7 kwietnia 2017

Kwitnące drzewka #2

Jestem z miasta, zatem przyznaję sobie prawo (prawo laika) do nazywania mirabelkami wszelkich drzewek rozkwitających wiosną mnóstwem białych kwiatów. Zdaję sobie jednak sprawę, że to niemożliwe, by wszystkie biało kwitnące drzewka należały do tego samego gatunku. Choćby dlatego, że wygląd kwiatów, ich pręcików, słupków, działek kielicha, kolor i faktura kory pnia oraz pędów, a także ułożenie pąków liściowych nieco się różnią. I to "nieco" jest dowodem na zróżnicowanie gatunków.
     Niestety, jedyny opis kwiatów mirabelki, jaki znalazłam mieści się w jednym zdaniu: "Kwitnie w kwietniu małymi, białymi lub zielonkawymi, pachnącymi kwiatami o okrągłych płatkach korony".
Znacznie więcej informacji jest na temat innych gatunków śliw i wiśni (mają podobne kwiaty), które teraz także kwitną. Postanowiłam więc zebrać te opisy kwiatów, by w wolnej chwili porównać je ze wyglądem sfotografowanych drzewek i może kiedyś rozpracować te wszystkie "mirabelki".
Tymczasem, na przekór kapryśnej aurze, zapraszam na porcję białego szaleństwa ;-)

Kwitnąca mirabelka, kwitnąca śliwa
Kwitnąca mirabelka, kwitnąca śliwa
Kwitnąca mirabelka, kwitnąca śliwa
Kwitnąca mirabelka, kwitnąca śliwa
Kwitnąca mirabelka, kwitnąca śliwa
Kwitnąca mirabelka, kwitnąca śliwa
Kwitnąca mirabelka, kwitnąca śliwa
Kwitnąca mirabelka, kwitnąca śliwa
Kwitnąca mirabelka, kwitnąca śliwa
Kwitnąca mirabelka, kwitnąca śliwa
Kwitnąca mirabelka, kwitnąca śliwa
Kwitnąca mirabelka, kwitnąca śliwa---------------------------------------------------Śliwa domowa mirabelka (mirabelka; Prunus domestica L. subsp. syriaca (Borkh.) Janch. var. cerea) – podgatunek lub odmiana (w zależności od systemu klasyfikacyjnego) rośliny z rodziny różowatych.

Kwiaty małe (drobne), białe lub zielonkawe, pachnące. Płatki korony okrągłe. Kielich nagi.
Kwitnie w kwietniu i maju.

______________________________
 


Śliwa domowa (Prunus domestica L.) – poliploidalny gatunek roślin wieloletnich należący do rodziny różowatych, nie występujący w stanie dzikim.

Kwiaty zazwyczaj białe, tworzone w dużych ilościach, zebrane po 2-3 na krótkich szypułkach. Pojedyncze kwiaty stosunkowo duże - o średnicy 1,5-3 cm, posiadają podwójny, 5-krotny, wolnopłatkowy okwiat. Płatki korony białe, na wierzchu lekko ząbkowane.
20-30 pręcików ułożonych w trzech 10-członowych okółkach. Pylniki żółte.
Słupek jeden, zielony, wolny, powstały z jednego owocolistka.
Działki kielicha (5) nie są tak mocno odgięte do tyłu, jak np. u czereśni.
Kwitnie - od kwietnia do maja (wraz z rozwojem liści lub krótko przed nimi).

Kwiaty śliwy domowej są bardzo podobne do kwiatów wiśni ptasiej (czereśni). Różnią się jednak rzadszymi skupiskami, grubszymi nitkami pręcików i bardziej masywnymi pylnikami.
Działki kielicha nie są lub tylko nieznacznie są odgięte do tyłu.


______________________________Śliwa tarnina, tarnina, tarka (Prunus spinosa L.) – gatunek krzewu z rodziny różowatych (Rosaceae). Jest bardzo zmienny i tworzy mieszańce z innymi śliwami.

