4 marca 2019

Dereń kousa

Zdjęcia derenia kousa kompletowałam dwa lata. Pierwszego roku nie miałam okazji zobaczyć kwiatów, za to bardzo spodobały mi się owoce. Oczywiście, roślinę tę spotkałam w poznańskim Botaniku.

Dereń kousa (Cornus kousa Hance) – gatunek rośliny z rodziny dereniowatych  (14 maja)

Dwa lata temu liście zaczęły się rozwijać dopiero w połowie maja (wiosna jakoś się ociągała). Rok temu, mniej więcej o tym samym czasie, dereń kousa już kwitł.

dereń kousa (Cornus kousa)  11 maja 2017
dereń kousa (Cornus kousa)  11 maja 2017

Początkowo kwiaty są niewielkie, a cztery płatki (podsadki kwiatowe) mają zielonkawy odcień, który z czasem bieleje. W połowie maja byłam trochę zawiedziona niepozornym wyglądem kwiatów.
Nie wiedziałam jednak, że one jeszcze... urosną i wypięknieją.

dereń kousa (Cornus kousa)  14 maja 2018
dereń kousa (Cornus kousa)  14 maja 2018

Dwa tygodnie później zastałam białe szaleństwo!

dereń kousa (Cornus kousa)  28 maja 2018
dereń kousa (Cornus kousa)  28 maja 2018
dereń kousa (Cornus kousa)  28 maja 2018
dereń kousa (Cornus kousa)  28 maja 2018

Liczne, białe kwiaty już z daleka rzucały się w oczy. Tak oto, zupełnie nieoczekiwanie, znalazłam drugi okaz tego krzewu (a może i małego drzewa?). Derenie kousa rosnące w poznańskim Ogrodzie botanicznym mają powyżej czterech metrów wysokości.

dereń kousa (Cornus kousa)   14 czerwca 2020

W pierwszej dekadzie czerwca dereń nadal był obsypany kwiatami, ale widać było, że nadchodził kres kwitnienia - główki kwiatów przybrały ciemniejszą barwę, a ozdobne liście pod kwiatostanowe osiągnęły pełną, wręcz nadmierną dojrzałość, Wkrótce zaczęły obsychać, brązowieć i opadać.

dereń kousa (Cornus kousa)  8 czerwca 2018
W tym samym czasie na gałązkach pierwszego derenia (rosnacego na stanowisku mniej wyeksponowanym na słońce) widać było sporo przekwitłych, bądź przekwitających kwiatów, od których bezustannie opadały uschłe podsadki.

dereń kousa (Cornus kousa)  8 czerwca 2018
Zielone, niedojrzałe owoce powiększały się, a szypułki przybierały ciemno różowe, czerwonawe zabarwienie.

19 lipca 2017
19 lipca 2017

Na początku września na gałązkach było wiele czerwonych "wisienek".

6 września 2017
6 września 2017

Liście utrzymywały się długo, ładnie się przebarwiając. Misterny układ gałązek wydał mi się dekoracyjny.

14 października 2017
14 października 2017


◘◘◘◘◘◘◘◘


dereń kousa, Cornus kousa   
dereń kousa, Cornus kousa   
dereń kousa (Cornus kousa)  -------------------------------------
Dereń kousa (Cornus kousa Hance) – gatunek rośliny z rodziny dereniowatych.

Pochodzi z Chin, Japonii i Korei. W wielu krajach świata, również w Polsce, jest uprawiany jako roślina ozdobna.


Pokrój - krzew lub małe drzewo o wysokości 4-6 m, szerokość korony ok. 3-4 m. Korona jest dość symetryczna, w młodym wieku odwrotnie stożkowata ze względu na silny wzrost wierzchołkowych pędów, natomiast u starych roślin pokrój jest często kulisty. Roślina po kilku latach osiąga swój maksymalny wzrost.

Liście - ulistnienie nakrzyżlegle, jajowate do eliptycznych, ostro zakończone, podobne do liści derenia białego. Jesienią wybarwiają się na ciemnoczerwono lub pomarańczowo i pozostają długo na krzewie.

Kwiaty - rozwijają się na przełomie maja i czerwca, około miesiąca później niż u derenia kwiecistego a kwitnienie trwa 4-6 tygodni. Kwiaty mają ozdobne duże i białe liście  pod kwiatostanowe, zwane podsadkami (u odmiany 'Satomi' są one różowe). Same kwiaty są małe, niepozorne, barwy zielonkawożółtej, zrośnięte w główkę.

Owoce - pestkowce przypominające kształtem owoc zbiorowy maliny lub małą truskawkę. Mają średnicę 2 cm i są dość smaczne (nieco mdłe). Dojrzewają jesienią, na


Stanowisko i gleba - najlepiej rośnie w pełnym słońcu, na żyznej, przepuszczalnej i raczej wilgotnej glebie, lekko kwaśnej lub o odczynie obojętnym.

Dereń kousa jest dość odporny na mróz (strefy klimatyczne 6-9).

Rozmnażanie - z nasion lub przez odkłady.

Nie wymaga przycinania, choć cięcie w pierwszych latach wzrostu wzmacnia strukturę korony.

Nadaje się jako soliter do parków i ogrodów o łagodnym mikroklimacie.


Zmienność:
 • Ma jedną odmianę Cornus kousa Hance var. chinensis Osborn. Charakteryzuje się ona silniejszym wzrostem i osiąga większą wysokość od typowej formy
 • Kultywary: 'China girl', 'Gold star', 'Milky way', 'Norman Haddon', 'Satomi', 'Xanthocarpa'.

Zobacz też wpisy:i22.92.  (152)   [79]

dereń kousa, Cornus kousa, dereń kousa zdjęcia opis, Cornus kousa wygląd informacje, dereń kousa chwile zachwycone, Cornus kousa chwile zachwycone,   

4 komentarze:

 1. Przepiękna roślina - zarówno kwiaty, jak i liście i owoce ma bardzo ozdobne

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo mi się podoba pokazywanie przez Ciebie kolejnych etapów rozwoju danej rośliny - stykamy się z nią przecież w różnym czasie. I tutaj, i przy paleczniku chińskim, i wcześniej. I zawsze mam wówczas skojarzenie z moją ulubioną, i w związku z tym bardzo zużytą książką autorstwa Jakuba Mowszowicza: "Przewodnik do oznaczania drzew i krzewów krajowych i aklimatyzowanych". Tutaj na jednej stronie mam i różne pączki, i liście, i kwiaty, i owoce. I takie przedstawianie jest super :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Naprawdę lubię obserwować przyrodę, a fotografowanie rozwoju roślin, ich wyglądu zmieniającego się w czasie, jest inspirujące i motywuje, by zawsze trzymać aparat w garści :-) Fotograficzne opowieści o roślinach? To coś dla mnie!!

   Usuń