9 czerwca 2019

Dąbrówka rozłogowa

Słyszeliście o zielonych dachach? Jeśli nie, to koniecznie poczytajcie :-) Ależ by mi się taki dach podobał! A czemu o nim mówię? Ponieważ dąbrówka rozłogowa zaliczana jest do roślinności flory, którą można zazielenić dach budynku. No i trochę dlatego, by ukryć zmieszanie, że o roślinie, którą pierwszy raz widzę na oczy, dowiaduję się, iż jest pospolita.

Dąbrówka rozłogowa (Ajuga reptans L.) – gatunek byliny z rodziny jasnotowatych.
dąbrówka rozłogowa Ajuga reptans    11 maja
dąbrówka rozłogowa Ajuga reptans    11 maja
dąbrówka rozłogowa Ajuga reptans    17 maja
dąbrówka rozłogowa Ajuga reptans    17 maja
dąbrówka rozłogowa Ajuga reptans    17 maja
dąbrówka rozłogowa Ajuga reptans    21 maja
dąbrówka rozłogowa Ajuga reptans    17 maja
dąbrówka rozłogowa Ajuga reptans    17 maja
dąbrówka rozłogowa Ajuga reptans    21 maja
dąbrówka rozłogowa Ajuga reptans    24 maja
dąbrówka rozłogowa Ajuga reptans    24 maja


---------------------------------Dąbrówka rozłogowa (Ajuga reptans L.) – gatunek rośliny należący do rodziny jasnotowatych.

Występuje w stanie dzikim na terenie północnej Afryki (Algieria i Tunezja), w całej Europie, Azji Zachodniej (Iran, Turcja) i na Kaukazie (Azerbejdżan, Gruzja, Dagestan).
W Polsce jest rośliną pospolitą.


Pokrój - tworzy kępy o wysokości do 30 cm. Ma płożące, zakorzeniające się nadziemne rozłogi o długości do 30 cm.

Łodyga - prosto wzniesiona, pojedyncza, o wysokości 15-30 cm. W dolnej części naga, w środkowej i górnej owłosiona, przeważnie na dwóch przeciwległych bokach. Jest czworokanciasta, zielona do czerwonawej.

Liście - zebrane w rozetę. Odwrotnie jajowate, trwałe, ogonkowe, całobrzegie lub płytko karbowane. Liście łodygowe naprzeciwległe, krótkoogonkowe. Ciemnozielone, u odmian ogrodowych do czerwonopurpurowych.

Kwiaty - zebrane w groniasty kwiatostan na szczycie łodygi, ułożone w 4–12 kwiatowe pozorne okółki. Kwiaty wyrastają z przysadek w kształcie liści, mają krótkie szypułki, dzwonkowaty i szorstko owłosiony kielich. Korona niebieskofioletowa, sporadycznie różowa lub biała, z górną wargą krótszą, dolną większą, trójklapową, zwisającą. W środku kwiatu 2 dwusilne pręciki i pojedynczy słupek z czterokomorową zalążnią i dwudzielnym znamieniem. Pręciki mają owłosione nitki i znacznie wystają z rurki korony. Duży złocisty miodnik znajduje się przy nasadzie zalążni.
Kwitnie - od maja do sierpnia. Roślina miododajna.

Owoce - jajowate, pomarszczone rozłupki. W miejscu przyczepu mają dużą bliznę z elajosomem. Nasiona roznoszone są przez mrówki (myrmekochoria).

Korzeń - krótki korzeń główny, rozgałęzione korzenie boczne.

Dąbrówka rozłogowa jest podstawowym źródłem nektaru dla motyli dostojki eufrozyny i dostojki selene.


Stanowisko - preferuje stanowiska słoneczne i pół cieniste, chociaż dość dobrze radzi sobie w cieniu.
Siedlisko - rośnie w lasach liściastych. W górach występuje po regiel górny.
Gleba - świeża, zasobna w próchnicę i składniki mineralne.

Bylina, hemikryptofit.

