3 kwietnia 2017

Bez koralowy nad Małym Stawem

Bez koralowy, zwany kalinką - jego rozwinięte kwiaty i liście oraz dojrzałe owoce kiedyś już przedstawiłam. Tym razem pokażę wiosenne pąki liściowe i kwiatowe tej rośliny. Nad Małym Stawem bez koralowy ma postać krzewiastą, ale w lesie za Bajorkiem Ważek rosną również formy drzewiaste.

Bez koralowy, dziki bez koralowy (Sambucus racemosa L.) – gatunek rośliny z rodziny piżmaczkowatych (Adoxaceae). Jest to krzew lub małe drzewo o wysokości do 5 m (27 marca)
Bez koralowy, dziki bez koralowy (Sambucus racemosa L.) – gałązki nagie, jasnobrązowe, kora pnia ciemnobrązowa. Wewnątrz pędów znajduje się gąbczasty rdzeń o brunatnym kolorze (27 marca)
Bez koralowy, dziki bez koralowy (Sambucus racemosa L.) – ulistnienie naprzeciwległe. Liście bez przylistków, krótkoogonkowe, 5-7 listkowe, listki jajowato eliptyczne i grubo piłkowane (27 marca)
Bez koralowy, dziki bez koralowy (Sambucus racemosa L.) – liście rozwijają się równocześnie z kwiatami (27 marca)

Pięć dni później pąki dzikiego bzu koralowego wyglądały już tak:

Bez koralowy, dziki bez koralowy (Sambucus racemosa L.) – kwiatostany kuliste w postaci wydłużonych wiech. Kwiaty drobne (średnicy 4 mm), najpierw zielonawe, później żółtawobiałe, przedsłupne lub równoczesne (1 kwietnia)
Bez koralowy, dziki bez koralowy (Sambucus racemosa L.) – pąki liściowe kuliste lub jajowate, tępe, o długości 10-12 mm,  odstające od pędu pod dużym kątem (1 kwietnia)
Bez koralowy, dziki bez koralowy (Sambucus racemosa L.) – kwitnie od kwietnia do maja. Kwiaty wydzielają przyjemną woń, są samopylne, lub zapylane przez owady (1 kwietnia)
Bez koralowy, dziki bez koralowy (Sambucus racemosa L.) – kwiaty o średnicy 4-5 mm z 5-ząbkowym kielichem oraz koroną o rurce z 5 ząbkami na szczycie. Pręcików 5, słupek dolny (1 kwietnia)

Pod koniec marca nad Małym Stawem było jeszcze spokojnie i cicho, nie licząc delikatnego szelestu suchych trzcin. Nawet ładnie wyglądały na tle lazurowej wody - po raz pierwszy widziałam taflę Małego Stawu w takim kolorze.

Trzcina pospolita (Phragmites australis (Cav.)Trin. ex Steud) – gatunek rośliny z rodziny wiechlinowatych.

Miło było zobaczyć też łabędzie. Nie wiedziałam dotąd, że są one objęte ścisłą ochroną gatunkową.

Łabędź niemy (Cygnus olor) – gatunek dużego, częściowo wędrownego ptaka wodnego z rodziny kaczkowatych (Anatidae). Jest jednym z najcięższych ptaków latających. Aby wzbić się w powietrze potrzebują zbiornika wodnego, na którym wykonują kilkudziesięciometrowy rozbieg.
Trzcina pospolita (Phragmites australis (Cav.)Trin. ex Steud) to o największa roślina zielna we florze Polski - łodyga osiąga wysokość do 4 m.
Łabędź niemy (Cygnus olor) – długość ciała 150–170 cm, długość skrzydła 53–63 cm, rozpiętość skrzydeł ok. 235 cm. Masa ciała 8–12,5 kg. Samce z reguły wyraźnie większe od samic, dorosłe osobniki białe, dziób pomarańczowy z czarnym paznokciem na czubku, u nasady czarna narośl (większa u samców w okresie godowym). Nogi czarne.