Kwiaty osadzone są najczęściej pojedynczo, rzadziej po dwa, bardzo rzadko po trzy do pięciu. Większe skupienia tworzą zwłaszcza na końcach pędów. Wyrastają na krótkich szypułkach (5-8 mm długości). Mają średnicę od 1,2 cm do 1,8 cm. Pięć białych lub zielonkawobiałych płatków korony ma długość 6-8 mm. Ich kształt jest podługowato-jajowaty, a na końcu bywają płytko wcięte.
Kielich jest zwykle nagi, niekiedy owłosiony. Składa się z 5 trójkątnych, nie odgiętych i na brzegu orzęsionych działek. Pręciki w liczbie ok. 20, zakończone są żółtymi lub czerwonymi pylnikami. Słupek jest dolny i nagi. Wklęsłe dno kwiatowe wyścielone jest tkanką wydzielniczą miodnika
Kwitnie - w kwietniu i w maju (dalej na południu już w marcu) - niezwykle obficie, ale krótko, przed rozwojem liści.

W następnej części przedstawię opisy kwiatów wiśni.


______________________________Terminy kwitnienia i owocowania drzew owocowych uzależnione są od gatunku oraz odmiany. W obrębie jednego gatunku - np. jabłoni istnieją odmiany wczesne i późne, dlatego też terminy podane poniżej obejmują pełen okres kwitnienia i owocowania dla wszystkich odmian drzew owocowych, w podziale na gatunki.
Informacje o terminach kwitnienia i owocowania mają jedynie charakter poglądowy. Terminy te mogą się różnić w zależności od odmiany oraz przebiegu pogody.               (źródło)Drzewa i krzewy kwitnące wiosną - link
Kalendarz kwitnienia krzewów - linkr66.36.  (71)

kwiaty białe mirabelka, kwitnące mirabelki zdjęcia, zdjęcia kwitnących drzew, kwiaty śliwy zdjęcia, wiosenne kwiaty drzew owocowych, drzewa owocowe kwiaty, kwiaty mirabelki chwile zachwycone,13 komentarzy:

 1. Już kwitną!! Dziś jechałem za Kalisz, ale od innej strony niż ta którą znam, a potem wracałem. Padało lekko. Trochę chłodnawo, ale woda to woda. Jest tam tak ciut górzyście. W oddali na tych pagórkach domy i domki, otoczone ... Nimi :) Kwitnącymi .. Mirabelkami. A jeszcze były wierzby ? i topole ? hmm Cuudny widok. :) Zaraz pomyślałem o Twoim blogu :)) Który uwielbiam. Ps. poprzedni post też czytałem.
  anonimowy z wlkp.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Te kwitnące drzewka maja niesamowity urok. Chciałabym, żeby to trwało miesiącami. Żadne zdjęcia (przynajmniej moje) nie są w stanie oddać tej urody.
   Dziękuję i pozdrawiam :-)

   Usuń
 2. Na tle błękitu cudnie wygląda Twoje (powiedzmy: przy udziale pani Flory) białe szaleństwo mirabelkowe.
  Aniko, może zdąży się wypogodzić przed końcem kwitnienia?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ależ musi się wypogodzić! Jeszcze się nie nasyciłam i nie zebrałam zapasów na zimę :-)

   Usuń
 3. CUDNIE kwitnie ta śliwka....zawsze obsypana kwieciem.
  Zdjęcia fantastyczne...kwiaty wyszły niezwykle delikatne.Gratuluję tych ujęć.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję bardzo. Przekonałam się do RAWów i szkolę się w ich obróbce, więc na pewno dzięki temu zdjęcia są lepsze.

   Usuń
 4. Tak, to jest ten moment, gdy zielonego jeszcze malusio, a białe spływa kaskadami - cudo!

  OdpowiedzUsuń
 5. Lubię widok tych kwiatów na drzewach. Też mam różne zdjęcia, ale podpisane białe kwiaty :) one są wszystkie podobne.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A jednak, im dłużej im się przyglądam, tym bardziej zaczynam dostrzegać pewne różnice. Choćby to, że jedne drzewka są bezlistne, a inne już się zielenią.

   Usuń
 6. Odpowiedzi
  1. Niech Ci będzie - dodałam opis kwiatów tego krzewu :-)
   Swoją drogą, sfotografuj kwiaty tarniny, skoro tyle ich u Ciebie rośnie.

   Usuń
 7. Sliczne, absolutnie sliczne! Jeszcze jak niebiesciutkie niebo w tle do tego jest, to mamy wiosne w koncentracie.

  OdpowiedzUsuń


Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...