone składające się z (5)7-9 klinowatych listków, owłosione, dolne liście ogonkowe, górne siedzące. Liście odziomkowe ogonkowe (ogonek do 7 cm długości) tworzą rozetę, górne - siedzące, zaokrąglone i owłosione o  ogonku około 5-12 mm długości

Kwiaty - jasnoczerwone, różowo-fioletowe o średnicy ok. (6)8-(10)12 mm. Płatki z kilkoma ciemniejszymi żyłkami głęboko wycinane, nieco dłuższe niż działki kielicha. Płatki (5) wyraźne, 5-6 mm długości, 4-5 mm szerokości, nagie, ale z kilkoma rzęskami u podstawy, jajowate, wycięte na szczycie do około 1/3 całkowitej długości. Około 10 wyprostowanych pręcików. Nitki pręcików do 3 mm długości skupione u podstawy wokół słupka, białawe u dołu, fioletowe główki. Pylniki purpurowe, dwupłatowe (1mm długie i szerokie). Działki kielicha (5) zielone, wyprostowane i gruczołowato owłosione z zewnątrz
Kwiaty obupłciowe są zapylane głównie przez błonkówki.
Kwitnie od (kwietnia) maja do września.

Owoce - Rozłupnia. Owoce są nagie, zwykle z 6-9 poprzecznymi grzbietami.

Na koniec, dla porównania zestawienie kwiatów obu "kosmatych" bodziszków. Moim zdaniem, różnice są widoczne. To nie może być(!?) ten sam gatunek!

Kwiaty bodziszków - łodyżki, pąki kwiatowe i działki kielicha są u obu mocno owłosione. Różnią się jednak pokrojem, wyglądem liści i kwiatów oraz wielkością.


35130

bodziszek kosmaty opis zdjęcia, bodziszek blade kwiaty, bodziszek biało-różowe kwiatki, bodziszek kosmaty chwile zachwycone, Geranium molle zdjęcia opis,

7 komentarzy:

 1. Przepiękne jest to maleństwo ,,Pozdrawiam ,,,,,,

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A z daleka wydawał się zupełnie niepozorny - na tle niemal nagiej ziemi. Dziękuję i pozdrawiam :-)

   Usuń
 2. Beautiful photos. Congratulations.

  OdpowiedzUsuń
 3. Beautiful photos. Congratulations.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Thank you, Ali özkan. It's very nice.

   Usuń
 4. To Geranium pusillum L. bodziszek drobny, Geraniaceae. Częsty. Pola, przydroża, miejsca ruderalne, murawy, zarośla. Roślina jednoroczna. Gatunek charakterystyczny (Ch.) dla: O. Polygono-Chenopodietalia (R.Tx. et Lohm. 1950) J.Tx. 1961 - zbiorowiska chwastów upraw okopowych i ogrodowych.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Doprawdy, sama już nie wiem. Jeśli jest to bodziszek drobny, to wygląda dość nietypowo z tymi białawymi kwiatkami.

   Usuń