25 kwietnia 2017

Białe kwiaty wiosny

Biel kwiatów, zwłaszcza zestawieniu z zielenią świeżych liści, jest jedną z radośniejszych barw w wiosennej palecie. Uszczknęłam jej nieco - na pamiątkę.
 
Zawilec gajowy (Anemone nemorosa L.) – gatunek byliny należący do rodziny jaskrowatych. Kwiaty mają zwykle 6, rzadziej 7-8 wydłużonych listków okwiatu. Od wewnątrz listki są białe, od zewnątrz często różowawe. Na wypukłym dnie kwiatowym osadzone są liczne, żółte pręciki i liczne słupki (ok. 20). Kwiaty rozwijają się od marca do kwietnia, czasem do początków maja (10 kwietnia)
 
Szczawik zajęczy (Oxalis acetosella L.) – gatunek rośliny z rodziny szczawikowatych  (10 kwietnia)
Wawrzynek wilczełyko (Daphne mezereum L.), tu odmiana 'Alba" - krzew z rodziny wawrzynkowatych. Osiąga wysokość do 1 m i szerokość do 0,8 m. Pędy wyprostowane i skierowane do góry (21 marca)
Wawrzynek wilczełyko (Daphne mezereum L.) odmiana 'Alba" - w odróżnieniu od gatunku jest bardziej zwarty. W stanie naturalnym jest pod ochroną (21 marca)
Wawrzynek wilczełyko (Daphne mezereum L.) odmiana 'Alba" - pąki kwiatowe zawiązują się na pędach zeszłorocznych. Białe, intensywnie pachnące kwiaty bardzo gęsto pokrywają pędy (28 marca)
Wawrzynek wilczełyko (Daphne mezereum L.) odmiana 'Alba" - kwitnie od marca (czasem od lutego!) do połowy kwietnia (28 marca)
Śnieżyca wiosenna (Leucojum vernum) – gatunek rośliny należący do rodziny amarylkowatych. Kwitnie nawet w lutym, wśród śniegu, w marcu i w kwietniu. Jest to jedna z najwcześniejszych kwitnących na wiosnę roślin (28 marca)
Wiosnówka  pospolita (Erophila verna (L.) Chevall.) – gatunek rośliny należący do rodziny kapustowatych. Kwitnie od lutego do kwietnia (2 kwietnia)
Tawuła Thunberga (Spiraea thunbergii Sieb. ex Blume) - gatunek rośliny wieloletniej należący do rodziny różowatych. Krzew słabo rosnący o cienkich, łukowato wygiętych pędach. Liście drobne, wąskolancetowate, nagie, ostro i drobno piłkowane, jasnozielone (10 kwietnia)
Tawuła Thunberga (Spiraea thunbergii Sieb. ex Blume) - kwiaty białe, drobne, lekko pachnące, po 3-5 w małych, siedzących baldachach, pojawiają się na całych pędach. Kwitnie wcześnie, przed rozwojem liści, w kwietniu i maju. 
Tulipan turkiestański (Tulipa turkestanica) – gatunek rośliny z rodziny liliowatychOkwiatniezróżnicowany, składa się z 6 dużych płatków ułożonych w dwu okółkach. 6 dużych pręcików i 1 słupek. Płatki okwiatu trójkątne, wydłużone, białe, z żółtą plamą od środka i szeroko rozwarte. Na jednej łodydze do 12 kwiatów(!). Kwitnie wcześniej od innych tulipanów - już na początku wiosny (10 kwietnia)

Krótko cieszyłam się kwiatami "mirabelek" - pogoda od dłuższego czasu nie sprzyja fotografowaniu, a drzewka szybko przekwitły.

"Mirabelka"    8 kwietnia
"Mirabelka"    19 kwietnia

Uważa się, że rodzaj skrzyp Equisetum wykształcił się w trzeciorzędzie, powstając ze znacznie starszego rodzaju Equisetites, pochodzącego z ery paleozoicznej (permu lub karbonu). Przedstawiciele rodzaju skrzyp osiągali do 10 m wysokości i 25 cm średnicy.
Skrzypy są jednymi z najstarszych współczesnych roślin naczyniowych, nie wytwarzają więc kwiatów, a jedynie pędy zarodnionośne. Jednak, jakby nie patrzeć, to właśnie teraz skrzypy "kwitną" ;-)
 
Skrzyp olbrzymi (Equisetum telmateia Ehrh.) – gatunek należący do rodziny skrzypowatych. Pędy zarodniowe osiągają do 25 cm (rzadko 50 cm) wysokości, są żółtawo-brązowawe, białawe lub bladozielone, o średnicy do 15 mm. Kłos zarodnionośny długości 4-8 cm, z pustym środkiem i zaokrąglonym wierzchołkiem. Złożony z tarczowatych liści zarodnionośnych, po których spodniej stronie znajduje się po kilka zarodni (10 kwietnia)

Poniżej ciemiernik biały. Polską nazwę zwyczajową zawdzięcza barwie kwiatów, natomiast nazwa łacińska (niger) oznaczająca "czarny" odnosi się do koloru korzeni (ciemnobrunatnego, z czasem czerniejącego). A dlaczego ciemierniki na moich zdjęciach mają kwiaty czerwonawe, a nie białe? Ponieważ niekiedy tak "mają" podczas... owocowania. Widziałam jednak ciemierniki zupełnie białe, ale nie miałam możliwości, by się do nich "dobrać".

