9 maja 2014

Możylinek trójnerwowyGdy teraz przypominam sobie swoje ubiegłoroczne rozterki, kiedy to próbowałam dopasować opisy różnych (podobnych) roślin do swoich zdjęć i ciągle coś się nie zgadzało - uśmiecham się. Wiem, że podobne trudności spotkają mnie jeszcze nie raz, ale nabrałam już nieco doświadczenia. Kiedy więc natknęłam się na roślinki o białych kwiatkach przypominające gwiazdnicę pospolitą i zobaczyłam liście z trzema wklęsłymi nerwami - od razu wiedziałam, że to musi być możylinek trójnerwowy. Nigdy wcześniej go nie widziałam (nie dostrzegłam?), choć jest rośliną pospolitą. Lubi jednak miejsca mocno, a przynajmniej umiarkowanie zacienione i najczęściej występuje w lasach liściastych.
Gdzie go wypatrzyłam? Ano, w Zaczarowanym Lesie (liściastym), tuż przy zacienionej ścieżce.
Moim zdaniem różnice między możylinkiem a gwiazdnicą pospolitą są znaczące. Nie tylko jest to charakterystyczna nerwacja liści, ale i same kwiatki (tylko 5 płatków, znacznie dłuższe od płatków działki kielicha)

Możylinek trójnerwowy (Moehringia trinervia) z rodziny goździkowatych występuje pospolicie na całym obszarze Polski, zwłaszcza na niżu
Możylinek trójnerwowy (Moehringia trinervia) mylony jest z gwiazdnicą pospolitą. Wystarczy jednak przyjrzeć się liściom oraz kwiatkom, by dostrzec wyraźne różnice.
Możylinek trójnerwowy (Moehringia trinervia) -  liście z charakterystycznymi i dobrze widocznymi trzema nerwami


Możylinek trójnerwowy (Moehringia trinervia) - białe kwiaty o 5 płatkach. W środku słupek z trzema znamionami i 10 pręcików.
Możylinek trójnerwowy (Moehringia trinervia) - kwiaty są drobne i niepozorne, zazwyczaj wyrastają pojedynczo na długich i cienkich szypułkach z kątów liści.
Możylinek trójnerwowy (Moehringia trinervia) ma nieduże i dość niepozorne białe kwiaty o pięciu płatkach.
Możylinek trójnerwowy (Moehringia trinervia) - płatki korony są krótsze od działek kielicha.

--------------------------------


Możylinek trójnerwowy (Moehringia trinervia) – gatunek rośliny należący do rodziny goździkowatych.
Występuje w Europie, Małej Azji oraz w Azji na Syberii i Zakaukaziu.
W Polsce jest pospolity na całym obszarze, zwłaszcza na niżu. W ostatnich dziesięcioleciach obserwuje się wzrost liczby stanowisk (lub wyraźny przyrost liczebności osobników na stanowiskach). Nie podlega ochronie. Nie jest zaliczana do chwastów.
Roślina jednoroczna lub dwuletnia, hemikryptofit.

Łodyga  -  pokładająca się lub podnosząca, rozgałęziona i krótko owłosiona. Osiąga długość od 15 do 30(40) cm.

Liście  -  naprzeciwległe, jajowate, zaostrzone z orzęsionymi brzegami i bezogonkowe lub krótkoogonkowe. Dolne liście ogonkowe, górne – siedzące. Blaszki mają 3 wyraźnie widoczne nerwy (stąd pochodzi gatunkowa nazwa rośliny).

Kwiaty
  -  drobne i niepozorne, zazwyczaj pojedynczo wyrastające na długich i cienkich szypułkach z kątów liści. Szypułki te przed kwitnięciem są wyprostowane, po przekwitnięciu ich wierzchołki zginają się. Kwiaty 5-krotne, o lancetowatych, zaostrzonych, obłonionych, 1- lub 3-nerwowych działkach kielicha dłuższych od białych i niepodzielonych płatków korony. W środku słupek z trzema znamionami i 10 pręcików. Pręciki dojrzewają równocześnie ze słupkiem.
Roślina jest samopylna.
Kwitnie od maja do czerwca (czasem do sierpnia)

Owoc  -   pękająca 6 ząbkami puszka. Nasiona błyszczące, czerwonobrunatne. Nasiona posiadają elajosom, dzięki czemu są rozsiewane przez mrówki.

Gatunek podobny
Gwiazdnica pospolita – najprościej odróżnić ją od możylinka po pierzastej nerwacji liści (zobacz tutaj).

Występowanie -  porasta cieniste zarośla i lasy liściaste, szczególnie bukowe.

Wymagania glebowe - gleba próchniczna, gleby o odczynie obojętnym lub zasadowym, mniej lub bardziej wilgotne.

30 210


możylinek trójnerwowy opis zdjęcia, Moehringia trinervia  opis obrazy, podobne do gwiazdnicy pospolitej, możylinek trójnerwowy chwile zachwycone,                      

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz


Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...