11 kwietnia 2017

Sasanka otwarta

Czas składa się z chwil, które szybko przemijają - jedna za drugą i...bezpowrotnie. Każdy pogodny dzień, a czasem godzinę staram się wykorzystać tak, by zobaczyć jak najwięcej wiosennych cudów. Mają one to do siebie, że trwają krótko - najwyżej kilka dni. W Ogrodzie Botanicznym odkryłam właśnie kwitnącą sasankę otwartą.
    Pogoda dopisywała przez cały dzień, jednak z każdą godziną wiatr się wzmagał. Zaopatrzona w stało ogniskowy obiektyw Pentacon 2.8/29 próbowałam swych sił w ostrzeniu ręcznym. Ba, wszystko musiałam robić sama - ostrzyć, wybierać czas, no i pstrykać ;-). Sporo zdjęć nie wyszło, ponieważ jeszcze nie przyzwyczaiłam się do jasności tego obiektywu (chyba dwukrotnie większej w porównaniu do kitowego) i zbyt nieśmiało skracałam czas otwarcia migawki. Trudno, etap prób i błędów mnie nie ominie, za to zdobyte doświadczenie zaprocentuje w przyszłości. Może... następnym razem?

Sasanka otwarta, sasanka dzwonkowata (Anemone patens L., synonim Pulsatilla patens (L) Mill.) – gatunek rośliny należący do rodziny jaskrowatych. W Polsce w stanie dzikim jest rzadka i jej ilość zmniejsza się w ostatnich latach. Występuje na niżu i w pasie wyżyn.
Sasanka otwarta, sasanka dzwonkowata (Anemone patens L., syn. Pulsatilla patens (L) Mill.) – liście podkwiatowe w trójlistkowym okółku umieszczonym nieco poniżej kwiatu, pocięte na wąskie odcinki, silnie owłosione.  Liście odziomkowe (od 5 do 12) dłoniasto-trójsieczne, wyrastają na długich, pochwiasto rozszerzonych ogonkach. Rozwijają się później niż głąbik. Na zimę obumierają.
Sasanka otwarta, sasanka dzwonkowata (Anemone patens L., syn. Pulsatilla patens (L) Mill.) – łodyga silnie owłosiona długimi białymi włoskami, wzniesiona, o wysokości 10–20 cm. W czasie dojrzewania owoców wydłuża się do 35(45) cm.
Sasanka otwarta, sasanka dzwonkowata (Anemone patens L., syn. Pulsatilla patens (L) Mill.) – rośnie na świetlistych, suchych zboczach, słonecznych obrzeżach lasów i zarośli. W Polsce objęta ścisłą ochroną gatunkową. Zagrożona jest przez zaorywanie muraw, zrywanie jej kwiatów i przesadzanie całych roślin do ogródków przydomowych.
Sasanka otwarta, sasanka dzwonkowata (Anemone patens L., syn. Pulsatilla patens (L) Mill.) – kwiaty dzwonkowate, pojedyncze kwiaty o długości 3-6 cm, wyprostowane. W czasie kwitnienia są szeroko otwarte (stąd nazwa gatunkowa). 
Sasanka otwarta, sasanka dzwonkowata (Anemone patens L., syn. Pulsatilla patens (L) Mill.) – okwiat złożony z 6 działek o fioletowo-niebieskim kolorze. Wewnątrz niego liczne słupki i pręciki. Młode pączki są okryte długimi, białymi włosami.
Sasanka otwarta, sasanka dzwonkowata (Anemone patens L., syn. Pulsatilla patens (L) Mill.) – kwiaty przedsłupne zapylane przez błonkówki. Roślina wytwarza bardzo dużo pyłku, jest więc chętnie odwiedzana przez owady.
Sasanka otwarta, sasanka dzwonkowata (Anemone patens L., syn. Pulsatilla patens (L) Mill.) – kwitnie od marca do kwietnia, czasami kwitnienie przedłuża się do czerwca. Ma przedsłupne kwiaty zapylane przez błonkówki.
Wszystkie części rośliny zawierają trującą protoanemoninę, lecz po wysuszeniu traci własności trujące (10 kwietnia)

W innym miejscu Ogrodu znalazłam jeszcze kępę takiej sasanki - być może to odmiana, bądź mieszaniec sasanki otwartej. Roślina miała podobną wysokość, łodygi (głąbiki) i liście, a także barwę kwiatów, jednak same kwiaty - płatki, słupek i pręciki wyglądają inaczej. A może jest to sasanka słowacka??
Sasanka otwarta tworzy mieszańce z sasanką łąkową, sasanką wiosenną i sasanką zwyczajną.

Sasanka
Sasanka
Sasanka
W porównaniu z sasanką otwartą (znacznie łatwiejszą do sfotografowania, ze względu na uniesione kwiaty), sasanka łąkowa wygląda dość niepozornie - kwiaty ciemniejsze, o mniej wyrazistej barwie, zwieszone i mniejsze. Wiał spory wiatr, więc nie udało mi się zrobić sensownych zdjęć.

Sasanka łąkowa (Anemone pratensis (L.), synonim Pulsatilla pratensis (L.) Mill.) – gatunek rośliny wieloletniej, należący do rodziny jaskrowatych. Kwiaty dzwonkowate, pojedyncze kwiaty o długości 3–5 cm, zwieszone. Okwiat złożony z 6 działek o szaro-fioletowym kolorze. Wewnątrz niego liczne słupki i pręciki.r68.46.

sasanka otwarta, sasanka dzwonkowata, Anemone patens, sasanka otwarta opis zdjęcia, sasanka dzwonkowata wygląd informacje, Anemone patens zdjęcia opis, sasanka otwarta chwile zachwycone, sasanka dzwonkowata chwile zachwycone, Anemone patens chwile zachwycone, sasanka łąkowa,


6 komentarzy:

 1. Kwiaty z bliska i oświetlone włoski wyglądają ładnie i naturalnie, jeśli wolno laikowi wyrazić swoje widzenie zdjęć.
  Aniko, ta ostatnia sasanka, odwrócona, chyba nie lubi być fotografowana :-)

  OdpowiedzUsuń
 2. W tym roku mam już u siebie w ogródku - cieszą oczy, choć tylko pojedyncze kwiaty nie całe kępy jak tu.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Z czasem na pewno rozrosną się w kępy.

   Usuń
 3. Ależ ślicznie ten pentacon rysuje, chyba sobie dopadnę jakiś egzemplarz :) Mimo wiatru, znakomite zdjęcia, baśniowe, aż przyjemnie się ogląda. Szkoda tylko, że tak jej coraz mniej w stanie dzikim :(

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo się cieszę, że "odkryłam" ogród botaniczny - teraz mogę zobaczyć rośliny z różnych zakątków kraju i świata.

   Usuń