Ciemiernik biały (Helleborus niger) – gatunek wieloletniej rośliny z rodziny jaskrowatych. Kwiaty osiągają 3-8 cm średnicy. Okwiat barwy białej (niekiedy czerwieniejący podczas owocowania), 5-działkowy z licznymi pręcikami oraz kilkoma, zrastającymi się w dolnej części słupkami (21 marca)
Ciemiernik biały (Helleborus niger), zwany różą Bożego Narodzenia – jest uprawiany na rabatach głównie ze względu na nietypowy okres kwitnienia. Przy sprzyjających warunkach klimatycznych w Polsce zakwita w okresie świąt Bożego Narodzenia. W przypadku mrozu i śniegu ciemiernik zakwita w lutym, bądź w marcu.

Na koniec wczorajszy, biały akcent łąkowy - stokrotki.
Stokrotka pospolita / łąkowa / trwała (Bellis perennis) - gatunek rośliny z rodziny astrowatych. Kwitnie przeważnie od marca do listopada, czasem podczas bezśnieżnej i niemroźnej zimy (24 kwietnia)
Stokrotka pospolita / łąkowa / trwała (Bellis perennis) - kwiaty zebrane w pojedynczy koszyczek, na zewnątrz koszyczka jeden szereg białych lub różowych kwiatów języczkowych żeńskich. Wewnątrz koszyczka żółte, rurkowe kwiaty obupłciowe.


Dodane dużo później  16-03-2021

Puszkinia cebulicowata (Puschkinia scilloides) – gatunek roślin z rodziny szparagowatych. Pochodzi z Kaukazu, rośnie na górskich łąkach. Jest gatunkiem kwitnącym wczesną wiosną. Jest uprawiana jako ozdobna z powodu biało-niebieskich kwiatów  (21 marca).

Zobacz też wpisy:
 1. Żółte kwiaty wiosny
 2. Przedwiosenne kwiaty
 3. Żółte kwiaty z Botanika
 4. Żółte i różowe kwiaty z Botanika
 5. Różowe kwiaty z Botanika
 6. Fioletowe kwiaty z Botanika
 7. Wiosennych kwiatów kobierce


r77.40.

białe wiosenne kwiaty zdjęcia, białe kwiaty zdjęcia wiosna, wawrzynek wilczełyko białe kwiaty, wawrzynek alba zdjęcia kwiatów, białe stokrotki zdjęcia, tulipan turkiestański, tulipan biało żółty, ciemiernik biały zdjęcia, tawuła Thunberga Spiraea thunbergii, zawilec gajowy zdjęcia, szczawik zajęczy zdjęcia, biały kwiat podobny konwalia, śnieżyca wiosenna, wiosenne kwiaty chwile zachwycone, białe kwiaty chwile zachwycone,

14 komentarzy:

 1. Bellis perennis :)))) uwielbiam :)
  anonimowy z wlkp.

  OdpowiedzUsuń
 2. Jestem zachwycona zdjęciami.......

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Trudno mi uwierzyć, ale bardzo dziękuję :-)

   Usuń
 3. Pięknie, tym bardziej, że pogoda nie dopisuje - właśnie zaczynają kwitnąć rajskie jabłonki, niedługo jabłonie, a pogoda znowu się zepsuła:/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Faktycznie, tegoroczny kwiecień był bardzo kapryśny, trzeba było chwytać każdą pogodną chwilę. Dziękuję :-)

   Usuń
 4. A w mojej okolicy (Małopolska) dominują białe kwiaty tarniny i głogu :) W tym roku krótko można się było nimi cieszyć, bo wiosna wybitnie zimna i deszczowa.
  Pozdrawiam, Maria

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W mojej okolicy głogi jeszcze nie kwitną, a tarniny raczej nie ma, choć w Botaniku widziałam tarninę w formie drzewiastej. Pozdrawiam

   Usuń
 5. Dzisiaj widziałem stokrotki na miejskim trawniku. Takie zwykłe i powszechne kwiatki, ale przecież takie ładne.
  Mam nadzieję, Aniko, że robisz też zapasy na zimę. Wiesz, żeby można było wpaść do Ciebie i obejrzeć kwitnienie, gdy na dworze będzie mroźnie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Moje zapasy przyrastają na potęgę - takie mam zaległości w obrabianiu zdjęć. Kiedy robi się pogodnie, staram się gdzieś wybrać na pstrykanie. W ten sposób wiele zdjęć traci na aktualności. Ale nic to - wiosenne pąki i kwiatki mogę przecież pokazywać i zimą :-)

   Usuń
 6. Śliczne są Twoje białe kwiaty wiosny. Cała radość, kiedy zaczynają kwitnąć i białym "śniegiem" okrywają drzewa i krzewy. A przebiśniegi, później stokrotki rozweselają trawniki. Śliczne zdjęcia... Jeszcze kwietniowe pozdrowienia :)))

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję bardzo za miłe słowa i przepraszam za opóźnienie w odpowiedzi. Przesyłam zatem pozdrowienia majowe :-)

   Usuń
 7. Mam zawilca gajowego od 4 lat dopiero w zeszłym roku zakwitł. Moim marzeniem jest, żeby rozsiał się pod grabami, ale byłoby cudnie. Uwielbiam tę roślinkę, przypomina mi dzieciństwo i częste spacery po lesie z ojcem.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mrowie wiosennych kwiatów robi niesamowite wrażenie, a jeszcze gdy przypominają cudowne chwile z przeszłości - to dopiero coś!

   Usuń