20 kwietnia 2017

Puchary 'Alexandriny'

Ilekroć oglądam kwiaty magnolii, zwłaszcza tak piękne jak u odmiany 'Aleksandrina', za każdym razem zdaje mi się, że zanurzam się w prehistorii. Odchodząc, trochę się dziwię, że znów jestem tutaj.
    Czy wiesz, że prosta budowa kwiatu magnolii, zachowująca rysy pędu o bardzo skróconych międzywęźlach (charakteryzująca się spiralnym ułożeniem wszystkich elementów kwiatu na silnie wydłużonym dnie kwiatowym) wskazuje na jego pierwotność i bliskie pokrewieństwo z przodkami okrytonasiennych? I że kwiaty magnolii wcale nie mają płatków (są one grube i mięsiste)? Tak naprawdę są to... listki.

Magnolia Soulange'a 'Alexandrina' (Magnolia ×soulangeana 'Alexandrina') – odmiana magnolii pośredniej, gatunku drzew lub krzewów należącego do rodziny magnoliowatych. Odmiana została wyhodowana w 1825 r. przez Celsa i ok. 1831 r. wprowadzono ją do handlu (10 kwietnia)

Magnolia Soulange'a 'Alexandrina' (Magnolia ×soulangeana 'Alexandrina') – kwiaty różowe do czerwonopurpurowych, ciemniejsze u nasady, z jaśniejszymi brzegami. Przez środek płatków biegnie pręga.

Magnolia Soulange'a 'Alexandrina' (Magnolia ×soulangeana 'Alexandrina') – posiada wyjątkowo okazałe, kielichowate kwiaty, u nasady purpuroworóżowe, na końcach białe. Wewnątrz kwiatu, na wypukłym dnie kwiatowym, znajdują się osadzone spiralnie liczne pręciki i słupki.

Magnolia Soulange'a 'Alexandrina' (Magnolia ×soulangeana 'Alexandrina') – jedna z bardziej znanych i często sadzonych odmian magnolii, ceniona ze względu na obfite kwitnienie oraz ładne ulistnienie. Była uprawiana już w pierwszej połowie XIX w.

Magnolia Soulange'a 'Alexandrina' (Magnolia ×soulangeana 'Alexandrina') – kwitnie bardzo obficie na przełomie kwietnia i maja. Zdarza się, że magnolia ta powtarza kwitnienie w lipcu. W zależności od pogody kwiaty utrzymują się do dwóch, a nawet trzech tygodni.

Magnolia Soulange'a 'Alexandrina' (Magnolia ×soulangeana 'Alexandrina') – kwiaty pojawiają się wraz z rozwojem liści. Są one duże (o średnicy 10 i więcej cm), kielichowate, stojące, ładnie i intensywnie pachną.

Magnolia Soulange'a 'Alexandrina' (Magnolia ×soulangeana 'Alexandrina') – kwiaty okazałe, promieniste, obupłciowe z silnie wydłużonym dnem kwiatowym, pojedynczo osadzone na szczycie pędu. Okwiat kielichowaty, rozchylony, nigdy nie szeroko rozpostarty i niezróżnicowany wyraźnie na kielich i koronę, lecz złożony z 9 płatkokształtnych listków

Magnolia Soulange'a 'Alexandrina' (Magnolia ×soulangeana 'Alexandrina') – kwiaty są bardzo pękate, kontrastowo zabarwione, wewnątrz białe, z zewnątrz różowe do purpurowych.

Magnolia Soulange'a 'Alexandrina' (Magnolia ×soulangeana 'Alexandrina') – przyjmuje formę niewielkiego drzewa o nisko osadzonej, zaokrąglonej koronie, dorasta do wysokości 4-8 m. Przeciętnie osiąga 5 m wysokości i 4 m szerokości. Rośnie szybko (rocznie przyrasta ok. 25 cm). Roślina mrozoodporna, znosi temperaturę do -29° C

Magnolia Soulange'a 'Alexandrina' (Magnolia ×soulangeana 'Alexandrina') – pręciki bardzo liczne, płaskie, liściokształtne z wydłużonymi pylnikami. Słupki liczne, wolne, o zalążni górnej, 1-komorowej, zrośniętej z 1 owocolistka. Pręciki i słupki spiralnie ustawione na dnie kwiatowym

Magnolia Soulange'a 'Alexandrina' (Magnolia ×soulangeana 'Alexandrina') – pąki kwiatowe i  liściowe (wygląd 21 marca)

Magnolia Soulange'a 'Alexandrina' (Magnolia ×soulangeana 'Alexandrina') – pąki kwiatowe i  liściowe (wygląd 28 marca)

