31 marca 2020

Wiosennych kwiatów kobierce

W naturze nieczęsto spotykam jednorodne stanowiska roślin kwitnących wiosną. Za to w ogrodzie botanicznym takie widoki nie są rzadkością. Skupiska roślin wyglądają efektownie, aż chce się fotografować  :-) . Przedstawiam dziś spory zestaw takich kadrów, które powstały na przestrzeni bodaj trzech lat. Z uwagi na ilość gatunków, zdjęcia opatrzyłam nazwami roślin (w porządku alfabetycznym) i stosownymi linkami.
Nazwy na niebieskim tle oznaczają, że opis i zdjęcia gatunku znajdują się na tym fotoblogu, różowe zaś, że opisy i zdjęcia zostaną opublikowane wkrótce, ponieważ zebrałam już dokumentację zdjęciową. Wszystko wymaga czasu.

Barwinek pospolity biały (Vinca minor alba)

Barwinek pospolity

Barwinek większy 'Variegata' (Vinca major 'Variegata')

Barwinek pospolity i ziarnopłon wiosenny

Bodziszek korzeniasty

Cebulica syberyjska

Cieszynianka wiosenna

Dąbrówka rozłogowa

Mniszek pospolity i stokrotka pospolita


To jedyny gatunek w tym zestawieniu sfotografowany w Moim Lesie. Mam zaledwie kilka zdjęć tej rośliny - może kiedyś przy okazji przedstawię ją nieco bliżej.

Pięciornik piaskowy            

Przytulia wonna

Runianka japońska

Stokrotka pospolita

Śnieżyca wiosenna

Ubiorek wiecznie zielony

Zawilec gajowy

Zawilec żółty (Anemone ranunculoides L.) – gatunek byliny należący do rodziny jaskrowatych. Występuje w stanie dzikim w całej niemal Europie oraz na Zakaukaziu. W Polsce pospolity na całym niżu. Siedlisko: łęgi, wilgotne lasy liściaste i mieszane, wilgotne zarośla, gleby gliniaste. 

Zawilec żółty (Anemone ranunculoides L.) - roślina wieloletnia wysokości 10-20 cm z pojedynczą, nierozgałęzioną łodygą. Liście łodygowe trzy, ustawione okółkowo, trójdzielne aż do nasady z odcinkami 3-wrębnymi i grubo ząbkowanymi.

Ziarnopłon wiosenny pośród bluszczu pospolitego

Żagwin  zwyczajny

a.31.6.. (156) [45]/107/


wiosenne kwiaty, zdjęcia wiosennych kwiatów, jakie kwiaty kwitną wiosną, wiosenne kwiaty chwile zachwycone, gatunki wiosennych kwiatów, 

6 komentarzy:

 1. No tak, takie skupiska to wyjątkowe widowisko. A ziarnopłon wśród bluszczu to jest wspaniała kompozycja. Muszę moim ziarnopłonom dodać takie towarzystwo, chociaż do niedawna jakoś bluszcz mi nie pasował w moim wiejskim ogrodzie. Runiankę i ubiorka powoli rozrastam, może kiedyś mi takie poletko wyrośnie ;-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Z bluszczem pewnie trzeba uważać żeby nie rozrósł się za bardzo, ale trzeba przyznać - taki płożący bardzo ładnie wygląda. Życzę udanych upraw :-D

   Usuń
 2. Świetny pomysł na kolekcję tematyczną!

  OdpowiedzUsuń
 3. W głowie mi się zakręciło. Tyle kwiatów, a wszystkie tak ładne.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tylko wiosną jest tak pięknie i kwiatowo :-)

   Usuń