29 stycznia 2017

Kwiaty i nie-kwiaty z Botanika

Czas na przedostatnią porcję zdjęć z Ogrodu Botanicznego, które trochę przeleżały, bowiem zidentyfikowanie niektórych roślin trwało długo. Tym razem przedstawiam rośliny, które albo już przekwitły, albo mają niewielkie, bądź niepozorne kwiaty. Wyglądają jednak interesująco - a to ze względu na ładne owocostany lub liście, albo też owe niewielkie kwiatki zebrane w dekoracyjne kwiatostany.
    Na początek żeleźniak żółty. Chyba nigdy nie widziałam jak kwitnie, za to jasnozielone kule (pozostałości kwiatostanów) rozmieszczone piętrowo na prostej łodydze, prezentowały się wspaniale.

Żeleźniak żółty, żeleźniak Russela (Phlomis russeliana (Sims) Lag. ex Benth), zwany szałwią jerozolimską - gatunek byliny z rodziny jasnotowatych. Pochodzi z górskich rejonów Turcji i Syrii. Dorasta do wysokości 90 cm. Szarozielone, sercowate lub jajowato-lancetowate liście są z wierzchu szorstko owłosione, od spodu pokryte białym nalotem, brzegiem ząbkowane (długość do 20 cm)
Żeleźniak żółty, żeleźniak Russela (Phlomis russeliana) - posiada charakterystyczne, piętrowe kwiatostany osadzone na sztywnych, silnie omszonych pędach. Kwiaty są zebrane w gęste, wielokwiatowe nibyokółki osadzone na pędach w 3-5 piętrach.
Żeleźniak żółtyżeleźniak Russela (Phlomis russeliana) - u podstawy każdego okółka kwiatów znajduje się para liści łodygowych. Pojedyncze  kwiaty mają ok. 3 cm długości. Korona dwuwargowa (dolna warga złocistożółta, górna jaśniejsza). Kwitnie od czerwca do sierpnia (1 lipca)
Być może nie zwróciłam uwagi na kupidynka błękitnego w rozkwicie, a może akurat wtedy mnie przy tym nie było. Za to srebrzyste koszyczki kwiatowe przyciągały uwagę z daleka.

Kupidynek błękitny (Catananche caerulea) - gatunek rośliny z rodziny astrowatych. Kwiaty koszyczkowe, niebieskie o średnicy 3-4 cm, nieco przypominające chabry. Kwitnie od czerwca do września.
Kupidynek błękitny (Catananche caerulea) - po przekwitnięciu ozdobę rośliny stanowią białawe koszyczki nasienne. Osiąga wysokość 45-70 cm, łodygi pokładające się, liście trawiaste, szarozielone. Pochodzi z europejskich rejonów Morza Śródziemnego.
Perowskia łobodolistna (Perovskia atriplicifolia) - gatunek półkrzewu należący do rodziny jasnotowatych. Kwitnie od lipca do września.
Poniżej roślina o jasnozielonych, drobnych kwiatach i dużych, dekoracyjnych liściach - przywrotnik ostroklapowy.

Przywrotnik ostroklapowy, przywrotnik miękki (Alchemilla mollis (Buser) Rothm.) - gatunek rośliny z rodziny różowatych. W naturalnym środowisku występuje w Azji Mniejszej i Karpatach. Półkulista kępa dorasta do wysokości 30-40 cm i 60 cm średnicy.
Przywrotnik ostroklapowy (Alchemilla mollis (Buser) Rothm.) - dekoracyjne liście o średnicy 10-15 cm mają od 9 do 11 klap, są szarozielone, niemal okrągłe, w początkowej fazie wzrostu poskładane w harmonijkę, płytko wrębne, gęsto, lecz delikatnie owłosione.
Przywrotnik ostroklapowy (Alchemilla mollis (Buser) Rothm.) - kwiaty drobne, bardzo liczne, żółto seledynowe, pachnące, zebrane w luźne, silnie rozgałęzione kwiatostany. Kwitnie od czerwca do sierpnia (września)
Psianka czarna (Solanum nigrum L.) – gatunek rośliny z rodziny psiankowatych. Występuje w całej Europie, w Polsce pospolity. Kwiaty zebrane w podbaldachy wyrastające na łodydze na dość długich szypułkach w pewnej odległości od liści. Korona 5-płatkowa, biała, szeroko rozpostarta, pylniki żółte, wyraźnie wystające i stykające się z sobą. Kwitnie od czerwca do października.

Roślina z rodziny jasnotowatych (na poniższych zdjęciach) sprawiła mi kłopot. Już, już myślałam, że jest to inny gatunek żeleźniaka - tylko jaki? Nie mogłam trafić na zdjęcia i opis, chociaż jej wygląd jest dość osobliwy. W końcu udało się. Pod hasłem "żeleźniak różowe liście" znalazłam podobiznę. Zgadlibyście, że to gatunek... pysznogłówki? Rozety różowych listków podkwiatowych czynią ją jedyną w swoim rodzaju  :-) 

Pysznogłówka kropkowana (Monarda punctata) - gatunek byliny ozdobnej należący do rodziny jasnotowatych. Pochodzi ze wschodniej Kanady, wschodnich Stanów Zjednoczonych i północno-wschodniego Meksyku. Osiąga wysokość od 30 do 60(100) cm. Roślina miododajna, lecznicza, pachnąca tymiankiem (12 września)
Pysznogłówka kropkowana (Monarda punctata) - kwiaty żółte, brązowo nakrapiane, niewielkie, zebrane w okółki w górnej części łodygi. Każdy kwiatostan otoczony jest rozetą różowych lub białawych, dużych liści przykwiatowych, które długo stanowią ozdobę rośliny.
I jeszcze kilka kwitnących
roślin o małych kwiatach zebranych w kwiatostany o różnym wyglądzie.

