24 sierpnia 2016

Ogórkowe ziele, ogórecznik lekarski

Pomimo pewnej szorstkości, ogórecznik lekarski jest efektowną rośliną o ładnych, błękitnych kwiatach. Zwrócił moją uwagę swoimi kwiatostanami na tle jasnozielonych liści - zaintrygował mnie ich regularnym układem, gdy spojrzałam na niego z góry. Oczywiście, nie obeszło się bez obejrzenia go bardziej od dołu - musiałam lepiej zobaczyć jak wyglądają jego wdzięcznie zwieszone kwiatki.
Dostrzegłam i poznałam już całkiem sporo roślin, które opisuję i przedstawiam w tym blogu. Oto kolejna - zobaczyłam ją w Ogrodzie Botanicznym i... nie przypominam sobie bym widziała ją kiedykolwiek wcześniej.

Ogórecznik lekarski (Borago officinalis L.) – gatunek rośliny należący do rodziny ogórecznikowatych (szorstkolistnych). Pochodzi z krajów śródziemnomorskich. Silnie rosnąca roślina jednoroczna, która bardzo łatwo się rozsiewa.
Ogórecznik lekarski (Borago officinalis L.) – roślina jednoroczna osiągająca wysokość do 60(70) cm, cała odstająco i szorstko owłosiona. Wydziela przyjemny, odświeżający zapach ogórków.
Ogórecznik lekarski (Borago officinalis L.) – kwiaty duże (średnicy do 3 cm), zwisające, wyrastają na szczycie łodygi w formie luźnej, ulistnionej skrętki. Kielich prawie wolny, składający się z 5 wąskich działek.
Ogórecznik lekarski (Borago officinalis L.) – kolista korona o bardzo krótkiej rurce, zbudowana jest z 5 dużych, zaostrzonych płatków o barwie niebieskiej i 5 białych osklepek. Pręcików 5, słupek 1.
Ogórecznik lekarski (Borago officinalis L.) – kwitnie od czerwca do lipca. Roślina miododajna,zapylana przez owady. W Polsce uprawiany (jako roślina przyprawowa, lecznicza i ozdobna), czasami występuje w formie zdziczałej jako chwast.
Ogórecznik lekarski (Borago officinalis L.) – łodyga wzniesiona, rozgałęziona i szorstko owłosiona, wewnątrz pusta. Liście dolne - duże i eliptyczne, górne - małe, podługowate i obejmujące na wpół łodygę; brzegiem faliste, pomarszczone 
Ogórecznik lekarski (Borago officinalis L.) – jadalne są kwiaty oraz młode, jeszcze nieowłosione liście. Drobno posiekanymi liśćmi (o smaku i zapachu ogórków) można przyprawiać sałatki, sosy czy zupy. Smakiem i zapachem przypominają ogórki. Używa się ich też do przyprawiania mięsa (szczególnie baraniny) i twarogu, a także do aromatyzowania niektórych likierów, napojów, octu i win.
Ogórecznik lekarski (Borago officinalis L.) jest rośliną leczniczą o szerokim zastosowaniu. M.in. przyspiesza wydalanie z organizmu szkodliwych produktów przemiany materii, działa moczopędnie. Ziele stosuje się w chorobach nerek, dnie moczanowej, chorobie reumatycznej i schorzeniach skórnych.
Ogórecznik lekarski (Borago officinalis L.) – do celów kulinarnych kwiaty zbiera się, gdy nie są jeszcze w pełni rozwinięte. Kwiaty nadają się zarówno do sałatek, jak i do kandyzowania, jako dodatek do deserów i do zamrażania w kostkach lodu.
Ogórecznik lekarski (Borago officinalis L.) – najlepiej rośnie na glebie lekko wilgotnej, wapiennej, przepuszczalnej i lekkiej. Nie wymaga nawożenia i podlewania, potrzebuje jedynie odchwaszczania. Uprawa ogórecznika w sąsiedztwie truskawek, ogórków, melonów czy pomidorów poprawia ich wzrost i plonowanie oraz chroni rośliny przed szkodnikami. 
Ogórecznik lekarski (Borago officinalis L.) – jak wykazują badania, pobudza on gruczoły wydzielające adrenalinę - tzw. hormon walki. W starożytnym Rzymie żołnierzom podawano sok z ogórecznika przed marszem i bitwami, co pobudzać miało ich waleczność. Do Europy Północnej ogórecznik zawędrował właśnie z legionami rzymskimi.
Ogórecznik lekarski (Borago officinalis L.) – kwiaty są niebieskie, ale zdarzają się różowe, bądź białeOgórecznik lekarski (Borago officinalis L.) jest wartościową rośliną leczniczą, jadalną i wykorzystywaną w celach kosmetycznych. Więcej informacju o jego uprawie i właściwościach znajdziesz w źródłach:

źródło 1, źródło 2, źródło 3, źródło 4, źródło 5,
ogórecznik lekarski, Borago officinalis, ogórkowe ziele, ogórecznik lekarski zdjęcia opis, Borago officinalis zdjęcia opis, ogórecznik lekarski właściwości lecznicze, Borago officinalis działanie lecznicze, ogórecznik lekarski wygląd uprawa, Borago officinalis wygląd informacje, ogórecznik lekarski chwile zachwycone, Borago officinalis chwile zachwycone,

14 komentarzy:

 1. Dzień dobry,
  podoba mi się jedno z Pani zdjęć cykorii, które zamieściła Pani na swoim blogu (9.07.2013). Jestem zainteresowana możliwością kupienia go od Pani.
  Jeśli to możliwe, to proszę o pilny kontakt: 32 231 38 31 / natalia.chwalik@kebeth-studio.com.pl
  Dziękuję i pozdrawiam,
  Natalia

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Odpisałam na adres e-mail. Bardzo mnie ciekawi, które zdjęcie tak się Pani spodobało.

   Usuń
 2. Nic dodać nic ująć, może tylko to że czasami pszczelarze wyśmiewają gomcałymi łanami i wtedy daje niezwykły kobierzec pulsujący i brzęczący.

  OdpowiedzUsuń
 3. Świetnie opisany ogórecznik lekarski. Piękna ta roślina. Wspaniałe zdjęcia :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję bardzo :-) A roślina wyglądała bardzo intrygująco. Pozdrawiam

   Usuń
 4. Zdjęcia i kwiaty ładne. Ciekawie wyglądają owłosione rośliny na zdjęciach, gdy światło pada pod odpowiednim kątem. Zaciekawił mnie zapach tej rośliny, jego podobieństwo do zapachu ogórka.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Kiedy fotografowałam te oryginalne rośliny, nie wiedziałam do jakiego gatunku należą. Tak byłam zajęta pstrykaniem zdjęć (a wtedy często wstrzymuję oddech), że o zapachu ogórecznika nie bardzo mogę się wypowiedzieć :-)

   Usuń
 5. bardzo miły zapach i kwiatki niczego sobie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Kwiaty ogórecznika chyba zawsze są opuszczone. Kiedy jakoś w nie zajrzałam przypomniały mi nieco kwiaty psianki słodkogórz

   Usuń
 6. Ciekawa roślina....taka delikatna...a zdjęcia fantastyczne.....

  OdpowiedzUsuń