17 stycznia 2015

Lantana pospolita, kolorowy zawrót głowy

Ponura zima z tymi krótkimi chwilami smętnego światła zwanego dziennym, z tą martwotą, burością i odrętwieniem? To u mnie nie przejdzie! Przetrzymam, pokonam, przechytrzę - nasączę ją życiem i kolorami, a nawet słońcem w zenicie (no, prawie)! W tym celu zabieram Was do ciepłych krajów na spotkanie z bardzo dekoracyjną lantaną pospolitą uważaną niekiedy za... uciążliwy chwast. W Indiach, dokąd została ongiś sprowadzona jako roślina ozdobna, nosi nazwę... przekleństwa Indii - tak się rozpanoszyła, skutecznie konkurując z rodzimymi gatunkami.
      Wielobarwne kwiaty lantany pośród żywozielonych, misternie ząbkowanych liści za każdym razem zwracają moją uwagę, przykuwają wzrok, intrygują niczym... kalejdoskop. Widywałam je w Tunezji i Egipcie rosnące na terenach hotelowych, ale z pewnością występują w wielu innych krajach o ciepłym klimacie. Ba, lantanę pospolitą uprawia się już także w Polsce - przy odrobinie zachodu (musi być zimą przetrzymywana w pomieszczeniu) można zdobić nią balkony, tarasy czy werandy. Będzie kwitła od wiosny do jesieni.
Oczywiście, pod zdjęciami podaję opis botaniczny tej rośliny oraz jej wymagania (niewielkie!), jednak mnie zupełnie wystarczy wspomnienie oślepiającego i obezwładniającego żaru lejącego się z nieba, który - tak mi się zdaje - odbija się w kwiatach lantany. Od razu mi raźniej i cieplej!
Byle do wiosny!

Lantana pospolita (Lantana camara L.) 
Lantana pospolita (Lantana camara L.) - półkrzew z rodziny werbenowatych (Verbenaceae). Tam, skąd pochodzi dorasta do 3 m wysokości. W naszym klimacie osiąga 1 m.
Lantana pospolita (Lantana camara L.) - kwiaty wyrastają w główkowatych kwiatostanach na szczycie łodygi, Są różniej wielkości: zewnętrzne kwiaty mają 8-10 mm średnicy i nierówne płatki korony, wewnętrzne są mniejsze i bardziej regularne.
Lantana pospolita (Lantana camara L.) - liście jajowate (trójkątne?) szorstko owłosione i nieco pomarszczone, o długości do 10 cm, brzegi piłkowane.
Lantana pospolita (Lantana camara L.) pochodzi z Ameryki Południowej, Karaibów, Ameryki Środkowej i Meksyku. Została zawleczona we wszystkich rejonach tropikalnych i subtropikalnych.
Lantana pospolita (Lantana camara L.) - charakterystyczną cechą jest to, że podczas kwitnięcia kwiaty zmieniają swoją barwę z żółtej, przez pomarańczową, na czerwoną.
Lantana pospolita (Lantana camara L.) o jasnożółtych kwiatach. Wszystkie lantany są trujące, ale chętnie odwiedzają je motyle i inne owady, a owocami żywią się ptaki. Tutaj malutki, jasnoszary motyl z rodziny powszelatkowatych (prawda, że podobny do karłątka kniejnika?)
Lantana pospolita (Lantana camara L.) - wprowadzana jest do uprawy również w Polsce. Uprawiana w pojemnikach nadaje się na balkony, tarasy, werandy. Nie jest jednak w stanie przetrwać naszej zimy i musi być przetrzymywana w pomieszczeniu.
Lantana pospolita (Lantana camara L.) kwitnie od końca wiosny do jesieni, najwcześniej zaczynają kwitnąć kwiaty zewnętrzne, na koniec środkowe.-----------------------------


Lantana pospolita (Lantana camara L.) - gatunek rośliny z rodziny werbenowatych (Verbenaceae), rodzaj Lantana (liczący ponad 150 gatunków). Pochodzi z Ameryki Południowej (Wenezuela, Kolumbia), Karaibów, Ameryki Środkowej i Meksyku. Zawleczony został we wszystkich rejonach tropikalnych i subtropikalnych.

Pokrój - wiecznie zielony półkrzew osiągający w naszym klimacie do 1 m, a w klimacie tropikalnym i subtropikalnym do 3 m wysokości.

Półkrzewy to rośliny mające charakter przejściowy między krzewami a roślinami zielnymi. Tylko dolna część ich pędu jest zdrewniała, podczas gdy górna pozostaje zielna. Wraz z końcem okresu wegetacyjnego zamierają tylko części zielne

Łodyga - czterokanciasta, z nielicznymi zagiętymi cierniami, słabo drewniejąca.

Liście - ulistnienie naprzeciwległe, liście sztywne, jajowate, zaostrzone na końcach, o długości do 10 cm. Mają pomarszczoną blaszkę liściową z wyraźnie zaznaczonym unerwieniem, brzegi piłkowane i szorstko owłosione. Roztarte - charakterystycznie i nieprzyjemnie pachną.

Kwiaty - wyrastają w główkowatych kwiatostanach na szczycie łodygi, Są różniej wielkości: zewnętrzne kwiaty mają 8-10 mm średnicy i nierówne płatki korony, wewnętrzne są mniejsze i bardziej regularne. Charakterystyczną cechą jest, że podczas kwitnięcia kwiaty zmieniają swoją barwę z żółtej, przez pomarańczową, na czerwoną. Są też odmiany o kwiatach w barwie fioletowej lub białej, które też w trakcie kwitnienia mogą zmieniać kolor. Roślina kwitnie obficie, przy odpowiedniej pielęgnacji.
Kwitnie od końca wiosny do jesieni, najwcześniej zaczynają kwitnąć kwiaty zewnętrzne, na koniec środkowe.

