16 kwietnia 2017

Żółte kwiaty wiosny

Pewnie, że chciałabym zebrać zdjęcia wszystkich kwiatów, ale to niemożliwe - jest ich tyle! To dobrze, bo zawsze będę mogła odkryć coś nowego.
Tym razem kilka gatunków roślin zielnych, krzewów i drzew, które kwitną na żółto.
 
Pierwiosnek lekarskipierwiosnka lekarska (Primula veris L.) – gatunek rośliny należący do rodziny pierwiosnkowatych. Kwiaty zebrane w wielokwiatowy baldaszek na szczycie głąbika. Kwiat o dzwonkowatym, bladozielonym kielichu i ostro zakończonych działkach. Korona złocistożółtego koloru z osklepkami i 5 pomarańczowymi plamkami w gardzieli. Ma średnicę do 2 cm i nieco wycięte na szczycie płatki. Kwitnie od marca do maja
(10 kwietnia)
 
Ziarnopłon wiosenny, jaskier wiosenny, zwyczajowa nazwa pszonka (Ficaria verna Huds.) – gatunek rośliny wieloletniej z rodziny jaskrowatych. W Polsce jest gatunkiem rodzimym, pospolitym na terenie całego kraju. Kwitnie od marca do maja (10 kwietnia)
Ziarnopłon wiosenny, jaskier wiosenny, pszonka (Ficaria verna Huds.) – kwiaty o średnicy 2-3 cm mają okwiat złożony z 3 wolnych, zielonożółtych działek kielicha oraz 8-12 wolnych, żółtych płatków korony. Kwiaty osadzone są na krótkich szypułkach. Poszczególne części składowe kwiatu osadzone są spiralnie.
Złoć żółta (Gagea lutea) – gatunek byliny z rodziny liliowatych. Kwiaty zebrane w baldachy zawierające 3-7 jasnożółt ych kwiatków. Wyrastają na szypułkach dwukrotnie dłuższych od długości kwiatu. Pręciki są o połowę krótsze od długości działek okwiatu. Pylniki na pręcikach mają jajowaty kształt. Kwiaty przedsłupne, zapylane przez chrząszcze i błonkoskrzydłe (możliwe jest też samozapylenie). Kwiaty zamykają się na noc oraz podczas deszczu. Kwitnie od marca do maja           (9 kwietnia)
Fiołek ogrodowy, bratek ogrodowy, bratek (Viola ×wittrockiana Gams) – gatunek rośliny dwuletniej z rodziny fiołkowatych. Kwiaty w niemal wszystkich kolorach, również dwubarwne, duże (o średnicy do 12 cm), wyrastają pojedynczo na długich szypułkach z kątów liści. Korona o pięciu wolnych płatkach - boczne skierowane są do góry i nakrywają brzegi płatków górnych. Jeden słupek o główkowatym i owłosionym znamieniu.
Kwitnie bardzo długo – od kwietnia do końca czerwca.

Wiosną krzewy forsycji zachwycają niewyobrażalną ilością żółtych kwiatów, pojawiających się na nagich jeszcze pędach. W Ogrodzie Botanicznym widziałam kilka gatunków forsycji i zauważyłam, że ich kwiaty nieco różnią się kształtem i wielkością, długością płatków, a także odcieniem żółci. Mnie najbardziej podobały się krzewy o intensywnie jasnożółtych kwiatach.

Forsycja pośrednia (Forsythia × intermedia) – gatunek rośliny z rodziny oliwkowatych. Kwiaty jasno lub ciemnożółte, lejkowate, 4-płatkowe, o długości do 5 cm. Wyrastają bardzo gęsto na krótkich szypułkach na wieloletnich pędach. Kwitnie wczesną wiosną (marzec–kwiecień) przed rozwojem liści
(9 kwietnia)
Forsycja Giralda (Forsythia giraldiana Lingelsh.) – gatunek rośliny z rodziny oliwkowatych. Jasnożółte, lejkowate kwiaty wyrastają pojedynczo lub po 2-3 w kątach liści. Kwitnie od marca do maja   (28 marca)
Forsycja 'Maluch' (Forsythia 'Maluch') - polska odmiana forsycji, która jest mieszańcem forsycji pośredniej i koreańskiej.
Kwiaty złocistożółte, nieduże, osadzone gęsto wzdłuż całych gałązek. Kwitnie w kwietniu bardzo obficie przed rozwojem liści   (28 marca)

Kwiaty właśnie tych krzewów miały najładniejszy odcień i były niezwykle liczne. Na razie nie zauważyłam tabliczki z nazwą gatunkową, ale jeśli tylko się pojawi, niezwłocznie podpiszę zdjęcia.

Forsycja pośrednia (Forsythia × intermedia
Forsycja pośrednia (Forsythia × intermedia)
Dereń jadalny, dereń właściwy (Cornus mas L.) – gatunek małego drzewa lub rozłożystego krzewu z rodziny dereniowatych. Kwitnie przed rozwojem liści, od marca do kwietnia  (28 marca)
Corylopsis veitchiana - gatunek niewielkiego krzewu z rodziny oczarowatych, rodzaj leszczynowiec. Kwiaty żółte, promieniste, 5-krotne, żółte, zebrane w zwisające grona o długości do 4 cm. Kwiaty mają 5 czerwonych pręcików, miodniki i podkwiatki. Kwitnie pod koniec marca do początku kwietnia        (28 marca)
Stachiurek wczesny (Stachyurus praecox, syn. Stachyurus japonicus) - gatunek krzewu z rodziny stachiurowatych. Bladożółte, dzwonkowate kwiaty, zebrane w długie, zwisające grona (o długości ok. 10 cm) pojawiają się pod koniec marca i kwitną do maja   (28 marca)
Klon zwyczajny, klon pospolity (Acer platanoides L.) – gatunek z rodziny mydleńcowatych. Pojedyncze kwiaty mają do 1 cm średnicy, są jaskrawo żółtozielone. Mają podwójny, 5-krotny okwiat i są osadzone na okrągłym dysku miodnikowym. 8 pręcików i 1 słupek. Płatki korony identyczne z działkami kielicha, o nieowłosionych brzegach.
Klon zwyczajny, klon pospolity (Acer platanoides L.) – kwiaty tworzą się z początkiem kwietnia (najwcześniej z rodzimych klonów), na 2-3 tygodnie przed rozwojem liści. Okres kwitnienia trwa około trzech tygodni.
Wierzba biała, wierzba srebrna, wierzba pospolita (Salix alba L.) – gatunek drzewa należący do rodziny wierzbowatych. Kotki męskie walcowate, lekko wygięte, o długości 3-5 cm, żółte. Pojedyncze kwiaty bardzo drobne, bez okwiatu, posiadają 2 pręciki z nitkami owłosionymi tylko u dołu oraz 2 miodniki  (8 kwietnia)

Wesołych, wiosennych Świąt!!

Wierzba biała, wierzba srebrna, wierzba pospolita (Salix alba L.) –  wiosenne bazie, czyli... pąki kwiatowo-liściowe   (26 marca)


Zobacz też wpisy:
 1. Białe kwiaty wiosny
 2. Przedwiosenne kwiaty
 3. Żółte kwiaty z Botanika
 4. Żółte i różowe kwiaty z Botanika
 5. Różowe kwiaty z Botanika
 6. Fioletowe kwiaty z Botanika
 7. Wiosennych kwiatów kobierce
Wiosną 2021 r. dodałam wpis pt. Rannik zimowy (Eranthis hyemalis)

Rannik zimowy (Eranthis hyemalis (L.) Salisb.) – gatunek rośliny wieloletniej z rodziny jaskrowatych

 
Gajowiec żółty (Galeobdolon luteum Huds.  gatunek rośliny wieloletniej należący do rodziny jasnotowatych 


r71.13.

kwiaty wiosenne żółte zdjęcia, wiosenne kwiaty zdjęcia, wiosenne kwiaty chwile zachwycone, żółte kwiaty krzewów, krzewy żółte kwiaty zdjęcia, stachiurek wczesny zdjęcia, Corylopsis veitchiana, ziarnopłon wiosenny, jaskier wiosenny, pszonka kwiaty, złoć żółta Gagea lutea,

14 komentarzy:

 1. Piękne są te wiosenne kwiaty i tak wyczekiwane. Dziękuję. Tobie również życzę wspaniałego świętowania:):):)

  OdpowiedzUsuń
 2. Piękne:) Wiosna na blogu w pełni!:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wiosna w pełni, tylko pogoda niesprzyjająca...

   Usuń
 3. Ziarnopłon :)) Te zdjęcia robione nowym aparatem są inne. Ktoś tu, chyba w poprzednim poście, napisał, że nowy aparat maluje, rysuje, coś w tym jest, one są jak stare ryciny, tutaj widać to zwłaszcza na drugim zdjęciu klonu. Tło jest też ciekawe. A bodaj 3 posty wstecz, białe kwiaty "mirabelek", jedno ze zdjęć było jak japońska grafika. Naprawdę ciekawe i naprawdę mi się podoba, choć te robione starym aparatem też bardzo :)
  anonimowy z wlkp.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie, nie nowy aparat, tylko obiektyw od aparatu Praktica założony do lustrzanki - w ramach eksperymentu :-) To dzięki niemu głębia ostrości jest bardzo mała, tworzy się bokeh i malarskie rozmycia. Na pewno wrócę jeszcze od oryginalnego, kitowego obiektywu, ale Pentacon zmusza mnie do ostrzenia ręcznego, czego przedtem prawie nigdy nie robiłam (z lenistwa) :-)

   Usuń
  2. ooops pomyłeczka... coś gdzieś tu czytałem, ale jak widać nie do końca zrozumiałem, technika mnie zawsze przerastała, z lekka ;)) poprzestanę więc na kontemplacji efektów :)
   anonimowy z wlkp.

   Usuń
 4. To moja ulubiona wiosenna kolorystyka.
  Forsycja niestety u mnie nie zakwitła w tym roku.

  Pozdrawiam świątecznie.....

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, wiem, że żółty i zielony to Twój ulubiony zestaw kolorystyczny :-) Pozdrawiam

   Usuń
 5. Aż miło popatrzeć na te słoneczne kwiaty :) pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 6. Tak, miło popatrzeć i poczytać, zwłaszcza, że za oknem chmury i deszcz…

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ten brak pogody, chłód i wiatr mnie niepokoją - czas ucieka, a ja od ponad tygodnia nie zrobiłam żadnego zdjęcia.

   Usuń
 7. Piękne kwiaty, miłego wieczorku :)

  OdpowiedzUsuń