Podobno dąbrówka rozłogowa jest bardzo ekspansywna - rośnie szybko. Tworząc rozłogi może zagłuszyć inne rośliny. Aby do tego nie dopuścić należy systematycznie usuwać rozłogi oraz nadmiar ciągle pojawiających się nowych kęp roślin.Wikipedia, link

zielony dach - link. linki87.9.. (458) [23]

dąbrówka rozłogowa, Ajuga reptans, dąbrówka rozłogowa zdjęcia opis, Ajuga reptans wygląd informacje, dąbrówka rozłogowa jak wygląda, Ajuga reptans kwiaty zdjęcia, dąbrówka rozłogowa chwile zachwycone, Ajuga reptans chwile zachwycone, 

12 komentarzy:

 1. Trochę bardzo naukowo napisany artykuł, ale ciekawy. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Hihi, ja jestem odmiennego zdania. Korzystałam tylko z jednego źródła, a nie z kilku (w tym obcojęzycznych), jak jeszcze do niedawna miałam w zwyczaju.

   Usuń
 2. Pięknie pozowała przed Twoim obiektywem! ♥ Pozdrawiam słonecznie! ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Oglądałem zdjęcia zastanawiając się, czy roślinkę widziałem. W jednej chwili uznawałem, że owszem, nawet wiele razy, w drugiej wątpiłem. Tak beznadziejnie plączą mi się szczegóły i nazwy, że nic już nie wiem… :-(

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A może, po prostu, moje zdjęcia niedostatecznie oddają wygląd roślin?
   Od czasu gdy zepsuł mi się obiektyw kitowy, "rozsmakowuję" się możliwościach (malarskie rozmycia) i ograniczeniach (mniejsza ostrość obrazu) obiektywów Helios i Pentacon.

   Usuń
 4. Dąbrówka wcale nie jest ekspansywna. Owszem rozrasta się rozłogami, ale raczej powoli i jest bardzo łatwa do usunięcia. Jej wadą jest to, że po kwitnieniu zasycha i nie wygląda zbyt dobrze. Bardzo podobny jest bluszczyk kurdybanek. Łatwo je pomylić, tyle że bluszczyk to roślina łąkowa, a dąbrówka to juz raczej bylina ogrodowa.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Odetchnęłam, bowiem zdziwiło mnie to, że rodzimy gatunek określany jest jako ekspansywny. Dziękuję za te wyjaśnienia i pozdrawiam :-)

   Usuń
 5. Nie jest taka pospolita - w tej chwili przypominam dwa miejsca, gdzie rośnie w większej ilości. Akurat tam dominują graby i klony. W innych miejscach rośnie sporadycznie. No, ale u nas przeważają bory.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Właśnie dotarło do mnie, że w całym swoim życiu, w znakomitej większości przypadków, przebywałam w lasach nasadzonych, głównie sosnowych. Eh!

   Usuń
 6. Zacznę od tego, że uwielbiam Twoje zdjęcia i podziwiam, że chce Ci się pisać tak szczegółowe opisy. A teraz moje 3 grosze - roślinność to zbiorowiska roślinne, czyli ugrupowania roślin. Do roślinności zaliczamy np. bór sosnowy, łąkę wilgotną, szuwar. Na dachu może od biedy być jakaś murawa. Gatunku rośliny, w tym wypadku dąbrówki, nie możemy zaliczyć do roślinności. Gatunki składają się na florę. Oczywiście dla całokształtu tej strony nie ma to najmniejszego znaczenia...ale chciałam się trochę powymądrzać. Pozdrawiam. Botanik.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ilekroś jestem w ogrodzie botanicznym, jeśli tylko mam po drodze, zwracam uwagę na rośliny, które wcześniej sfotografowałam (i poznałam). Teraz raczej nie wyobrażam sobie dąbrówki na dachu (mocno urosła).
   Co do pojęć botanicznych, to masz rację - jako laik, strasznie kręcę (popełniam błędy, często za innymi!!). Za to pierwsze zdanie rekompensuje mi cały dyskomfort z tytułu wszelkich wpadek ;-D. Dziękuję i pozdrawiam

   Usuń


Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...