Owoce - czarne pestkowce o kulistym kształcie i średnicy 5-7 mm. W środku mają 1-2 nasiona, które roznoszone są przez ptaki (ornitochoria).

Roślina trująca - trujące są wszystkie części rośliny, może drażnić skórę. Kwiaty są atrakcyjne dla owadów, a owoce dla ptaków.

Roślina ozdobna - pospolicie uprawiana w krajach o ciepłym klimacie, przy czym obecnie oferuje się w sprzedaży odmiany mniej inwazyjne. Wprowadzana jest do uprawy również w Polsce, uprawiana w pojemnikach dobrze nadaje się na balkony, tarasy, werandy, jednakże u nas nie jest w stanie przetrwać zimy i musi być przetrzymywana w pomieszczeniach o temperaturze 8-14 st. Celsjusza. Jesienią, przed przeniesieniem do pomieszczenia, należy lantanę przyciąć.

Ma własności allelopatyczne, hamuje wzrost innych roślin w swoim otoczeniu.

Sprowadzana jako roślina ozdobna, okazała się uciążliwym chwastem (może rosnąć w szerokim zakresie warunków klimatycznych i siedliskowych, obficie rozmnaża się generatywnie i wegetatywnie, łatwo regeneruje po uszkodzeniach, ma właściwości allelopatyczne, przez co skutecznie konkuruje z rodzimymi gatunkami i jako roślina trująca – nie jest zjadana przez zwierzęta).
W Indiach znana jako Curse of India (ang. przekleństwo Indii).

W medycynie ludowej wywar z liści jest używany przy obrzękach i bólach ciała. Kora jest cierpka i używana jako balsam przy leczeniu wrzodów w trądzie. W badaniach na zwierzętach doświadczalnych stwierdzono, że uzyskane z liści alkaloidy powodują obniżenie ciśnienia krwi, przyspieszenie oddychania i stymulują ruchy jelit

Uprawa - roślina o tyle trudna w uprawie w naszych warunkach, że potrzebuje miejsca do zimowania. Oprócz wrażliwości na niskie temperatury i odpowiedniej dawki słońca lantana nie ma innych, specjalnych wymagań. Na wiosnę, w drugiej połowie maja może być wystawiona do ogrodu lub na balkon czy taras. Obfitemu kwitnieniu sprzyja ciepła, wręcz upalna pogoda. W lata chłodne i deszczowe kwitnie słabiej. W okresie kwitnienia należy podlewać roślinę raz w tygodniu - na podłoże (uważać, by nie moczyć części nadziemnych, co może powodować gnicie korzeni i choroby) Lantana jest odporna na suszę. Nie lubi też zbyt obfitego podlewania i nawożenia (pędy silnie rosną, ale słabiej kwitnie). Szybko rośnie, ale wzrost ten można kontrolować przycinaniem, które dobrze znosi i obficiej kwitnie.

Rozmnażanie - przez sadzonki zielne pobierane późną jesienią. Sadzonki ukorzeniają się w temperaturze około 20 stopni Celsjusza.

Gleba - toleruje różne rodzaje gleby pod warunkiem, że są przepuszczalne, ciepłe i lekko kwaśne. Preferuje gleby żyzne, umiarkowanie wilgotne. Znosi zasolenie - nadają się do nasadzeń na terenach nadmorskich, w pobliżu plaży.

Stanowisko - słoneczne (uprawiana w cieniu jest podatna na mączlika), ciepłe i zaciszne.

Choroby i szkodniki - lantany chorują bardzo rzadko, chociaż może się zdarzyć, że zaatakuje je choroba grzybowa (np. mączniak) lub szkodnik (np. przędziorek, mączlik)

Zastosowanie - jako rośliny jednoroczne do gruntu lub wieloletnie sadzone w pojemnikach (mogą być wystawione do ogrodu, na balkon czy taras). Dobrze prezentują się na tle ściany domu. Coraz częściej można też spotkać je w postaci piennej i uprawiać je jako miniaturowe, kwitnące drzewka.
źródło 1, źródło 2, źródło 3


95.55


lantana pospolita, Lantana camara, lantana pospolita wygląd opis, Lantana camara obrazy opis, lantana pospolita zdjęcia uprawa, Lantana camara zdjęcia uprawa, lantana pospolita chwile zachwycone, Lantana camara chwile zachwycone, lantana pospolita obrazy informacje,  lantana pospolita zdjęcia opis, Lantana camara zdjęcia opis, egzotyczne kolorowe kwiaty zdjęcia, wielokolorowe kwiaty egzotyczne,

5 komentarzy:

 1. Jak miło nacieszyć oko cudnymi , słonecznymi i kolorowymi kwiatuszkami :) aż się milej zrobiło:)
  Pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mam nadzieję, że choć trochę poprawiły Ci nastrój :-)

   Usuń
 2. o rany, jakie te zdjecia CIEPLE!!! Juz sobie ani nie umiem wyobrazic, ze mi slonce skóre grzeje... skóra teraz tylko gęsia.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wszystko można wyćwiczyć, nawet wyobraźnię, choć przyznaję - bardzo ułatwiają to własne... wspomnienia. A do wiosny zostały równo 2 miesiące :-)

   Usuń
 3. Skubana toksyczna i naturalnych wrogów ma mało - podobnie jak u nas rdestowiec japoński - też dla ozdoby sprowadzony.

  OdpowiedzUsuń


Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...