16 maja 2015

Tamaryszek, różowe boa

Eteryczne mgiełki, zjawiskowe, różowe obłoki, zwieszające się wdzięcznie ukwiecone pędy niczym bladoróżowe boa - to tamaryszek. Z uwagi na to, że kwitnie już teraz (najwcześniej spośród wszystkich tamaryszków rosnących w Polsce) można założyć, że jest to tamaryszek czteropręcikowy. Innym, lecz bardzo podobnym gatunkiem jest tamaryszek francuski, jednak ten zakwitnie dopiero w czerwcu.
Przedstawione na zdjęciach krzewy tamaryszka mają kwiatki złożone z czterech płatków i czterech pręcików, zatem moje założenie jest raczej słuszne. Kwiaty tamaryszka francuskiego mają po pięć płatków i pręcików.
Nie powiem, że to ja wypatrzyłam tamaryszka, bo sam rzucał się w oczy i hipnotyzował z daleka. Jadąc na Drugi Koniec Miasta widziałam sporo kwitnących krzewów i żałowałam, że nie mogę się przy nich zatrzymać. Jednak będąc niemal u celu spotkałam krzewy, które dopraszały się o, choćby krótką sesję zdjęciową, kiwając do mnie wiotkimi gałązkami puszystymi od kwiatów. Uległam z ochotą :-)

Tamaryszek czteropręcikowy (Tamarix tetrandra Pall. ex. M. Bieb.), nazywany także tamaryszkiem drobnokwiatowym – gatunek roślin z rodziny tamaryszkowatych

Tamaryszek czteropręcikowy (Tamarix tetrandra Pall. ex. M. Bieb.) – jest jednym z najpopularniejszych tamaryszków uprawianych w Polsce.

Tamaryszek czteropręcikowy (Tamarix tetrandra Pall. ex. M. Bieb.) to luźny, rozłożysty i ażurowy krzew o nieregularnym pokroju, szczególnie dekoracyjny w czasie kwitnienia.

Tamaryszek czteropręcikowy (Tamarix tetrandra Pall. ex. M. Bieb.) ma kwiaty obupłciowe, małe, białe, różowe lub karminowe, zebrane w liczne, krótkie kłosowate grona, często tworzące szczytowe wiechy na zeszłorocznych pędach.

Tamaryszek czteropręcikowy (Tamarix tetrandra Pall. ex. M. Bieb.) jest rośliną ozdobną, bardzo wytrzymałą na susze, zanieczyszczenia i zasolenie gleby.W czasie silnych mrozów roślina może przemarznąć, ale dobrze się regeneruje.

Tamaryszek czteropręcikowy (Tamarix tetrandra Pall. ex. M. Bieb.) ma zielone liście siedzące na pędzie, drobne szydełkowate lub igiełkowate.

Tamaryszek czteropręcikowy (Tamarix tetrandra Pall. ex. M. Bieb.) kwitnie bardzo obficie na pędach zeszłorocznych, na przełomie kwietnia i maja. Jego delikatne i kaszkowate kwiaty tworzą niewielkie i bardzo wąskie grona o długości od 2-4 cm.

Tamaryszek czteropręcikowy (Tamarix tetrandra Pall. ex. M. Bieb.) - w swojej ojczyźnie (m.in. Turcja, Kreta) dorasta nawet do 3-4 m wysokości. W naszym klimacie zwykle nie przekracza 2 m wysokości.

Tamaryszek czteropręcikowy (Tamarix tetrandra Pall. ex. M. Bieb.) - jego największą ozdobą są maleńkie, różowe kwiatki, zebrane w niewielkie grona, które po przekwitnieniu pozostają na krzewie.

Tamaryszek czteropręcikowy (Tamarix tetrandra Pall. ex. M. Bieb.) wymaga stanowiska słonecznego (w cieniu źle rośnie i słabo kwitnie). Nie lubi również przesadzania. Poza tym nie ma większych wymagań - dobrze rośnie nawet na lekkiej i suchej glebie.

Tamaryszek czteropręcikowy (Tamarix tetrandra Pall. ex. M. Bieb.) jest rośliną ozdobną często sadzoną w ogrodach, parkach i miejskich skwerach.

Tamaryszek czteropręcikowy (Tamarix tetrandra Pall. ex. M. Bieb.) rozmnaża się przez nasiona lub za pomocą sadzonek pędowych, zarówno zdrewniałych jak i zielnych. Wyrośnięte krzewy można przycinać po zakończeniu kwitnienia, korygując zbyt luźny pokrój.

Tamaryszek czteropręcikowy (Tamarix tetrandra Pall. ex. M. Bieb.) - jesienią liście żółkną i przed zimą opadają, czasami razem z najcieńszymi gałązkami.

Tamaryszek czteropręcikowy (Tamarix tetrandra Pall. ex. M. Bieb.) - z bliska można się przekonać, że kolor różowy powstaje z czterech białych "pikseli" i jednego czerwonego - tak mniej więcej  :-)Większość zdjęć została poddana ponownej obróbce w styczniu 2020 r. Pierwotnie opublikowane zdjęcia wyglądały znacznie gorzej, w dodatku pliki miały horrendalne rozmiary.


Dodane w listopadzie 2020 r. 

