4 kwietnia 2020

Sasanka łąkowa

Choć sasankę łąkową po raz pierwszy zobaczyłam dopiero w Botaniku, to przyglądam się jej od kilku lat. Teraz już się przyzwyczaiłam, ale początkowo byłam mocno zdziwiona i zawiedziona, że jeszcze nie kwitnie. A przecież ze szkoły pamiętam, że sasanki kwitną wczesną wiosną! Zaglądałam do nich od pierwszych dni wiosny, obserwowałam niepozorne, wolno rozwijające się kępy, a na kwiaty czekać musiałam co najmniej do połowy, jak nie końca kwietnia. Oczywiście, warto było  :-)

Sasanka łąkowa (Anemone pratensis L.) – gatunek rośliny wieloletniej, należący do rodziny jaskrowatych  [27 kwietnia 2017]

sasanka łąkowa (Anemone pratensis)  

sasanka łąkowa (Anemone pratensis)  

sasanka łąkowa (Anemone pratensis)  

sasanka łąkowa (Anemone pratensis)  

sasanka łąkowa (Anemone pratensis)    2 maja 2018

sasanka łąkowa (Anemone pratensis)  

sasanka łąkowa (Anemone pratensis)  

sasanka łąkowa (Anemone pratensis)  

sasanka łąkowa (Anemone pratensis)  

sasanka łąkowa (Anemone pratensis)  

sasanka łąkowa (Anemone pratensis)  

sasanka łąkowa (Anemone pratensis)  

sasanka łąkowa (Anemone pratensis)  
---------------------------------------

Sasanka łąkowa (Anemone pratensis (L.), syn. Pulsatilla pratensis (L.) Mill.) – gatunek rośliny wieloletniej, należący do rodziny jaskrowatych.

Pochodzi z Europy Środkowej i Wschodniej, występuje od południowo-wschodniej Norwegii i zachodniej Danii na południe i wschód po Bułgarię. Rośnie na wysokości od poziomu morza na północy zasięgu do 2100 m n.p.m. na południu swojego zasięgu.
W Polsce w stanie dzikim jest rzadka. Można ją spotkać na niżu oraz w południowym pasie wyżyn.


Roślina objęta w Polsce ścisłą ochroną gatunkową. W Czerwonej liście roślin i grzybów Polski jest umieszczona w grupie gatunków narażonych na wyginięcie (kategoria zagrożenia VU).
Źródłem zagrożenia dla tej rośliny jest zarastanie muraw, na których występuje, przez drzewa i krzewy oraz wyższe trawy, a także zaorywanie ich. Nie jest jednak poważniej zagrożona, ostatnio nawet rozprzestrzenia się i zajmuje nowe siedliska.


Łodyga - silnie owłosiony długimi, białymi włoskami, wzniesiony głąbik o wysokości (8)10-20(30) cm. W czasie dojrzewania owoców wydłuża się do 35 cm.

Liście - odziomkowe są pierzastosieczne, złożone z długich, wąskich odcinków. Rozwijają się później niż głąbik. Pod kwiatami posiada jeszcze trzy przysadki – siedzące listki podzielone na równowąskie łatki. Liście gęsto pokryte srebrzystymi włoskami.

Kwiaty - dzwonkowate, pojedyncze kwiaty o długości 3-5 cm, zwieszone. Okwiat złożony z 6 działek o szaro fioletowym kolorze. Kolor kwiatów - od fioletowego na północy zasięgu gatunku do zielonkawo-fioletowego na południu. Liczne słupki i pręciki (kwiaty obupłciowe). Młode pączki są okryte długimi, białymi włoskami.
Kwitnie - od marca do kwietnia, czasami powtórnie zakwita jesienią.

Owoce - niełupki z długą pierzastą ością, która pełni rolę aparatu lotnego, nasiona rozsiewane są przez wiatr. W czasie dojrzewania liczne niełupki tworzą charakterystyczny owoc zbiorowy - puszystą kulkę.


Siedlisko - świetliste, suche zbocza, słoneczne obrzeża lasów i zarośli. Występuje na otwartych równinach piaskowych, unika podłoża wapiennego.

Roślina nie wytwarza nektaru, ale jest chętnie odwiedzana przez owady dokonujące zapylenia krzyżowego, gdyż wytwarza bardzo dużo pyłku.


Sasanka łąkowa tworzy mieszańce z sasanką otwartą, sasanką wiosenną i sasanką. zwyczajną.

Istnieją cztery podgatunki:

Pulsatilla pratensis subsp. pratensis
Pulsatilla pratensis subsp. bohemica Skalický
Pulsatilla pratensis subsp. Hungarica Soó
Pulsatilla pratensis subsp. nigricans (Störck) Zämelis


Roślina jest trująca, jednak w medycynie ludowej stosowana do celów leczniczych.
Ziele używane było jako środek wykrztuśny i przeciwbólowy.źródło 1źródło 2
link 1link 2
 a.    () [1] /107/ 

sasanka łąkowa, Anemone pratensis, Pulsatilla pratensis, sasanka łąkowa zdjęcia ops, Anemone pratensis informacje wygląd, Pulsatilla pratensis kwiaty liście, sasanka łąkowa chwile zachwycone, Anemone pratensis chwile zachwycone, Pulsatilla pratensis chwile zachwycone, 

10 komentarzy:

 1. Niesamowicie wygląda na twoich zdjęciach. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Dołączam do pochwał za zdjęcia. Piękne i nietuzinkowe. Sasanka w naturze jest ładna, ale nie aż tak ;-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Obym tylko nie przedobrzyła, że nie będzie można rozpoznac gatunku :-)
   Dziękuję bardzo!

   Usuń
 3. Ta jest znacznie piękniejsza od ogrodowej. Super uchwyciłaś te pąki i wystające wąsy.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Owocostany wydały mi się bardzo ładne. Witam, dziękuję i pozdrawiam!

   Usuń


Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...