Przepraszam, że w ostatnim czasie długo nie odpowiadam na komentarze. Bardzo dziękuję za nie i postaram się odpowiedzieć, ale naprawdę... brakuje mi czasu. Każdą wolną, pogodną chwilę wykorzystuję na fotograficzną pogoń za wiosną, a każdą wolną, niepogodną chwilę mitrężę na obróbce zdjęć. Mam spore zaległości w publikowaniu kolejnych wpisów, zdjęć przybywa, a ja chwilami nie wiem za co się chwycić.
Może dobrze się składa, że przez kilka najbliższych dni nie będzie zbyt pogodnie ani ciepło. Z drugiej strony... żal.r63.70. (71)

bez koralowy pąki, pąki liściowe kwiatowe bzu, bez koralowy pąki zdjęcia, dziki bez koralowy pąki, Sambucus racemosa zdjęcia pąków, bez koralowy chwile zachwycone, Sambucus racemosa chwile zachwycone, łabędzie zdjęcia, łabędź niemy zdjęcia informacje,
12 komentarzy:

 1. "a ja chwilami nie wiem za co się chwycić" - wędruj i fotografuj, przecież to najprzyjemniejsze :) "Nie wiedziałam dotąd, że są one objęte ścisłą ochroną gatunkową." baaa ja też nie, a byłem kiedyś prymusem w klasie biol-chem, poza tym nie wiedziałem że to kaczkowate ;) ani że bez koralowy ma też taką fikuśną ludową nazwę jak kalinka, ani że ma też formę drzewiastą (spotkałem tylko krzewy), ani że jego kwiaty przyjemnie pachną. Tyle wiedzy. A zdjęcia ! Piękne. Piękne. !!! Te listki i kwiatostany kalinki jak małe śliczne kalafiory;) Miłego podróżowania w poszukiwaniu wrażeń :) Mały Staws, Bajorko Wążek .. poetyckie :) Uwielbiam ten blog.
  anonimowy z wlkp.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję bardzo :-) Zatem dobrze, że opisuję zdjęcia, choć zajmuje to sporo czasu (poszukiwanie i wybór informacji) - przy okazji, sama wielu rzeczy się dowiaduję.
   Nadawanie nazw różnym miejscom, do których zaglądam stało się koniecznością (w Moim Lesie jest jeszcze Duży i Średni Staw - każdy jest inny), by nie wdawać się w opisy topograficzne.

   Usuń
 2. Bardzo fajne kolory! :) No i same zdjęcia także - aż strach pomyśleć, co byś zrobiła mając jakąś fajną jasną "stałkę" zamiast kitowego zooma :D Jestem bardzo "na tak" :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ach, dziękuję :-) Przy pierwszych czterech zdjęciach miałam pomocnika z blendą, więc wypadły chyba lepiej niż następne (co tu zrobić, by posłużyć się blendą samodzielnie?).
   Naprawdę myślisz, że obiektywem stało ogniskowym zrobiłabym lepsze zdjęcia?
   Niedawno fotowałam mech przy pomocy Pentacona - efekty mi się podobają, jak na początek, ale pewnie nie potrafiłabym złapać ostrości na czymś co się porusza (bezwietrzna pogoda zdarza się rzadko).

   Usuń
 3. Jakie cudowne kolory na pierwszym zdjęciu:O Ostatnio też tak się czuję, zajęć tyle, że nie wiadomo w co ręce włożyć. Chyba dokumentowanie wiosny jest najważniejsze, wszystko zmienia się tak szybko... Tak wiele do zobaczenia, a trwa to tak krótko, ledwo mgnienie oka. Zupełnie jak bez koralowy, który dzisiaj pokazałaś - kilka dni i roślina już wygląda inaczej. A więc carpe diem, fotograficznie:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pąki liściowe, a zwłaszcza kwiatowe tego bzu miały bardzo oryginalne kolory - intensywny różowy i zieleń trudna do opisania: coś pomiędzy zielenią jaskrawą a zielenią Veronese'a (zobacz listę kolorów w Wikipedii).
   Jest tyle miejsc, w których chciałabym być (bo tam się dzieje wiosna) i to podczas ładnej pogody, a tu masz ci los! Najbliższe dni mają być pochmurne i wietrzne. Oby prognozy się nie sprawdziły!

   Usuń
 4. wiosna .. dziś przechodząc koło miejskiego parku dostrzegłem kwitnące ziarnopłony :)
  anonimowy z wlkp.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak wiosna wszędzie! Niech no tylko pogoda dopisuje, a kwiaty niechaj poczekają na mnie ;-)

   Usuń
 5. Przypomina troszkę dereń.
  Ostatnie zdjęcie mnie kolorystyką zauroczyło.
  Pozdrawiam serdecznie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. O, muszę zdążyć zobaczyć rozwijające się pąki derenia. Dziękuję i również serdecznie pozdrawiam :-)

   Usuń
 6. Bardzo ładne zdjęcia :) Lubię bez koralowy, kiedy będzie owocować polecam taką postać do zielnika, wbrew pozorom bardzo ładnie się zasusza, owocki zachowują żywą barwę :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję :-) Bez koralowy ma bardzo ładne, jakby satynowe owoce, ale na zielnik to ja się już nie skuszę :-)

   Usuń