9 maja 2015

Klony na niebie, klony na ziemi

Klon zwyczajny, klon pospolity (Acer platanoides L.)

Jeszcze niedawno na klonach rozwijały się jaskrawo żółtawe pąki kwiatowe, a tymczasem większość kwiatów zdążyła przekwitnąć i opaść. Z pewnością zjawisko to było zauważalne - mnóstwo drobnych kwiatków na dość długich szypułkach ścieliło niemal dywany pod drzewami, klonami właśnie.
O tej porze chyba wszystkie klony mają już liście. Na niektórych, pośród liści, zauważyłam już niewielkie owoce. Nawet wiem jak kwiat klonu zmienia się w owoc. Przyglądam się tym drzewom starając się zapamiętać ich pokrój, wygląd pnia i kory oraz miejsca, gdzie rosną. Dotąd nie potrafię odróżnić i nazwać odmian klonu (a jest ich niemal sto!), ale dostrzegam pewne różnice, choćby w kształcie i kolorze liści oraz kwiatów.
Przedstawiam porcję zdjęć powstałych w kwietniu i na początku maja, a więc z czasów, gdy drzewa te szybko zmieniały swój wygląd. Pod zdjęciami przemycam garść informacji o tym gatunku, tak popularnego u nas drzewa - dla utrwalenia wiadomości :-).

Ten i inne potężne klony rosną nieopodal Łąki Niespodzianek (21 kwietnia)
Klon zwyczajny, klon pospolity (Acer platanoides L.) - gatunek ten jest odporny na zanieczyszczenie powietrza, dlatego wraz z odmianami stanowi jeden z najczęściej wykorzystywanych do nasadzeń w miastach.
Klon zwyczajny, klon pospolity (Acer platanoides L.) - rozwijające się kwiaty  (20 kwietnia)
Klon zwyczajny, klon pospolity (Acer platanoides L.) - pokrój drzew (24 kwietnia nad Jeziorem Maltańskim)
Kwiaty klonu pospolitego są dość duże, obupłciowe, z dyskiem miodnikowym, zebrane w baldachogrona. Kielich 5-działkowy, korona zielonkawo-żółtawa, 5-płatkowa, pręcików 8, słupek 1. Kwitnie przed rozwojem liści w końcu kwietnia. Roślina bardzo miododajna.  (fot. 26 kwietnia)
To obupłciowe kwiaty (mają i pręciki, i słupek) klonu o kulistej koronie i czerwonawych liściach (16 kwietnia)
Pojedyncze kwiaty klonu są niewielkie - mają do 1cm średnicy, są jaskrawo żółtozielone, posiadają podwójny, 5-krotny okwiat oraz osadzone są na okrągłym dysku miodnikowym. 8 pręcików i 1 słupek.
Klon zwyczajny, klon pospolity (Acer platanoides L.) -  pokrój drzew (24 kwietnia, nad Jeziorem Maltańskim)
Drzewo dorasta do 20-30 metrów, posiada szeroki, okrągły pień o korowinie na starszych okazach, drobno, podłużnie spękanej, rzadko łuszczącej się łuskami. Korona rozłożysta.
Liście klonu zwyczajnego są duże (do 15 cm długości), nagie, o długim ogonku, (z którego po przełamaniu wydziela się mleczny sok), 5-7 klapowe. Klapy zatokowo wycinane z dużymi, nielicznymi, ostrymi ząbkami. Liście o nerwacji dłoniastej  (4 maja)
Klon zwyczajny, klon pospolity (Acer platanoides L.) - opadłe kwiaty  (27 kwietnia)
Klon zwyczajny, klon pospolity (Acer platanoides L.) - kwiaty opadają na ziemię lub maski samochodów ;-)
Klon zwyczajny, klon pospolity (Acer platanoides L.) - pień starego drzewa (26 kwietnia)
Klony żyją 150-200, a nawet 250 lat.
Klon zwyczajny, klon pospolity (Acer platanoides L.) - opadłe kwiaty. Z nich nie powstaną owoce.
Owoce klonu są charakterystyczne - składają się z dwóch skrzydlaków (ulistnionych orzeszków), rozpostartych pod kątem ≥ 120°, rozpadających się po dojrzeniu  (4 maja)
Owoce klonu zwyczajnego (4 maja)
Jeżeli dojrzałe nasiono klonu oderwie się od rośliny zaczyna obracać się wokół swojej osi. Skrzydło generuje siłę nośną, na zasadzie zbliżonej do wiropłatów, dzięki czemu może opaść bardzo daleko od drzewa (anemochoria).
Klon zwyczajny, klon pospolity (Acer platanoides L.) to drzewo liściaste średniej wielkości (rzadziej duże) o prostym pniu i okrągławej koronie. Osiąga wysokość 20-25(30)m. Średnica pnia 1-1,5(1,75)m - 21 kwietnialinki:
Wikipedia - klon zwyczajny
Moje drzewa - klon zwyczajny
Klony - odmiany klonów
Świat kwiatów - klon zwyczajny
.12.48.


