Gdy teraz przypominam sobie swoje ubiegłoroczne rozterki, kiedy to próbowałam dopasować opisy różnych (podobnych) roślin do swoich zdjęć i ciągle coś się nie zgadzało - uśmiecham się. Wiem, że podobne trudności spotkają mnie jeszcze nie raz, ale nabrałam już nieco doświadczenia. Kiedy więc natknęłam się na roślinki o białych kwiatkach przypominające gwiazdnicę pospolitą i zobaczyłam liście z trzema wklęsłymi nerwami - od razu wiedziałam, że to musi być możylinek trójnerwowy. Nigdy wcześniej go nie widziałam (nie dostrzegłam?), choć jest rośliną pospolitą. Lubi jednak miejsca mocno, a przynajmniej umiarkowanie zacienione i najczęściej występuje w lasach liściastych.
Gdzie go wypatrzyłam? Ano, w Zaczarowanym Lesie (liściastym), tuż przy zacienionej ścieżce.
Moim zdaniem różnice między możylinkiem a gwiazdnicą pospolitą są znaczące. Nie tylko jest to charakterystyczna nerwacja liści, ale i same kwiatki (tylko 5 płatków, znacznie dłuższe od płatków działki kielicha)
Możylinek trójnerwowy (Moehringia trinervia) z rodziny goździkowatych występuje pospolicie na całym obszarze Polski, zwłaszcza na niżu |
Możylinek trójnerwowy (Moehringia trinervia) mylony jest z gwiazdnicą pospolitą. Wystarczy jednak przyjrzeć się liściom oraz kwiatkom, by dostrzec wyraźne różnice. |
Możylinek trójnerwowy (Moehringia trinervia) - liście z charakterystycznymi i dobrze widocznymi trzema nerwami |
Możylinek trójnerwowy (Moehringia trinervia) - białe kwiaty o 5 płatkach. W środku słupek z trzema znamionami i 10 pręcików. |
Możylinek trójnerwowy (Moehringia trinervia) - kwiaty są drobne i niepozorne, zazwyczaj wyrastają pojedynczo na długich i cienkich szypułkach z kątów liści. |
Możylinek trójnerwowy (Moehringia trinervia) ma nieduże i dość niepozorne białe kwiaty o pięciu płatkach. |
Możylinek trójnerwowy (Moehringia trinervia) - płatki korony są krótsze od działek kielicha. |
--------------------------------
Możylinek trójnerwowy (Moehringia trinervia) – gatunek rośliny należący do rodziny goździkowatych.
Występuje w Europie, Małej Azji oraz w Azji na Syberii i Zakaukaziu.
W Polsce jest pospolity na całym obszarze, zwłaszcza na niżu. W ostatnich dziesięcioleciach obserwuje się wzrost liczby stanowisk (lub wyraźny przyrost liczebności osobników na stanowiskach). Nie podlega ochronie. Nie jest zaliczana do chwastów.
Roślina jednoroczna lub dwuletnia, hemikryptofit.
Łodyga - pokładająca się lub podnosząca, rozgałęziona i krótko owłosiona. Osiąga długość od 15 do 30(40) cm.
Liście - naprzeciwległe, jajowate, zaostrzone z orzęsionymi brzegami i bezogonkowe lub krótkoogonkowe. Dolne liście ogonkowe, górne – siedzące. Blaszki mają 3 wyraźnie widoczne nerwy (stąd pochodzi gatunkowa nazwa rośliny).
Kwiaty - drobne i niepozorne, zazwyczaj pojedynczo wyrastające na długich i cienkich szypułkach z kątów liści. Szypułki te przed kwitnięciem są wyprostowane, po przekwitnięciu ich wierzchołki zginają się. Kwiaty 5-krotne, o lancetowatych, zaostrzonych, obłonionych, 1- lub 3-nerwowych działkach kielicha dłuższych od białych i niepodzielonych płatków korony. W środku słupek z trzema znamionami i 10 pręcików. Pręciki dojrzewają równocześnie ze słupkiem.
Roślina jest samopylna.
Kwitnie od maja do czerwca (czasem do sierpnia)
Owoc - pękająca 6 ząbkami puszka. Nasiona błyszczące, czerwonobrunatne. Nasiona posiadają elajosom, dzięki czemu są rozsiewane przez mrówki.
Gatunek podobny
Gwiazdnica pospolita – najprościej odróżnić ją od możylinka po pierzastej nerwacji liści (zobacz tutaj).
Występowanie - porasta cieniste zarośla i lasy liściaste, szczególnie bukowe.
Wymagania glebowe - gleba próchniczna, gleby o odczynie obojętnym lub zasadowym, mniej lub bardziej wilgotne.
30 210
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz