30 kwietnia 2017

Bergenia sercowata

Kwiaty bergenii sercowatej ponoć słyną ze swej trwałości, jednak i one ucierpiały na skutek niedawnych chłodów. Tej wiosny jest inaczej - wiele roślin zakwitło wcześniej niż zwykle, jakby przeczuwając nadejście przymrozków. Bergenię w rozkwicie sfotografowałam 10 kwietnia, a pod koniec miesiąca ostało się niewiele kwiatów.

Bergenia sercowata (Bergenia cordifolia (Haw.) Sternb.), zwana bergenią sercolistną – gatunek częściowo zimozielonej byliny należący do rodziny skalnicowatych. Pochodzi z gór Azji Środkowej (10 kwietnia)
Bergenia sercowata (Bergenia cordifolia (Haw.) Sternb.) - kwiaty zebrane na szczytach bezlistnych pędów (głąbików) w duże, wiechowate kwiatostany. Są cenione przez florystów, ze względu na dużą trwałość.
Bergenia sercowata (Bergenia cordifolia (Haw.) Sternb.) - pod koniec kwietnia z wnętrza kępy liści, wyłaniają się grube, czerwone pędy z gęstymi kwiatostanami, początkowo kulistymi, potem parasolowatymi (27 kwietnia)

Bergenia sercowata (Bergenia cordifolia (Haw.) Sternb.) - łodyga (głąbik) jest silnie rozwidlona, osiąga 25-40 cm wysokości (10 kwietnia)
Bergenia sercowata (Bergenia cordifolia (Haw.) Sternb.) jest rośliną długowieczną i może rosnąć nawet przez 10 lat w tym samym miejscu (27 kwietnia)
Bergenia sercowata (Bergenia cordifolia (Haw.) Sternb.) - kwitnie od kwietnia do maja. Różowoliliowe kwiaty osiągają ok. 2 cm średnicy. Działki kielicha (5) połączone są nasadami. Płatki (także 5) są wolne. Pręcików 10.
Bergenia sercowata (Bergenia cordifolia (Haw.) Sternb.) - zalążnia,w znacznej części dolna, powstaje z dwóch owocolistków, każdy z odrębną szyjką słupka. Zalążnia jest jednokomorowa z bardzo licznymi zalążkami osadzonymi brzeżnie (27 kwietnia)
Bergenia sercowata (Bergenia cordifolia (Haw.) Sternb.) - najczęściej kwiaty są różowe, ale istnieją odmiany o kwiatach białych, fioletowych, czerwonych czy amarantowych. Zdarza się, że roślina powtarza kwitnienie.
Bergenia sercowata, Bergenia cordifolia
Bergenia sercowata (Bergenia cordifolia (Haw.) Sternb.), zwana bergenią sercolistną zawdzięcza swą nazwę kształtowi dużych, ciemnozielonych, skórzastych i błyszczących liści, stanowiących ozdobę rośliny niemal przez cały rok. W okresie zimowym liście przybierają barwę purpurowofioletową (10 kwietnia)
Bergenia sercowata (Bergenia cordifolia (Haw.) Sternb.) - link 1, link 2, link 3, link 4, link 5, link 6, link 7


Bergenia (Bergenia Moench) – rodzaj bylin z rodziny skalnicowatych. Obejmuje 9-10 gatunków pochodzących z Azji, od Afganistanu na zachodzie po chińskie prowincje Junnan i Syczuan na wschodzie, od Himalajów na południu, po Syberię na północy.
W naturze rosną w wilgotnych miejscach na terenach skalistych i na urwiskach. Są bardzo tolerancyjne i łatwe w uprawie. Rozpowszechnione jako rośliny uprawne zarówno w chłodnym klimacie, jak i na cienistych stanowiskach w rejonie śródziemnomorskim.

Niektóre gatunki bergenii uprawiane są w ogrodach jako tolerancyjne rośliny ozdobne. W szczególności popularne są w Azji – bergenia grubolistna i B. pacumbis oraz mieszańce między nimi.
W Europie uprawia się co najmniej 6 gatunków oraz odmiany uprawne pochodzenia mieszańcowego.

Bergenie są tradycyjnymi roślinami leczniczymi w Azji.
Współcześnie służą jako surowiec do pozyskiwania garbników i arbutyny (o działaniu dezynfekującym drogi moczowe), mających zastosowanie w przemyśle farmaceutycznym, metalowym i garbarstwie.

Właściwości lecznicze bergenii - link 8, link 9, link 10,


Pierwsze, czwarte i ostatnie zdjęcie poddałam ponownej obróbce w marcu 2019 r.r81.85.

bergenia sercowata, Bergenia cordifolia, bergenia sercolistna, bergenia sercowata zdjęcia opis, Bergenia cordifolia zdjęcia informacje, bergenia sercolistna wygląd kwiatów, bergenia sercowata chwile zachwycone, Bergenia cordifolia chwile zachwycone, bergenia sercolistna chwile zachwycone,9 komentarzy:

 1. Nie jest to moja ulubiona roślina, ale naprawdę udało Ci się pokazać urodę kwiatów - chylę czoła:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przyznaję, że ja również nie przepadam za bergeniami, ale akurat trafiłam na moment, gdy pięknie kwitły. Dziękuję bardzo i pozdrawiam :-)

   Usuń
 2. Nasza miała w trym roku tylko jeden pęd kwiatowy....tak, że tylko jemu mogłam zrobić zdjęcie.

  Pozdrawiam gorąco w ten zimny 1 majowy poniedziałek.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Może jeszcze zakwitnie? Przecież bergenie powinny dopiero teraz rozpocząć kwitnienie. Eh, wszystko się poprzestawiało! Dziękuję i również pozdrawiam :-)

   Usuń
 3. I kolejna porcyjka wiedzy dla mnie :p Ależ rózowość jest piękniejsza od zółcieni, prawda? :p

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cieszę się! Tak, bardzo lubię odcienie różu i fioletu, ale nie jestem wybredna - podoba mi się każdy kolor, który na zdjęciu wyjdzie jak trzeba ;-)

   Usuń
 4. Wygooglowalam sobie ta bergenie zeby zobaczyc cala rosline - rzeczywiscie taka sobie jest. A Ty takie foty jej cudne zrobilas!! Swiatlo i uchwycenie odpowiedniego "profilu" fotografowanego klienta - to jest to! Gdyby bergenia potrzebowala zdjecie do CV, to zdecydowanie powinna przyjsc do Ciebie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zdjęcie do CV! Fajna przenośna i pochwała. Gratuluję, Buraczkowy Diable :-)

   Usuń
  2. O, dziękuję, diabełku :-) Takiego komplementu jeszcze nie dostałam :-)

   Usuń