19 marca 2019

Dzika dagga, Leonotis leonurus

Oto drugi z poznanych przeze mnie gatunków roślin należących do rodzaju Leonotis. Po prawdzie, jego taksonomia nie jest do końca pewna, bowiem stwierdzono, że Leonotis Leonurus (dzika dagga - to nazwa raczej nie do końca oficjalna) nie jest ściśle związany z pozostałymi (dziewięcioma) gatunkami tego rodzaju. Podobno rośliny tej, ze względu na jej właściwości, nie wolno hodować (posiadać) w naszym kraju. Ja wypatrzyłam ją podczas wakacji na kwietnej rabacie w pełnej uroku, greckiej miejscowości Pefkochori.

Leonotis leonurus, dzika dagga  
Leonotis leonurus, dzika dagga    
Leonotis leonurus, dzika dagga    
Leonotis leonurus, dzika dagga    
Leonotis leonurus, dzika dagga    
Leonotis leonurus, dzika dagga    
Leonotis leonurus, dzika dagga    
Leonotis leonurus, dzika dagga    
Leonotis leonurus, dzika dagga    
Leonotis leonurus, dzika dagga    -------------------------------------Leonotis leonurus, znany również jako dzika dagga, lwi ogon lub dzikie zioło - gatunek rośliny wieloletniej z rodziny jasnotowatych (Lamiaceae), rodzaj Leonotis.

Pochodzi z Republiki Południowej Afryki i Angoli. W swoim naturalnym środowisku jest powszechnie występującym, wiecznie zielonym krzewem. W naszym klimacie roślina krzewi się słabo.

Osiąga wysokość od 1 do 2 m i szerokość od 0,45 do 1,1 m, pokrój wzniesiony.

Liście - średniej wielkości (o długości od 5 do 10 cm), wąskie, lancetowate, o grubo ząbkowanych brzegach, wyrastają w parach, aromatyczne (po zmiażdżeniu).

Kwiaty - rurkowate, o lekko zakrzywionej w dół koronie, pomarańczowe, zebrane w warstwowych okółkach, które otaczają kwadratowe (w przekroju) łodygi. Uschłe kielichy kwiatowe są ostre.
Kwitnie - w lipcu, o ile nasiona zostaną wysiane w marcu. W cieplejszym klimacie kwitnienie utrzymuje się nawet w zimie.


Wymaga stanowiska słonecznego i ciepłego.
Lubi podłoże żyzne, przewiewne, o odczynie zbliżonym do obojętnego, umiarkowanie wilgotne.

W Polsce zarówno posiadanie Leonotis leonurus, jak i dystrybucja w celach leczniczych jest zabroniona od marca 2009 r.


Więcej informacji o Leonotis leonurus - link 1link 2link 3link 4,
Zobacz też wpisy:i30.22   (272)   [64] 

Leonotis leonurus, dzika dagga, lwi ogon, dzikie zioło, Leonotis leonurus zdjęcia opis, dzika dagga opis zdjęcia, lwi ogon roślina zdjęcia, dzikie zioło wygląd zdjęcia, Leonotis leonurus chwile zachwycone, dzika dagga chwile zachwycone, dzikie zioło chwile zachwycone, 

4 komentarze:

 1. Kolejna dziwna ale i piękna roślina. Zielone kule z otworami, z których wykluwa się kwiat. Wielce oryginalne.
  Na pierwszych zdjęciach zobaczyłem tło i pomyślałem, że to taki dziwny mur. Palmę pomylić z murem, ech.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Myślę, że to wielkość tych roślin oraz niesamowity kolor kwiatów stanowi o ich oryginalności, lecz w rzeczywistości "zasada" budowy kwiatów jest spotykana i u naszych roślin z rodziny jasnotowatych, np. niektóre gatunki mięty czy karbieniec.

   Usuń