21 kwietnia 2020

Ładniczka, serduszka okazałe

Nie mam żadnej gwarancji, że tej wiosny (a może i lata!) dostanę się do ogrodu botanicznego. Do wczoraj byłam wręcz przekonana, że oto wraz z otwarciem lasów i parków, Botanik również będzie udostępniony zwiedzającym. Nic z tego! Okazuje się, że podlega on uniwersytetowi, a więc dopóki szkoły i uczelnie nie zostaną otwarte, także poznański Botanik pozostanie zamknięty na cztery spusty.
Zbliża się czas kwitnienia serduszek okazałych, bardzo oryginalnej i pięknej rośliny. Zdjęcia zrobiłam w trakcie dwóch poprzednich wiosen. Mam cichą nadzieję, że w tym roku nie będę musiała prezentować wyłącznie archiwalnych zdjęć i, że wkrótce znów zobaczę ładniczkę oraz zdążę jeszcze na kwitnienie mnóstwa innych roślin.

Serduszka okazałe (Lamprocapnos spectabilis) – gatunek byliny z rodziny makowatych   (26 kwietnia)

Serduszka okazałe (Lamprocapnos spectabilis)    

Serduszka okazałe (Lamprocapnos spectabilis)    14 maja

Serduszka okazałe (Lamprocapnos spectabilis)    26 kwietnia

Serduszka okazałe (Lamprocapnos spectabilis)    

Serduszka okazałe (Lamprocapnos spectabilis)    26 kwietnia

Serduszka okazałe (Lamprocapnos spectabilis)    

Serduszka okazałe (Lamprocapnos spectabilis)    2 maja

Serduszka okazałe (Lamprocapnos spectabilis)    

Serduszka okazałe (Lamprocapnos spectabilis)    7 maja

Dodane dużo później (czerwiec 2022)
A tak wyglądają owoce serduszki:
 
Serduszka okazałe (Lamprocapnos spectabilis)    8 czerwca

 -------------------------------

Serduszka okazałe, serduszka okazała, ładniczka okazała, biskupie serce, serce Jasia (Lamprocapnos spectabilis) – gatunek byliny z rodziny makowatych.

Przez długi czas zaliczany był do rodzaju serduszka (Dicentra) i stąd wynika utrwalona nazwa polska. Od 1997 roku gatunek wyodrębniany jest w osobny, monotypowy rodzaj Lamprocapnos.

W stanie naturalnym występuje w Chinach i Korei.
Poza tym szeroko rozpowszechniony w uprawie, sadzony także w Polsce. Do uprawy ogrodowej roślinę wprowadzono w XIX w. Dawniej często spotykane w ogrodach wiejskich.


Pokrój - roślina osiąga wysokość 80-100 cm i jest silnie rozgałęziona.

Liście - długoogonkowe liście są potrójnie pierzasto-dzielne, złożone z drobnych szarozielonych listków. Po przekwitnięciu rośliny zanikają.

Kwiaty - zebrane w jednostronne, zwisające grono lub w kłos. Kwiaty złożone z 2-działkowego, odpadającego kielicha, 4 płatków korony, 1 słupka i 2 trójdzielnych pręcików. Dwa zewnętrzne płatki są pół sercowate, różowoczerwone do czerwonych, zaś dwa wewnętrzne małe i białe. Spomiędzy różowych rozdętych płatków wyrastają dwa białe, sprawiające wrażenie wypływającej z serca kropli. Kwitnie - od maja do czerwca.

Korzenie - grube, mięsiste, lecz kruche.


Roślina lekko trująca. Cała roślina (a szczególnie korzenie) zawiera trujące substancje.
Objawami zatrucia mogą być mdłości, wymioty i biegunka. Jak dotąd nie opisano jednak przypadków zatrucia.

Serduszkę stosuje się do nasadzeń grupowych na trawnikach lub na rabatach. Można ją także sadzić jako soliter na trawnikach. Jest także cenionym kwiatem ciętym, także w uprawie przyspieszonej pod osłonami na kwitnienie od marca.