klon zwyczajny, klon pospolity, Acer platanoides, klon zwyczajny zdjęcia informacje, klon pospolity wygląd drzewa, Acer platanoides obrazy kwiaty, klon zwyczajny wygląd wiosną, klon pospolity wygląd wiosną, Acer platanoides wygląd zdjęcia, klon zwyczajny chwile zachwycone, klon pospolity chwile zachwycone, Acer platanoides chwile zachwycone,

10 komentarzy:

 1. Przepiękna fotograficzna opowieść:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo dziękuję za miłe słowa :-) Pozdrawiam

   Usuń
 2. Piękne są te klony...w ogóle jak się patrzy na te zdjęcia, na tą całą historię jak drzewo kwitnie, potem wydaje owoce: skrzydlaki wirujące w powietrzu...to jest w tym coś niezwykłego :)
  Przepiękne jest ostatnie zdjęcie - ta jasna zieleń na tle błękitu :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Myślę, że właśnie jakoś tak chciałabym pokazywać drzewa. Jest mnóstwo stron opisujących gatunki, więc moje zdjęcia będą ich uzupełnieniem. Jeśli udało mi się ukazać urodę klonów, to bardzo się cieszę. Dziękuję i pozdrawiam :-)

   Usuń
 3. Pięknie to pokazałaś Aniko. To wspaniałe drzewa - okazałe a jednocześnie drobne w swej budowie. Mam słabość do wielkich drzew, budzą respekt i podziw. Najbardziej podobają mi się jednak brzozy - może kiedyś i o nich napiszesz?
  Przesyłam uściski.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję, Ewo! Brzozy również pokażę, ale muszę wszystko poskładać. Fotografuję niemal codziennie, więc sporo zdjęć różnych drzew uzbierałam. Pozostaje "tylko" identyfikacja i zebranie materiałów. Pozdrawiam serdecznie

   Usuń
 4. Ale tu ładnie! I pouczająco, bo zawsze się zastanawiałam, co to za 'vincenty' się walają po ulicach, przecież niemożliwe żeby forsycje wyrabiały normę ;)
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję, miło mi. Ja tu sobie zbieram swoje małe odkrycia - wszystko co rośnie wokół mnie, a czego dotąd nie zauważałam i tak naprawdę - nie widziałam. Pozdrawiam i zapraszam :-)

   Usuń
 5. Zdecydowanie jedno z piękniejszych drzew w naszym krajobrazie, o tyle ważne że porasta obrzeża lasów, a że jest odporne to chroni sobą gatunki lubiące leśne ostępy.

  Dobrze trafiłaś z tymi zdjęciami.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wiosną wiele drzew wygląda zjawiskowo, później stają się... zwykłe, zielone. A później, gdy nadejdzie złota jesień, zacznie się nowe widowisko.

   Usuń


Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...