Oprócz zdjęcia nr 4 oraz dwóch ostatnich, wszystkie pozostałe zostały poddane ponownej obróbce (01-04-2020)
----------------------------------
Opis kwiatu i owocu magnolii pośredniej, czyli magnolii Soulange'a, odmiana 'Alexandrina':


Kwiat okazały (o wysokości 10-12 cm), promienisty, obupłciowy z silnie wydłużonym dnem kwiatowym, pojedynczo osadzony na szczycie pędu.
Okwiat - kielichowaty, rozchylony, nigdy nie szeroko rozpostarty i nie zróżnicowany wyraźnie na kielich i koronę, lecz złożony z 9 płatkokształtnych listków, wewnątrz białych, na zewnątrz różowo nabiegłych.
Pręciki - bardzo liczne, płaskie, liściokształtne z wydłużonymi pylnikami.
Słupki - liczne, wolne, o zalążni górnej, jednokomorowej, zrośniętej z jednego owocolistka.
Pręciki i słupki spiralnie ustawione na dnie kwiatowym.
Owadopylne, dekoracyjne kwiaty pojawiają się przed rozwojem liści, symbolizują wiosnę.

Owoc zbiorowy, złożony z 1-2-nasiennych mieszków. Nasiona duże, okryte różową lub czerwoną osnówką, po otwarciu owocu zwisają na cienkich białych nitkach. Owoce efektowne, choć krótkotrwałe.r73.86.

magnolia Soulange'a Alexandrina , magnolia soulangeana Alexandrina, magnolia pośrednia Aleksandrina, magnolia Soulange'a Alexandrina zdjęcia , magnolia soulangeana Alexandrina zdjęcia, magnolia pośrednia Aleksandrina zdjęcia, magnolia Alexandrina chwile zachwycone, magnolia Alexandrina chwile zachwycone, magnolia Aleksandrina chwile zachwycone,

16 komentarzy:

 1. Super zdjęcia, zwłaszcza te makro :)
  Fedkolor

  OdpowiedzUsuń
 2. Ślicznie uchwycone kwiaty....mam podobną a może to ta właśnie odmiana.
  Pozdrawiam serdecznie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Twoja magnolia ma ciemniejsze, raczej fioletowe kwiaty, ale poza tym obie odmiany są chyba bardzo podobne. Pozdrawiam i dziękuję

   Usuń
 3. Przepiękne zdjęcia i kwiaty. Kocham magnolie. Niestety nie chcą rosnąć u nas w takich przeciągach. Zobaczymy, czy piąta próba się powiedzie. W tym roku był jeden kwiatuszek. Niestety przymarzł. Kupiliśmy bez etykiety i nie znam odmiany. Jak urośnie może uda się rozpoznać. Podobna jest do gwiaździstej. Pozdrawiam:):):)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję :-) Trzymam kciuki za Twoją magnolię, niech wreszcie pokaże się w pełnej krasie. Tylko pogoda psuje wszystkim szyki. Pozdrawiam :-)

   Usuń
 4. Magnoliami zachwycali się już nasi przodkowie... tacy dalecy, bliżsi gadom niż naczelnym ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ciekawe, która gadzina zachwycała się magnoliami?

   Usuń
 5. O tym jak długo magnolie są już na ziemi, wiedziałam - niezwykły gatunek i jaki skuteczny skoro przetrwał tak długo!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mam duży sentyment do gatunków roślin i stworzeń (zwłaszcza do ważek), które przetrwały przez te wszystkie miliony lat.

   Usuń
 6. Więc płatki są liśćmi? Niesamowite. Pomyślałem, że skoro to drzewo jest tak stare jako gatunek, to może piękno kwitnienia magnolii jest odbiciem minionych cudów natury mitycznego złotego wieku Ziemi.
  Czy może tak być?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, są bardziej liśćmi niż płatkami korony kwiatu i nazywa się je tepalami.
   Jestem pewna, że w każdym okresie dziejów Ziemi, odkąd powstało życie, istniały niezwykłe i piękne rośliny. Jednak tylko te najbardziej "zdeterminowane" przetrwały do dzisiejszych czasów, by wreszcie pojawiły się istoty zdolne zauważyć i docenić ich urodę.

   Usuń
 7. To piękna odmiana magnolii, niestety nie mam jej u siebie. Co roku jednak obserwuję u sąsiada jak ogromne, wiekowe drzewo obsypują takie "puchary". Z daleka wyglądają jak tulipany - coś pięknego!
  Przesyłam cieplutkie pozdrowienia.

  OdpowiedzUsuń
 8. Widzę, że też lubisz roślinki z pogranicza "tamtych" i naszych czasów :) magnoliowate, sagowcowate, eh cudowne rośliny :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przy takich roślinach wyobraźnia uruchamia się samoistnie :-)

   Usuń