Gleba - najlepiej rośnie na glebach przepuszczalnych, próchniczno-gliniastych na stanowiskach pół cienistych.

Rozmnażanie - wysiew nasion jesienią lub zimą (do rozwoju roślina wymaga okresu chłodu). Można także rozmnażać z sadzonek korzeniowych sporządzanych od grudnia do maja.źródło,a.48.05. (203) [37] /110/

serduszka okazałe, serduszka okazała, ładniczka okazała, biskupie serce, serce Jasia, Lamprocapnos spectabilis, serduszka okazałe zdjęcia opis, serduszka okazała wygląd zdjęcia, ładniczka okazała kwiaty liście, biskupie serce roślina ogrodowa, serce Jasia roślina wygląd, Lamprocapnos spectabilis pokrój informacje, serduszka okazałe chwile zachwycone, serduszka okazała chwile zachwycone, ładniczka okazała chwile zachwycone,

12 komentarzy:

 1. Odpowiedzi
  1. Dziękuję. Ale czemu piszesz w obcym języku?

   Usuń
 2. Piękna! Koniecznie muszę ją zaprosić do własnego ogrodu.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie mam pojęcia czy można kupić gotowe rośliny, ale jeśli tak, to może zakwitnie już w Twoim ogrodzie, jeśli ją zdobędziesz :-)

   Usuń
 3. Ależ ona jest piękna, w ogrodzie musi być nie lada skarbem. Pozdrawiam serdecznie! ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na pewno jej widok sprawia wiele przyjemności. Dziękuję i również pozdrawiam :-)

   Usuń
 4. Ładniczka – Cudniczka. Niesamowita roślina. Nie widziałem nawet podobnej. Chyba tylko dla Ciebie taka wyrosła.
  A zdjęcia wiadomo. Co wiadomo, nie powiem, bo i tak nie uwierzysz :-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zobaczyłam ją dwa lata temu w scenerii podobnej do tej z ostatniego zdjęcia. Miejsce było zbyt zacienione, by zdjęcia się udały, więc wpatrywałam się w te różowe serduszka nieco... podejrzliwie, czy aby ktoś nie zrobił psikusa lub czy jakieś dziecko nie zgubiło sznura różowych koralików :-)
   Nie, nie uwierzę, bo choć się starałam i probowałam na różne sposoby obróbki, nijak nie mogłam pozbyć się nadmiernego nasycenia koloru różowego 9bez zmiany jego odcienia). Choć jest on dość wiernie oddany, to zdjęcia wyglądają jak namalowane.
   Mimo swych zastrzeżeń, pięknie dziękuję za dobre słowo :-)

   Usuń
  2. Hmm, teraz, gdy zwróciłaś mi uwagę na róż, może faktycznie… Może. Ale przy wcześniejszym oglądaniu po prostu uznałem, że kwiaty mają taki właśnie intensywny kolor.
   Ktoś dowcip zrobił podsuwając do obejrzenia nieistniejące kwiaty? Uśmiechnąłem się. Oj, przyjrzałbym się Anice wpatrującej się w kwiaty.
   Prawdziwe, czy udawane?… :-)

   Usuń
  3. Zdjęcia są, jakie są, ale teraz wiesz już jak wygląda serduszka, więc się nie nabierzesz, gdybyś gdzieś ją spotkał ;-)

   Usuń
 5. U mnie nie chciała się zadomowić, mimo, że bardzo nam zależało bo to roślina ze wspomnień męża z ogrodu jego babci. Ale piszesz, że jest trująca. Nie wiedziałam...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wiele roślin występujących w przyrodzie jest trująca, a często (jednocześnie!) posiada własności lecznicze. Pytanie, ilu jest amatorów zjadania nieznanych sobie roślin, zamiast poprzestaniu na ich podziwianiu?

   Usuń


Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...