Rdest himalajski (Persicaria amplexicaulis) - gatunek byliny z rodziny rdestowatych. Osiąga wysokość 90-120 cm. Kwiaty czerwone, lśniące, zebrane w długie, wzniesione kłosy o długości do 15 cm. Kwitnie od czerwca do października. Liście skórzaste, jajowate, u nasady sercowate, żyłkowane, ciemnozielone.
Ożota zwyczajna (Galatella linosyris (L.) Rchb.f.) - gatunek rośliny należący do rodziny astrowatych. Występuje w Europie, zachodniej Azji i północnej Afryce. W Polsce objęta ścisłą ochroną gatunkową. Kwitnie od lipca do końca września.
Przetacznik kłosowy (Veronica spicata L.) – gatunek rośliny z rodziny babkowatych. Lazurowe lub błękitne kwiaty skupione w bardzo gęstym gronie (do 20 cm długości) na szczycie łodygi. Kwitnie od czerwca do sierpnia. Liście krótkoogonkowe lub siedzące, w dolnej części łodygi jajowate lub eliptyczne, w górnej lancetowate. Brzegi płytko, lub bardzo słabo karbowane, wierzchołki całobrzegie, gęsto owłosione.
Anafalis perłowy (Anaphalis margaritacea (L.) Benth.) - gatunek rośliny z rodziny astrowatych (przypomina kocanki piaskowe). Pochodzi z Ameryki Północnej i Azji Wschodniej. Dorasta do wysokości 30-60 cm. Kwiaty koszyczkowe, drobne, białe. Liście wąskolancetowate długości ok. 10 cm, biało filcowate. Kwitnie od lipca do września.
r26.43.

pysznogłówka kropkowana zdjęcia opis, anafalis perłowy, Anaphalis margaritacea, żeleźniak żółty Phlomis russeliana, żeleźniak Russela zdjęcia opis, kupidynek błękitny, Catananche caerulea, pysznogłówka kropkowana, Monarda punctata, przywrotnik ostroklapowy, przywrotnik miękki, Alchemilla mollis, Perovskia atriplicifolia, rdest himalajski Persicaria amplexicaulis,
13 komentarzy:

 1. Anika, sliczne te zdjecia z kupidynkiem, takie lekkie, sloneczne, oj piekne! Nazwa "kupidynek" tez niczego sobie :)))

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Kupidynek był stosowany do sporządzania eliksirów miłosnych przez starożytnych Greków i Rzymian. Był, a może i nadal jest nazywany strzałą Kupidyna, a w języku kwiatów symbolizuje miłość.

   Usuń
  2. No to gratis do tych zalet ma jeszcze urode. Nawet ladniejszy od chabra,jak dla mnie.

   Usuń
  3. Wierz mi, zaczarował mnie na długa chwilę - te kołyszące się, zgrabne, perłowe koszyczki hipnotyzowały wręcz ;-)

   Usuń
 2. Pysznogłówka jak dla mnie wygrywa, bardzo oryginalna:) Piękne zdjęcia, umiesz pokazać urodę roślin

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo dziękuję. A pysznogłówka rzeczywiście oryginalna, właśnie ze względu na liście i pokrój. Pozdrawiam

   Usuń
 3. Jest w Górach Kaczawskich spora górka, nazywa się Żeleźniak, jak roślina z pierwszego zdjęcia.
  Faktycznie niepozorne te kwiatki, ale właśnie dlatego ujmujące, a kupidynek ładniutki – wyglądem i nazwą.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Akurat żeleźniaka nie zastałam dotąd w stanie kwitnienia. Te kule to pozostałości kwiatostanów, ale wyglądały bardzo ładnie i oryginalnie.
   Kupidynka fotografowałam 20 lipca - to dziwne, że znalazłam tylko nieliczne kwiaty (w dodatku nierozwinięte), bo powinien kwitnąć do września.
   Jednak ubiegłe lato było jakieś inne, krótkie, wydarzyło się coś co dla wielu roślin stało się sygnałem, by szybciej wydały owoce i zakończyły wegetację. Widziałam to i w Botaniku, i w Moim Lesie, i na łąkach.

   Usuń
  2. Aniko, wydaje mi się, że jesienią widziałem wyjątkowo dużo nasion na drzewach różnych gatunków, na przykład na bukach czy lipach, chociaż nie wiem, co miałoby to oznaczać, o ile oczywiście moje obserwacje są prawdziwe.

   Usuń
 4. Ostatnio byłem na spacerze i widziałem niektóre okazy na łące nieopodal. Dzięki temu artykułowi wiem jak się one nazywają. Bardzo przydatny artykuł.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Idę o zakład, że żadnej z tych roślin nie spotkałeś na okolicznej łące (zwłaszcza teraz!!!), a komentarz służy wyłącznie do pozostawienia linku.

   Usuń