Tamaryszek czteropręcikowy (Tamarix tetrandra Pall. ex. M. Bieb.) ma zielone, niemal igiełkowe liście, które tworzą rodzaj delikatnej, ażurowej zasłony  [14 sierpnia 2020]

Tamaryszek czteropręcikowy (Tamarix tetrandra)

Tamaryszek czteropręcikowy (Tamarix tetrandra)

---------------------------------


Tamaryszek czteropręcikowy (Tamarix tetrandra Pall. ex. M. Bieb., syn. Tamarix parviflora), nazywany także tamaryszkiem drobnokwiatowym – gatunek roślin z rodziny tamaryszkowatych, pochodzący z terenów rozciągających się od południowo-wschodniej Europy aż po obszary Bliskiego Wschodu. Na obszarze Ameryki Północnej gdzie został introdukowany z Europy, uważany jest za gatunek inwazyjny.

Pokrój - krzew o łukowato wygiętych gałęziach i rozłożystym pokroju, w Polsce osiągający wysokość do 2 m, a na naturalnych obszarach występowania średnio do około 4,5 m wysokości.

Liście - siedzące na pędzie, drobne szydełkowate lub igiełkowate, zielone. W liściach znajdują się komórki magazynujące sól.

Pędy - cienkie, rózgowate, ciemne, w czasie zimy błyszczące barwy ciemnowiśniowej, boczne pędy nie ulegają zdrewnieniu.

Kwiaty -  czterokrotne o płatkach barwy różowej, skupione w wąskich gronach o długości od 2-4 cm, kielich i słupek kwiatowy o lekkim czerwonym zabarwieniu, kwitnienie zachodzi wcześnie, zwykle w maju, także w czerwcu, najpóźniej w lipcu, jednopienne

Owoce  -  suche torebki z bardzo drobnymi nasionami.

Korzenie - bardzo długie i słabo rozgałęzione. Roślina trudna do przesadzania.

Typowy kserofit, na stanowiska słoneczne, gleby piaszczyste i alkaliczne.
Gatunek bardzo odporny na zasolenie, może być sadzony w rejonach nadmorskich.
Zimą może przemarzać, ale dobrze regeneruje uszkodzenia.
Dla zagęszczenia krzewów wskazane cięcie po kwitnieniu.
Do sadzenia pojedynczo na dużych trawnikach, w ogrodach i w zieleni osiedlowej. Można zestawiać z tamaryszkami kwitnącymi w innych terminach.Linki do stron poświęconych tamaryszkowi czteropręcikowemu (drobnokwiatowemu)  -  link 1, link 2, link 3,
Informacje o tamaryszkach  -  link 4, link 5, link 6,


.23.52.


tamaryszek, tamaryszek czteropręcikowy, Tamarix tetrandra, Tamarix parviflora, tamaryszek krzew zdjęcia informacje, tamaryszek czteropręcikowy zdjęcia opis, Tamarix tetrandra zdjęcia opis, Tamarix parviflora zdjęcia opis, tamaryszek krzew zdjęcia, tamaryszek czteropręcikowy uprawa zdjęcia, Tamarix tetrandra jak uprawiać, Tamarix parviflora wygląd uprawa, tamaryszek różowy chwile zachwycone, tamaryszek czteropręcikowy chwile zachwycone, Tamarix tetrandra chwile zachwycone, Tamarix parviflora chwile zachwycone,

8 komentarzy:

 1. Dobry wieczór, Aniko.
  A już miałem wyłączyć laptoka i kłaść się spać.
  Kiedyś, gdy po raz pierwszy zwróciłem uwagę na tamaryszek, pomyślałem, że on jest jak ze snu utkany, z sennego marzenia. Coś z tego marzenia jest w Twoich zdjęciach, Aniko.
  Dwa tygodnie temu, będąc w Żaganiu, odwiedziłem znajomy tamaryszek, gałązki zaczynały mu się leciutko czerwienić.
  Dziękuję za tamaryszek, za głóg, za tawułę i za niemal wspólnie oglądane brzozy nad Maltą.
  PS
  Mała Małgosia, moja córka, mówiła laptok. Polubiłem to słowo.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dobry wieczór, Krzysztofie :-)
   Ja znałam tamaryszek z wyglądu, ale nie wiedziałam jak się nazywa - do teraz, dlatego musiałam go pokazać.
   Tawułę też sfotografowałam, więc niedługo pokażę. Dziś odkryłam także nowe drzewo, głóg dwuszyjkowy obsypany ciemnoróżowymi kwiatami niczym różyczkami.
   Dla mnie wiosna mogłaby trwać cały rok - tak jest pięknie. Nad Maltę wybiorę się niedługo :-). Dobranoc

   Usuń
 2. Witam ,nie wiedziałem ze on tak ładnie kwitnie .
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Z bliska wszystko wygląda jakoś inaczej. Ja też nie miałam pojęcia, że na pędach jest tyle drobniutkich kwiatów :-) Pozdrawiam

   Usuń
 3. Cudna roślinka, ile ma tych kwiatów...nigdy chyba jej nie widziałam na żywo.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Z pewnością tylko nie zauważyłaś tamaryszka - często obsadza się nim miejskie skwery. Rozejrzyj się :-) Pozdrawiam i dziękuję

   Usuń
 4. Zdecydowanie jeden z piękniejszych krzewów ogrodowych - choć jak każdy który kwitnie na zeszłorocznych pędach, nie bardzo nadaje się do formowania - zatem lepiej uprawiać go w parkach lub na dużych posiadłościach.

  OdpowiedzUsuń
 5. Bardzo ładne zdjęcia tamaryszka oraz piękna nazwa różowego boa :-D Szkoda, że nie kwitnie cały czas, bo jest naprawdę piękną rośliną.

  OdpowiedzUsuń


Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...